U-19 Girls Soccer -- Fall 2002

High School Girls House Soccer League


Fall 2002 League Info

Click here for U-14 Girls info

Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


Braddock Road Defeats Stafford 2-0 in Championship Game

      Wakefield Park, Nov. 10, 2002 -- Doug Alcorn's Braddock Road "She-Devils" team won the High School Girls House Soccer League (HSGHSL) fall championship by defeating a scrappy team from Stafford coached by Dave McGinness.

      Under the threatening skies of a mid-November afternoon, the She-Devils broke on top about 20 minutes into the game on a goal by Cawleen Cawley after a straigt run down the center. The She-Devils (8-2-0 regular season with 31 goals for and 15 against) scored the "coach's goal" in the second half with a perfectly placed pass by Cawley from the far right side to Maria Havinga, who tapped it in.

      Goal keeper Rachael Wright, along with the rest of the She-Devils' defense, did an excellent job by shutting down Stafford's "Kittyeyes" -- the league's leading scorer with 22 goals and 5 assists. In an evenly matched contest, the Stafford team (7-1-2 regular season with 38 goals for and 19 against) had a number of chances, but was unable to finish.

      Following the game, championship and finalist trophies were awarded to the players in front of many supportive family members, friends and fans.

#

Links: SYC Senior Girls Home Page *** BRYC She Devils Web Page *** Spring 2001 info *** Fall 2001 info *** Spring 2002 info

Click here for HSGHSL Bylaws


Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to Chris, George & Larry.


Updated Nov. 14, 2002 - Final


Announcements

Click here for directions to fields


Team Standings

RED DIVISION
PlaceTeam No. & ColorWin=3 Lose=1Tie=2Points Goals forGoals
against
1st-tie*Team 2 - BRYC 1 -Blue - Alcorn 820263115
1st-tieTeam 1 - BRYC 2 - Blue - Coffin 82026239
3rdTeam 6 - VYS S - Red/White - Spain/Blake 721252612
4thTeam 5 - VYS M - Red/White - May/Lingner 424222515
5thTeam 8 - BRYSA - Blue/White Check - Pennypacker 442201613
6thTeam 3 - SYC 4 - Teal - Miller 43219219
7thTeam 7 - SRSL 2 - White/Blue - Grigsby/Feagan 342171418
8thTeam 4 - SYC 1 -Dark Green - Cranston 271151534
* Wins first place on first tie-breaker, head-to-head competition

BLACK DIVISION
1stTeam 15 - SRSL 1 - Green/White - McGinness 712263819
2ndTeam 16 - SRSL 3 - Yellow - Porter 523233420
3rdTeam 9 - BRYC 4 -Blue - Conaway 541212617
4rd-tieTeam 10 - BRYC 3 -Blue - Getek 35116812
4th-tieTeam 14 - VYS H - Red/White - Hardcastle/Rudisill 262161329
6th-tieTeam 12 - SYC 4 - Purple - Steiner 360151419
6th-tieTeam 13 - VYS V - Red/White - Navin/Vadala 370151831
8thTeam 17 - SRSL 3 - Blue - Viars 16111728
9thTeam 11 - SYC 3 - Maroon - Hebert/Enos 19101113 40
1 One by forfeit


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 15 Kittyeyez22549
Team 1 Gisela DeJesus8117
Team 15 Tweets6517
Team 2 Colleen Cawley6214
Team 3 Kelly O'Neill6214
Team 9 Bridgit Brophy5313
Team 4 Leilani Ching4513
Team 9 Meghan Smith6113
Team 3 Katey Lackner5212
Team 4 Laura Rollandini5212
Team 2 Maria Havinga5111
Team 15 Dedicated Kate5111
Team 12 Christina Keller4311
Team 1 Ashley Rickards3511
Team 1 Analise Ossorio4210
Team 11 Kelly Schloesser5010
Team 2 Sara Alcorn259
Team 10 Michelle Gird419
Team 12 Shelady Steiner419
Team 11 Zaida Orellana328
Team 7 Kristin Thorpe408
Team 2 Jane Wusterbarth408
Team 7 Heather Grigsby317
Team 2 Sasha McCune317
Team 3 Sarah Robinson317
Team 1 Dana Brantley226
Team 1 Natalie Doudaklian146
Team 7 Kalani Huertas146
Team 3 Manal Hussein226
Team 11 Eden Kidane226
Team 7 Amanda Pettit226
Team 12 Shann Steiner146
Team 2 Rachael Dickhute215
Team 7 Ashley Edwards215
Team 10 Kari Grimes215
Team 17 Amber Baker204
Team 4 Laine Barcelona124
Team 12 Amy Carfagno204
Team 10 Katie Colson204
Team 7 Michelle Grigsby044
Team 3 Katharine Lebel124
Team 15 Cutie Pie124
Team 17 Katlyne Anderson113
Team 1 Kelsey Coffin033
Team 4 Sarah Edwards113
Team 15 Energy 1113
Team 2 Rebecca Gaspard113
Team 4 Kellie Gleeson113
Team 1 Michaelyn Huffman113
Team 17 Lindsay Lee113
Team 3 Stephanie Lutz113
Team 3 Mo McClellan113
Team 3 Rebecca McMahan113
Team 15 Persistent Pest033
Team 1 Kirsten Reed113
Team 1 Audrey Valentine113
Team 11 Sara Wolner113
Team 4 Kristen Coffey102
Team 9 Christine Colon102
Team 11 Becky Cox102
Team 17 Kristin Cox022
Team 9 Robin Eckert102
Team 7 Alyssa Engiles022
Team 15 Scorin Gurrl102
Team 7 Amber Hurley102
Team 10 Jessica Langanacre022
Team 3 Lauren McTaggart102
Team 10 Kate Melmer102
Team 2 Alex Menzies102
Team 12 Nicole Mosher102
Team 15 Sweet Pea102
Team 12 Nicholle Reyes102
Team 9 Nelly Robles102
Team 12 Amber Snyder102
Team 15 Quiet Strike022
Team 17 Katelyn Thyrring102
Team 7 Jillian Westendorf022
Team 1 Sarah Whitcomb102
Team 10 Charlene Yono022
Team 17 Kayla Zayla102
Team 3 Heather Abrahams011
Team 11 Ritika Bhatia011
Team 3 Alix Brooks-Kenney011
Team 10 Meredith Burnham011
Team 1 Breanna Calhoun011
Team 2 Lauren Clark011
Team 15 Cookie011
Team 12 Lana Duong011
Team 9 Jen Ecal011
Team 7 Katie Elam011
Team 9 Lindsey Foster011
Team 10 Ashley Froehlich011
Team 11 Arocely Garcia011
Team 3 Danielle Kaplan011
Team 12 Laura Kurth011
Team 17 Lindsay Lee011
Team 1 Kaley Levine011
Team 17 Christine Markish011
Team 3 Kate McGinn011
Team 1 Tammy Moorman011
Team 2 Katie Prisuta011
Team 4 Sarah Spalding011
Team 12 Susan Thornton011
Team 9 Jane Wang011

Back to top
Defense
Based on coach's nomination
Team #Name Outstanding
defense
Points
Team 3 Danielle Kaplan77
Team 3 Katie Wood77
Team 15 Energy 155
Team 1 Samantha Kinne55
Team 2 Alex Menzies55
Team 2 Rachael Wright55
Team 7 Melanie Feagan44
Team 7 Amber Hurley44
Team 7 Mallory Martin44
Team 3 Sierra McKeon44
Team 15 Sweet Pea44
Team 7 Hillary Pettit44
Team 1 Breanna Calhoun33
Team 7 Alyssa Engiles33
Team 3 Colleen Kiley33
Team 3 Katharine Lebel33
Team 12 Sara Maine33
Team 17 Christine Markish33
Team 3 Jaquelyn McCarthy33
Team 3 Nicole Van Wert33
Team 2 Kristin Wright33
Team 3 Heather Abrahams22
Team 9 Reem Alamiri22
Team 2 Sara Alcorn22
Team 3 Alix Brooks-Kenney22
Team 11 Allison Burkhalter22
Team 2 Colleen Cawley22
Team 1 Kelsey Coffin22
Team 10 Katie Colson22
Team 17 Carolyn Cortese22
Team 7 Lauren Dillisio22
Team 7 Katie Elam22
Team 15 Heathen Heather22
Team 2 Halley Johnson22
Team 10 Jessie Johnson22
Team 9 Mallory Keller22
Team 12 Christy Lang22
Team 3 Lauren Linder22
Team 17 Rose Miranda22
Team 17 Jamie Mulligan22
Team 15 Sacraficial Nat22
Team 9 Nelly Robles22
Team 12 Shelady Steiner22
Team 15 Big Strike22
Team 12 Susan Thornton22
Team 7 Heather Unger22
Team 9 Karina Adamczyk11
Team 10 Sarah Berlin11
Team 10 Meredith Burnham11
Team 11 Samantha Bustamente11
Team 2 Becky Campione11
Team 12 Jessica Campo11
Team 12 Amy Carfagno11
Team 2 Kacey Cawley11
Team 2 Lauren Clark11
Team 17 Kristin Cox11
Team 10 Maggie Dyre11
Team 7 Ashley Edwards11
Team 11 Sarah Furman11
Team 15 Brown-Eyed Girl11
Team 4 Marissa Gomez11
Team 7 Heather Grigsby11
Team 7 Kalani Huertas11
Team 10 Veronica Jarvinen11
Team 17 Stephanie Jones11
Team 15 Dedicated Kate11
Team 10 Lauren Kretzer11
Team 2 Dina Mazina11
Team 15 Missy11
Team 2 Felicia O'Dnnell11
Team 12 Emily Payne11
Team 9 Charlotte Peterson11
Team 7 Marcella Piccirillo11
Team 1 Kirsten Reed11
Team 10 Kate Ryan11
Team 4 Sarah Spalding11
Team 12 Shann Steiner11
Team 15 Tweets11
Team 17 Ashley Viars11
Team 7 Jillian Westendorf11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

Chris Rudisill George Getek Larry Mark
281-6915(H)
cr@jflpartners.com
978-6674
ggetek@aol.com
451-3954
ldmark@verizon.net

All Scheduling changes need prior approval from either Chris, George or Larry.

DateTeamsField TimeScore
Sat., Sept. 7 10 v 14 Winterset 1:000 - 0
1 v 8 Winterset 3:003 - 0
5 v 2 Kilmer 1:00 5 - 1
13 v 12 Kilmer 3:003 - 1
3 v 6 Newington Heights 11:000 - 1
4 v 7 Newington Heights 1:00 1 - 0
16 v 9 Garrisonville Elem 2:30 1 - 1
17 v 15 Garrisonville Elem 4:30 2 - 6
11 Bye

Sat., Sept. 14 8 v 2 Sherando 3:000 - 2
10 v 13Winterset 1:003 - 0
9 v 15Winterset 3:001 - 2
3 v 5 Newington Heights 1:00 1 - 1
6 v 4 Kilmer 1:005 - 0
14 v 11 Kilmer 3:003 - 1
17 v 16Garrisonville Elem 2:301 - 5
7 v 1 Garrisonville Elem 4:301 - 3
12 Bye

Sat., Sept. 21 8 v 5 Sherando 3:001 - 0
9 v 12 Winterset 1:003 - 1
2 v 3 Winterset 3:001 - 2
10 v 11Newington Heights 11:003 - 1
4 v 1 Newington Heights 1:001 - 2
14 v 16 Kilmer 1:00 2 - 3
13 v 17 Kilmer 3:00 4 - 0
7 v 6 Garrisonville Elem 2:304 - 6
15 Bye

Sun., Sept. 22 5 v 7Oak Marr 5:001 - 1
6 v 8 Nottoway 5:30 1 - 0
17 v 14 Garrisonville Elem 2:001 - 1
15 v 13 Garrisonville Elem 4:003 - 1
1 v 3 Wakefield Rec 1:002 - 0
2 v 4 Wakefield Rec 3:004 - 2
12 v 10Rolling Valley West3:000 - 1
11 v 9 Rolling Valley West5:002 - 6
16 Bye

Sat., Sept. 28 13 v 9 Kilmer 1:002 - 6
1 v 5 Winterset 1:000 - 1
2 v 6 Winterset 3:002 - 1
11 v 16 Newington Heights 1:003 - 2
12 v 17 Newington Heights11:001 - 2
7 v 3 Garrisonville Elem 4:302 - 1
15 v 10 Garrisonville Elem 2:302 - 1
8 v 4 Sherando 3:00Postponed
Sun., Oct. 27
3:00
14 Bye

Sat., Oct. 5 9 v 10Winterset 1:001 - 0
1 v 2 Winterset 3:002 - 4
3 v 4 Newington Heights 11:00 8 - 0
11 v 12Newington Heights 1:000 - 3
5 v 6 Kilmer 1:00Resched
Oct. 7
13 v 14Nottoway 7:00
Sept. 30
2 - 1
16 v 15Garrisonville Elem 4:303 - 3
7 v 8 Garrisonville Elem 2:302 - 0
17 Bye

Sun., Oct. 6 6 v 17Kilmer 4:004 - 0
5 v 13Nottaway 7:00Resched
Nov. 4
4 v 14Rolling Valley West 3:00 1 - 2
9 v 3 Wakefield Rec 1:00 0 - 3
10 v 1 Wakefield Rec 3:00 0 - 2
15 v 11 Garrisonville Elem 2:008 - 2
7 v 16 Garrisonville Elem 4:003 - 2
8 v 12 Sherando 11:00 2 - 1
2 Bye

Mon., Oct. 7 5 v 6 Nottoway 7:00Resched
Oct. 27
Oct. 12-13 Columbus Day Weekend - No games
Sat., Oct. 191 v 9 Winterset 1:00Resched
Nov. 3
Wakefield-3:00
10 v 2 Winterset 3:00Resched Nov. 9 - 1:00
3 v 12Newington Heights 10:00Resched. Nov. 6
South Run#5-5:00
4 v 11Newington Heights 12:00To be
resched
5 v 15 Kilmer 1:00Resched
Nov. 3
Marshall Rd- 3:00
6 v 14 Kilmer 3:00Resched
Nov. 6
Nottaway-7:00
17 v 7Garrisonville Elem 4:30 Resched
Nov. 3 - time??
16 v 13Garrisonville Elem 2:30 To be resched
8 Bye

Sun., Oct. 20 11 v 8 Rolling Valley West 3:00Resched
Nov. 9 - 1:00
Newington Heights
12 v 16Rolling Valley West 5:00 Resched
Nov. 9 - 11:00
Newington Heights
2 v 17Wakefield Rec 3:00 Resched
Nov. 3
Lake Brad Lower - 1:00
13 v 1 Kilmer 1:00 Resched
Nov. 9-1:00
15 v 14Garrisonville Elem 2:00 Resched
Nov. 9
Sat., Oct. 26 14 v 5 Kilmer 1:000 - 6
6 v 13Kilmer 3:002 - 1
10 v 17 Winterset 1:00To be
resched
9 v 2 Winterset 3:002 - 5
3 v 11 Newington Heights 11:006 - 2
12 v 4 Newington Heights 1:002 - 1
15 v 7 Garrisonville Elem 4:301 - 1
16 v 8 Garrisonville Elem 2:30To be
resched
1 Bye

Sun., Oct. 27 8 v 4 Sherando 3:00Resched. Nov. 3 - 11:30
5 v 6 Nottoway 4:001 - 1
Wed., Oct. 30 5 v 13Resched 7:00Mon., Nov. 4
Nottoway
Sat., Nov. 2 2 v 7 Winterset 1:003 - 0
1 v 6 Winterset 3:002 - 1
4 v 5Newington Heights11:004 - 4
12 v 15Newington Heights 1:004 - 3
16 v 10Garrisonville Elem 2:303 - 0
17 v 11Garrisonville Elem 4:301 - 0
14 v 9 Kilmer 1:000 - 3
8 v 3 Kilmer 3:000 - 0
13 Bye

Sun., Nov. 3 8 v 4 Sherando 11:306 - 0
1 v 9 Wakefield 3:003 - 0
5 v 15Marshall Rd. 3:002 - 4
2 v 17Lake Braddock Lower 1:006 - 1
16 v 13Garrisonville Elem 2:30 7 - 2
Mon., Nov. 4 5 v 13Nottoway 7:004 - 2
Wed., Nov. 6 3 v 12South Run #5 5:15To be
resched?
6 v 14Nottoway 7:004 - 1
Sat., Nov. 9 12 v 16Newington Heights 10:001 - 4
11 v 8Newington Heights12:000 - 3
13 v 1Kilmer 1:001 - 4
10 v 2 Winterset 1:000 - 3
15 v 14Garrisonville Elem ???? 6 - 2
17 v 7Garrisonville Elem ????
Sun., Nov. 10 4 v 11Rolling Valley West 1:005 - 2
16 v 8Garrisonville Elem 1:004 - 4
2 v 15Wakefield
Championship
3:002 - 0

Back to top

Teams, Coaches & Colors

Partly

RED DIVISION
1 BRYC 2 Blue Bob Coffin 385-3264 ntktwalr@att.net
2 BRYC 1Blue Doug Alcorn 451-8081 douglasalcorn@aol.com
3 SYC 2 Teal Jim Miller
Bonnie O'Neill
569-1655

jbmiller01@fs.fed.us
silvertuppence@hotmail.com
boneill@messiahumc.com
4 SYC 1 Dark Green Sandy Cranston 455-4596 sandracranston@hotmail.com
5 VYS MRed/White Cyril May
Karen Lingner
250-2776

lightsr@earthlink.net

6 VYS S Red/White Jim Spain
Karl Blake
281-2368
319-1935
jspain2000@aol.com
karl_blake@hotmail.com
7 SRSL 2White/Royal Blue Todd Grigsby
Chris Faegan
540/657-6901

tgrigsby@adelphia.net

8 BRYSABlue/white CheckMark Pennypacker540/667-3268 penny@visuallink.com

BLACK DIVISION
Team No.NameColorCoachesHome phoneE-mail address
9 BRYC 4Blue Brian Conaway 425-7914 bconaway@peoplepc.com
10 BRYC 3Blue George Getek 978-6674 ggetek@aol.com
11 SYC 3 MaroonCharlie Hebert
Frank Enos
569-6749
455-5956
seeabear@aol.com
manapuava@aol.com
12 SYC 4Purple Boyce Steiner H=644-4015
W=703/305-6750
boyces@erols.com
boyce.steiner@gsa.gov
13 VYS NRed/White Woody Navin
Nick Vadala
242-9801
938-6667
rnavin@hotmail.com
nvadala@msn.com
14 VYS H Red/White Tom Hardcastle
Rudi Rudisill
917-7273
281-6915
thardcastle@lmi.org
rrudi3@aol.com
15 SRSL 1
Dave McGinness 540/752-2808 DHM222@aol.com
16 SRSL 3
Deb Porter
Paul Bennett
540/286-0945
540/288-1012
mchlporter@aol.com

17 SRSL 4
Doug Viars 540/288-0618jdviars@aol.com

** Other Commissioners:

SRSL Deb Porter 540-286-0945 mchlporter@aol.com
SRSL Greg Stadolam greg_stadola@hotmail.com
BRYC Kate Kroehler 323-9238 EkatherineK@aol.com

Back to top


League Officials


League Co-Directors:

Chris Rudisill = 281-6915 (H); e-mail = cr@jflpartners.com

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@erols.com

Back to top


Visitors since August 26, 2002.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster