U-19 Girls Soccer -- Fall 2001

High School Girls House Soccer League


Click here for U-14 Girls info

Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches

Links: SYC Senior Girls Home Page *** BRYC She Devils Web Page *** Spring 2001 info

Click here for HSGHSL Bylaws


Updated Nov. 12, 2001


Announcements

Click here for directions to fields


Team Standings

RED DIVISION
PlaceTeam No. & ColorWin=3 Lose=1Tie=2Points Goals forGoals
against
1stTeam 5 - VYS M - Gold - May/Lingner 811273011
2ndTeam 8 - SRSL 2 - Royal Blue - Grigsby/Feagan 730242518
3rd - tieTeam 3 - SYC 1 - Dark Green - Cranston 532222520
3rd - tieTeam 1 - BRYC 2 -Blue - Coffin 532222015
5th - tieTeam 4 - SYC 2 -Purple - Kluttz 541211922
5th - tieTeam 2 - BRYC 1 -Blue - Alcorn 541211315
7thTeam 6 - VYS V - Red - Vadala/McClaherty 441181420
8thTeam 7 - SRSL 3 - Orange - Porter 163141620

BLACK DIVISION
1stTeam 13 - VYS R -Navy Blue - Rudisill/Asche 820264014
2nd - tie*Team 11 - SYC 4 -Royal Blue - Miller 730242411
2nd - tieTeam 16 - BRYSA -Blue/white check - Pennypacker 730242215
4thTeam 14 - VYS S -Dark Green - Spain/Blake 361171521
5thTeam 12 - SYC 3 - Orange - Hebert/Enos 370161529
6thTeam 9 - BRYC 3 -Blue - Getek 271151821
7thTeam 10 - BRYC 4 - Blue - Hoang 28014817
8thTeam 15 - SRSL 1 - Green/White - McGinness 171121032

* Advanced on head-to-head record (first tie-breaker)


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 11 Kelly O'Neill12933
Team 5 Tammy Davis13026
Team 9 Michelle Gird10323
Team 13 Salm Spina9220
Team 4 Melissa Soto9119
Team 15 Kristen Beveridge8016
Team 1 Natalie Doudaklian7216
Team 8 Beth Quinton6315
Team 3 Sherrie Cranston5414
Team 1 Annie Doudaklian5313
Team 13 Jenny Flynn6113
Team 14 Joyce Meng6012
Team 1 Analise Ossorio6012
Team 3 Kellie Gleeson5111
Team 11 Manal Hussein3511
Team 11 Katie Lackner2711
Team 8 Libby Mansfield5111
Team 12 Adria Treumpy4311
Team 8 Katie Quinton3410
Team 4 Desiree Roberts319
Team 5 Valerie Smith339
Team 13 LaToya Walker339
Team 8 Tory Zinger419
Team 13 Caitlin Burns408
Team 2 Colleen Cawley408
Team 8 Kristen Cox328
Team 9 Lyndsay Gorton328
Team 16 Amanda Harrell408
Team 14 Erika Keuchel328
Team 13 Kim Moltzer328
Team 3 Kristen Coffey317
Team 8 Amanda Jones157
Team 14 Julia Meyer317
Team 2 Sara Alcorn226
Team 5 Erin Bethea306
Team 9 Meredith Burnham306
Team 4 Amy Carfagno226
Team 3 Leilani Ching146
Team 13 Tatiana Cozzarelli066
Team 8 Heather Jones146
Team 3 Julie King226
Team 11 Mo McClelland306
Team 10 Liz M.226
Team 12 Zaida Orellana306
Team 1 Stephanie Rollow226
Team 9 Marrisa Arrington055
Team 11 JoAnna Bonilla135
Team 11 Kristin Foye215
Team 8 Heather Grigsby055
Team 1 Stephanie Rullow215
Team 16 Janice Udy215
Team 3 Jackie Willauer215
Team 2 Jane Wusterbarth215
Team 14 Mandy Blake124
Team 3 Sarah Bridger124
Team 11 Alix Brooks-Kenney204
Team 5 Barbara Burner204
Team 12 Becky Cox124
Team 5 Amy Ghate204
Team 9 Steph Glotfelty124
Team 15 Jessica Horn044
Team 10 Lisa H.124
Team 5 Erika Kappes204
Team 4 Christina Keller204
Team 12 Lauren Mallon204
Team 2 Sasha McCune204
Team 3 Bonnie Nelson204
Team 13 Jamie Nguyen204
Team 14 Kathy O'Connor124
Team 13 Christine Okano124
Team 6 Anna Pearson204
Team 1 Ashley Rickards124
Team 3 Sarah Edwards113
Team 3 Julia Graven113
Team 13 Stephanie Guevera113
Team 8 Sarah Itoh113
Team 10 Jackie K.113
Team 2 Cassie Martin103
Team 14 Stephanie Merika113
Team 12 Laura Rollandini113
Team 14 Denice Spain033
Team 1 Ruby Stevens113
Team 8 Megan Vance113
Team 4 Marisa Albanese102
Team 6 Nasseem Alvaian102
Team 3 Laine Barcelona102
Team 5 Lisa Bradway102
Team 4 Jessica Campo022
Team 13 Maureen Carroll102
Team 11 Kaitlin Castillo022
Team 7 Brandi Davis102
Team 2 Rachael Dickhute102
Team 13 Sheila Dimond102
Team 12 Emmalyne Dizon102
Team 6 Marjorie Doyle102
Team 10 Farisa D.102
Team 11 Anna Griffin022
Team 5 Stephanie Henriques102
Team 16 Heather Hewitt102
Team 12 Mary Kashouh102
Team 4 Meaghan Kluttz102
Team 10 Mallory K.102
Team 11 Lauren Linder102
Team 8 Kate Lyon022
Team 5 Scarlett McCahill102
Team 6 Jessica McClarity102
Team 11 Rebecca McMahan102
Team 15 Shawn Meekins102
Team 10 Kate M.102
Team 16 Emily Nesselrodt102
Team 6 Kathleen O'Brian102
Team 15 Allison Oneill022
Team 4 Rachel Persica102
Team 11 Chelsea Poling022
Team 5 Jennifer Porter102
Team 2 Katie Prisuta022
Team 6 Elyse Steffies102
Team 10 Stephanie S.102
Team 16 Angela Torrance102
Team 5 Mary Wyandt102
Team 3 Kim Basha011
Team 2 Becky Campione011
Team 14 Cayley Carroll011
Team 8 Melanie Feaagan011
Team 8 Katie Elam011
Team 12 Jayme Fulmer011
Team 13 Sami Galbo011
Team 3 Amanda Hubert011
Team 3 Laura Hughes011
Team 9 Ijeoma Iko011
Team 1 Elizabeth Jaquislt011
Team 11 Ashley Linder011
Team 9 Julie Michael011
Team 4 Jessica Morris011
Team 4 Nicole Mosher011
Team 6 Abby Oremland011
Team 1 Ashley Richards011
Team 9 Katie Ruf011
Team 10 Ligia R.011
Team 14 Nehal Sabah011
Team 8 Heather Unger011
Team 1 Audrey Valentine011
Team 15 Erin Wade011

Back to top
Defense
Based on coach's nomination
Team #Name Outstanding
defense
Points
Team 9 Kate Ryan99
Team 9 Maggie Dyer88
Team 8 Heather Grigsby66
Team 11 Danielle Kaplan66
Team 11 Katherine Lebel66
Team 4 Tracie Baker55
Team 10 Lisa H.55
Team 11 Sierra McKeon55
Team 12 Stephanie Post55
Team 1 Audrey Valentine55
Team 5 Joanne Yao55
Team 11 Alix Brooks-Kenney44
Team 11 Lauren Caprio44
Team 14 Laura Connelly44
Team 8 Amanda Jones44
Team 4 Jessica Morris44
Team 14 Ashley Newman44
Team 1 Analise Ossorio44
Team 8 Hillary Petitt44
Team 15 Elizabeth Phillips44
Team 14 Kristina Dorick33
Team 15 Lisa Downing33
Team 8 Melanie Feagan33
Team 4 Amanda Gilbert33
Team 3 Laura Hughes33
Team 11 Colleen Kiley33
Team 11 Lauren Linder33
Team 11 Jaqueline McCarthy33
Team 16 Emily Nesselrodt33
Team 15 Allison Oneill33
Team 14 Allison Ramsey33
Team 11 Nicole Van Wert33
Team 2 Rachael Wright33
Team 12 Adriana Biberaj22
Team 13 Caitlin Burns22
Team 12 Samantha Bustamente22
Team 5 Rebekah Carter22
Team 1 Kelsey Coffin22
Team 10 Claire D.22
Team 13 Steffanie Guevera22
Team 12 Liz Hebert22
Team 15 Jennifer Hessian22
Team 9 Patricia Kroehler22
Team 4 Christie Lang22
Team 8 Libby Mansfield22
Team 2 Alex Menzies22
Team 14 Melinda Meyer22
Team 10 Liz M.22
Team 6 Abby Ormeland22
Team 4 Rachel Persica22
Team 8 Katie Quinton22
Team 1 ?? Reed22
Team 13 Nancy Rudisill22
Team 3 Sarah Spalding22
Team 9 Jess Tibbs22
Team 8 Heather Unger22
Team 5 Mary Weyandt22
Team 3 Jackie Willauer22
Team 4 Marisa Albanese11
Team 16 Brooke Anderson11
Team 13 Allie Appler11
Team 15 Kristina Arnold11
Team 11 Rochelle Barclay11
Team 3 Kim Basha11
Team 5 Erin Bethea11
Team 13 Kristen Blair11
Team 10 Candace B.11
Team 4 Jessica Campo11
Team 14 Caylee Carroll11
Team 3 Sarah Edwards11
Team 8 Katie Elam11
Team 14 Emily Evans11
Team 11 Kristin Foye11
Team 15 Marjorie Franke11
Team 12 Jayme Fulmer11
Team 13 Sami Galbo11
Team 12 Jen Gardner11
Team 5 Amy Ghatt11
Team 16 Cindy Green11
Team 15 Jessie Horn11
Team 3 Amanda Hubert11
Team 8 Amber Hurley11
Team 8 Sarah Itoh11
Team 9 Veronica Jarvinen11
Team 9 Jessie Johnson11
Team 8 Heather Jones11
Team 14 Erika Keuchel11
Team 13 Kerry Killeen11
Team 12 Lauren Kimmey11
Team 4 Meaghan Kluttz11
Team 10 Lauren K.11
Team 10 Mallory K.11
Team 12 Jessica MacKey11
Team 12 Lauren Mallon11
Team 7 Margot11
Team 6 Jessica McClarity11
Team 5 Scarlett McCahill11
Team 13 Jamie Nguyen11
Team 3 Jalpa Patel11
Team 6 Anna Pearson11
Team 5 Jennifer Porter11
Team 15 Shannon Price11
Team 3 Allie Renner11
Team 16 Rachel Smith11
Team 14 Denise Spain11
Team 2 Emily Spikell11
Team 13 Ssalm Spina11
Team 1 Ruby Stephens11
Team 3 Aly Vizchero11
Team 8 Lew Whitmore11
Team 9 Liberty Wojcik11
Team 2 Kristin Wright11
Team 8 Tory Zinger11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

Chris Rudisill George Getek Larry Mark
281-6915(H)
cr@jflpartners.com
978-6674
ggetek@aol.com
451-3954
ldmark@erols.com

All Scheduling changes need prior approval from either Chris, George or Larry.

DateTeamsField TimeScore
Sat., Sept. 8 1 v 5 Canterbury Woods Noon4 - 1
2 v 6 Canterbury Woods 2:00 1 - 2
8 v 4 Garrisonville Elem 4:302 - 1
3 v 7 Newington Heights 1:00 5 - 1
15 v 16 Garrisonville Elem 2:30 1 - 3
11 v 12 Newington Heights 11:003 - 1
Sun., Sept. 9 13 v 9 Oak Marr 3:003 - 2
14 v 10 Oak Marr 1:003 - 2
Sat., Sept. 15 7 v 2Garrisonville Elem 2:309/23
4 v 5 Newington Heights 9:000 - 5
6 v 1 Nottoway 3:30Resched
10/22
3 v 8 Newington Heights 11:00 4 - 2
10 v 15Canterbury Woods 2:00Resched
11/10
13 v 12 Nottoway 1:30 Resched
10/21
9 v 14Canterbury Woods Noon1 - 1
11 v 16 Newington Heights 1:00 4 - 1
Sat., Sept. 22 3 v 6 Newington Heights 1:002 - 1
1 v 8 Canterbury Woods Noon1 - 2
7 v 4 Garrisonville Elem 4:30 1 - 1
5 v 2 Nottoway 3:302 - 0
14 v 11 Nottoway 1:300 - 1
9 v 16 Canterbury Woods 2:001 - 2
15 v 12 Garrisonville Elem 2:304 - 2
10 v 13 Canterbury Woods 10:000 - 3
Sun., Sept. 23 7 v 2Garrisonville Elem 2:307 - 0
Sat., Sept. 29 2 v 3 Canterbury Woods 2:001 - 0
5 v 8 Nottoway Noon1 - 0
6 v 7 Nottoway 2:001 - 1
4 v 1 Newington Heights 11:001 - 3
10 v 11 Canterbury Woods Noon0 - 2
16 v 13 Sherando #3 4:002 - 1
14 v 15 Nottoway 4:002 - 0
12 v 9 Newington Heights 1:003 - 0
Sun., Sept. 30 2 v 8 Wakefield Rec 1:003 - 0
6 v 4 Andrew's Chapel 2:002 - 4
7 v 1 Stafford TBD 0 - 1
3 v 5 Halley Elem 1:003 - 3
16 v 10 Winchester TBD2 - 0
12 v 14 Halley Elem. 3:001 - 5
9 v 15 Wakefield Rec 3:004 - 0
13 v 11 Andrew's Chapel 4:003 - 2
Sat., Oct. 6Columbus Day - No games - Rain Dates
Sat., Oct. 13 1 v 2 Canterbury Woods Noon1 - 1
3 v 4Newington Heights 1:00 Resched
10/21
5 v 6 Nottoway 1:30 5 - 1
8 v 7 Garrisonville Elem 2:303 - 2
9 v 10Canterbury Woods 2:002 - 0
15 v 11 Garrisonville Elem 3:30 Resched
10/21
13 v 14 Nottoway 3:305 - 0
12 v 16 Newington Heights 1:000 - 4
Sun., Oct. 14 8 v 6 Stafford Field TBD 5 - 2
7 v 5 Stafford Field TBD 1 - 3
1 v 3 Wakefield Rec 1:002 - 2
4 v 2 Newington Heights 1:002 - 0
11 v 9 Newington Heights 3:003 - 2
13 v 15 Oak Marr 2:308 - 0
16 v 14 Winchester TBD 3 - 2
10 v 12 Wakefield Rec 3:001 - 2
Wed., Oct. 17 6 v 13Nottoway 6:452 - 6
Sat., Oct. 20 1 v 16 Canterbury Woods 2:002 - 0
2 v 10 Canterbury Woods Noon1 - 0
3 v 12 Newington Heights 11:004 - 3
11 v 4 Newington Heights 1:001 - 2
5 v 14 Nottoway 1:30Resched
10/21
6 v 13 Nottoway 3:30Resched
10/17
7 v 15 Garrisonville Elem 4:303 - 3
8 v 9 Garrisonville Elem 2:303 - 2
Sun., Oct. 21 15 v 11Garrisonville Elem 3:300 - 6
3 v 4Newington Heights1:002 - 3
13 v 12Oakmarr 3:305 - 0
5 v 14 Nottoway 1:303 - 0
Mon., Oct. 22 6 v 1Nottoway 6:453 - 2
Sat., Oct. 27 9 v 1 Canterbury Woods 2:003 - 4
2 v 15 Canterbury Woods Noon3 - 1
3 v 11 Newington Heights 9:00 2 - 1
4 v 13 Newington Heights 11:00 2 - 5
5 v 16 Oakmarr 3:00Resch
10/28
6 v 10 Nottoway Noon1 - 0
12 v 7 Newington Heights 1:00 2 - 0
14 v 8 Nottoway 4:002 - 4
Sun., Oct. 28 5 v 16 Oakmarr 3:003 - 2
Sat., Nov. 3 10 v 1 Canterbury Woods Noon2 - 0
9 v 2 Canterbury Woods 10:000 - 3
16 v 3 Sherando #3 4:003 - 1
12 v 4 Newington Heights 11:00 1 - 3
5 v 13 Nottoway 1:304 - 0
14 v 6 Nottoway 3:300 - 1
11 v 7 Newington Heights 1:00 1 - 0
15 v 8 Garrisonville Elem 2:30 0 - 4
Sun., Nov. 4 1st Round Championship Tournament
Red 1 (5)
v Blk 2 (11)
Oakmarr 1:30 1 - 3
Blk 1 (13)
v Red 2 (8)
Oakmarr 3:15 3 - 0
Sat., Nov. 10 Rain Dates
10 v 15Canterbury Woods 2:003 - 1
Sun., Nov. 11 Final Championship Game
11 v 13 Andrew's Chapel 1:30 1 - 2
Nov. 17-18 Herndon All Star Tournament
Nov. 23-25 Sterling All Star Tournament

Back to top

Teams, Coaches & Colors

RED DIVISION
Team No.NameColorCoachesHome phoneE-mail address
1 BRYC 2 Blue Jessica or Bob Coffin 385-3264 ntktwalr@erols.com
2 BRYC 1Blue Doug Alcorn 451-8081 douglasalcorn@aol.com
3 SYC 1 Forest Green Sandy Cranston 455-4596 sandracranston@hotmail.com
4 SYC 2Purple Bob Kluttz 455-6288 mbmbp@erols.com
5 VYS M Gold Cyril May
Karen Lingner
250-2776

lightsr@earthlink.net

6 VYS VRed Nick Vadala
Mike McClaherty
938-6667
255-2584
nvadala@msn.com
wmccla@netzero.com
7 SRSL 3
Deb Porter 540-286-0945
8 SRSL 2Royal Blue Todd Grigsby
Chris Feagan
540-434-2954
540-286-0413
TGRIGSBY@aarp.org


BLACK DIVISION
9 BRYC 3Blue George Getek 978-6674 ggetek@aol.com
10 BRYC 4Blue Jack Hoang 425-3725 vietdung_h@yahoo.com
11 SYC 4 Royal Blue Jim Miller
Bonnie O'Neill
569-1655

jbmiller01@fs.fed.us
boneill@messiahumc.com
12 SYC 3 OrangeCharlie Hebert
Frank Enos
569-6749
455-5956
chebert@synergyinc.com, seeabear@aol.com
manapuava@aol.com
13 VYS R Navy Blue Rudi Rudisill**
Ron Asche
281-6915
938-1618
rrudi3@aol.com
ronaschemm@aol.com
14 SVYS S Dark Green Jim Spain
Karl Blake
281-2368
319-1935
jspain2000@aol.com
karl_blake@hotmail.com
15 SRSL 1Green/White Dave McGinness 540/752-2808 DHM222@aol.com
16 BRYSABlue/white checkMark Pennypacker540/667-3268 penny@visuallink.com

** Other Commissioners:

SRSL John Allen johnallen@ser.com
BRYC Kate Kroehler 323-9238 EkatherineK@aol.com

Back to top


League Officials


League Co-Directors:

Chris Rudisill = 281-6915 (H); e-mail = cr@jflpartners.com

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@erols.com

Back to top


Visitors since September 1, 2001.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster