U-19 Girls Soccer -- Fall 2004

High School Girls House Soccer League


New Weather-related Playoff Time Changes

Click here for U-14 Girls info

Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


Note: If you see any typos, errors, discrepancies, etc., please let the webmaster know by phone (451-3954) or e-mail (ldmark@erols.com)!!
Links: SYC Senior Girls Home Page (All Star Info) *** BRYC She Devils Web Page *** Spring '01 * Fall '01 * Spring '02 * Fall '02 * Spring '03* Fall '03* Spring '04

Click here for HSGHSL Bylaws

Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to George, Larry & Todd.

Updated Nov. 22, 2004 - Final

Blue Devils Beat Fellow Stafford Team for Fall HSGHSL Championship

Garrisonville, Va., Nov. 14, 2004 -- Todd Grigsby’s Stafford Blue Devils beat Stafford’s Lady Hurricanes for the HSGHSL Fall 2004 championship by a score of 4-0 The Blue Devils scored in the first 10 minutes when the ball slipped through the goal box and was kicked in by midfielder Kim Clark. Amanda Pettitt scored the second goal on a nice assist by Niki Ingold just inside the 18.

The Lady Hurricanes came out energized in the 2nd half but outstanding defense by the Blue Devils was led by Kalani Huertas, Marcella Piccirillo, Lauren Dilisio and goalie Heather Grigsby. The Blue Devils sound defense throughout the season held true in the playoffs by not allowing a goal and only five goals all season. Excellent midfielder coverage by Ashley Edwards and Michelle Grigsby helped to contain the Lady Hurricanes throughout match. Midfielders Danne Wenberg and Shannon Tate scored second-half goals to complete the victory.

For the Lady Hurricanes, coached by Dave McGuiness, Whitney S. got them to the big game with two tremendous defensive games in a row but couldnt keep up with the fresher Blue Devils girls in the third. Courtney P., Ashley W., and Sarah Sh. were awesome defensivley as well.

The Lady Hurricanes had oppertunities but were thwarted by a speedy aggressive Blue Devils defense that made few mistakes. They finished up a season in first place in their division after ending up on the bottom in the spring season.

The Blue Devils advanced to the finals by beating a Vienna team coached by Nick Vadala, 2-0. Vadala earlier had won over Stafford's Doug Corey, 2-0. The Lady Hurricanes beat a Braddock Road team coached by George Rumore, 2-1, then advanced to the finals by beating a Jim Miller Springfield team 2-0, with both goals scored in the second overtime period.

###

Announcements

Click here for directions to fields


Team Standings

RED DIVISION
PlaceTeam No. & ColorWin=3 Lose=1Tie=2Points Goals forGoals
against
1stTeam D - SRSL 1 - Green/White - McGinness 721253015
2ndTeam E - BRYC 5 - Blue - Rumore/Taylor 53*221129
3rdTeam F - VYS H - Red/White - Holt 343191413
4thTeam B - SYC 6 - Lime Green - Grabski 460181332
5thTeam A - SYC 5 - Sky Blue - Sideleau 172141727
6thTeam G - VYS B - Red/White - Blake 171121130
7thTeam C - SRSL 4 - Maroon - Dutton 17*09416

BLUE DIVISION
1stTeam H - SYC 2 - Teal - Miller 910283810
2ndTeam J - SRSL 3 - Sky Blue - Corey` 81127399
3rd-tieTeam I - SYC 4 - Silver - Orellano 622242211
3rd-tieTeam L - BRYC 1 - Blue - Getek 62224167
5thTeam K - BRYC 3 - Blue - Oresky/Kabia 28014822
6thTeam N - VYS A - Red/White - Andress/Mucha 270131225
7thTeam M - BRYSA - Blue & White - Pennypacker 17*111919

BLACK DIVISION
1stTeam Q - SRSL 2 - White/Blue - Grigsby 90129315
2ndTeam U - VYS V - Red/White - Vadala/McClaherty 71226197
3rd-tieTeam T - BRYC 2 - Blue - Brown-Coffin 541212111
3rd-tieTeam O - SYC 1 - Purple - Cranston 53*2212315
3rd-tieTeam S - BRYC 4 - Blue - Conaway 541211916
6thTeam P - SYC 3 - Orange - Payne 262161429
7thTeam R - SRSL 5 - White/Green - Lyon 0808548
*One by forfeit.


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team H Tricia Hoffstot14331
Team Q Niki10424
Team D Sarah S.9422
Team J Andrea6820
Team J Traci9119
Team J Courtney8218
Team H Ashley Houck41018
Team I Eden Kidane6517
Team D Whitney S.5515
Team S Daphna Motro6113
Team H Heather Abrahams4412
Team S Katharine Daniels4412
Team I Zaida Orellana4412
Team D Sarah Sh.4412
Team B Chenelle Thompson6012
Team P Kathleen Adolphie5111
Team Q Ashleigh3511
Team O Jamie Spaulding3511
Team D Lauren K.4210
Team H Danielle Kaplan4210
Team O Kim Ogrodnick5010
Team D Katie S.4210
Team H Alexis Schall5010
Team O Leilani Ching259
Team Q Michelle259
Team A Anahita Mostaghim419
Team Q Amanda248
Team J Chelsea408
Team J Erin408
Team Q Jillian408
Team T Maggie Prusaczyk328
Team H Catherine Brooks-Kenney317
Team I Carmen Wagner317
Team T Dana Brantley226
Team M Lauren Coulch306
Team O Toni Escobedo306
Team B Danielle Fedorshik306
Team T Jessica Gerber306
Team Q Glory146
Team H Kate Maginn146
Team O Jennifer Powell226
Team Q Amy135
Team Q Ash055
Team T Lisa Baldwin215
Team T Melissa Birch215
Team T Chelsa Brown215
Team Q Gabby215
Team P Caitlin Henkel215
Team H Manal Hussein135
Team P Christina Keller215
Team Q Kim125
Team T Sam Kinne215
Team Q Kristin135
Team H Katie Lebel055
Team Q Shannon135
Team A Nicole Butler124
Team M Gillian Coulch204
Team S Lorraine Crilley204
Team B Megan Jaster204
Team S Tara Jennings204
Team J Kara204
Team Q Lisa044
Team J Megan204
Team T Bianca Neston204
Team O Jalpa Patel204
Team A Christina Regelski204
Team B Tricia Stacik204
Team H Sara Townsend204
Team O Sarah Bridger113
Team T Alix Cogan033
Team O Caitlin Dekanter113
Team P Carina Dillon113
Team O Sarah Edwards113
Team D Emily G.033
Team D Lissy G.113
Team Q Heather113
Team Q Kalani033
Team H Kim Phan033
Team T Cameron Smith113
Team A Nicole Taylor113
Team D Christina A.022
Team D Kaitlin A.022
Team D Laken B.102
Team I Ritika Bhatia102
Team B Brittany Blevins102
Team I Alison Burkhalter102
Team P Pria Chang022
Team T Kathy Chau102
Team O Smaiyra Chaudhary102
Team S Maddy Collins102
Team S Kathleen Crane102
Team O Sabrina Defreitas022
Team A Jessica Elwood102
Team B Danelle Grabski022
Team B Kate Julian022
Team J Kari102
Team B Jessica Labuda102
Team P Kelly Lawrence102
Team A Jaime Levine102
Team S Jessie Michel102
Team I Fabiana Neves102
Team I Silvia Orellano102
Team T Kat Rousseau022
Team S Kate Schofield102
Team A Nikki Sideleau022
Team S Jessica Sinkovits102
Team J Brittany011
Team D Jessica C.011
Team D K.C.011
Team Q Danee011
Team I Gabriella de la Vega011
Team H Hannah Elliott011
Team P Caitlin Grace011
Team H Madie Hiestand011
Team Q Lauren011
Team Q Marcella011
Team Q Nicole011
Team H Megan O'Connell011
Team T Erin Sennsibaugh011
Team Q Stephamie011
Team B Kelly Williams011
Team T Cornelia Woodley011

Back to top
Defense
Based on coach's nomination
Team #Name Outstanding
defense
Points
Team Q Kalani88
Team H Jessie Mackey77
Team H Colleen O'Connell77
Team H Katie Wood77
Team T Cornelia Woodley77
Team D Brittaney C.66
Team J Kari66
Team Q A'Laura66
Team Q Lauren66
Team Q Marcella66
Team H Megan O'Connell66
Team J Kristen55
Team H Danielle Kaplan44
Team T Sam Kinne44
Team T Liz Woodley44
Team T Emily Arcenaux33
Team S Jennifer Brockway33
Team T Kathy Chau33
Team D Renee E.33
Team H Marissa Gomez33
Team D Amanda L.33
Team H Katie Lebel33
Team H Kate Maginn33
Team T Kat Rousseau33
Team J Shannon33
Team Q Ash22
Team T Dana Brantley22
Team J Chelsea22
Team O Sarah Edwards22
Team H Hannah Elliott22
Team M Kristen Gruenther22
Team Q Heather22
Team D Remington K.22
Team P Christina Keller22
Team T Bianca Neston22
Team D Courtney P.22
Team D Natalie P.22
Team O Jennifer Powell22
Team S Kirsten Reed22
Team D Sarah Sh.22
Team T Cameron Smith22
Team P Taylor Swansen22
Team P Diana Yildirim22
Team D Angie A.11
Team S Yasmin Aghar11
Team J Aneta11
Team D Ashley11
Team H Catherine Brooks-Kenney11
Team T Alyssa Burke11
Team O Maneesha Chaudhary11
Team O Smaiyra Chaudhary11
Team M Michaela Codella11
Team D Emily G.11
Team B Ashley Gregory11
Team J Joanna11
Team S Mallory Keller11
Team P Samantha Keyser11
Team Q Lisa11
Team J Megan11
Team O Bonnie Nelson11
Team Q Nicole11
Team P Emily Payne11
Team H Kim Phan11
Team H Peyton Rothwell11
Team M Lauren Sherman11
Team O Sarah Spaulding11
Team M Amanda Spore11
Team O Heather Stevens11
Team H Deysi Vasquez11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

George Getek Larry MarkTodd Grigsby
703/978-6674
ggetek@aol.com
703/451-3954
ldmark@erols.com
540/657-6901
tgrigsby@adelphia.net

All scheduling changes need prior approval from either George, Larry or Todd

DateTeamsField TimeScore
Sat., Sept. 11 P v B Greenspring 9:004 - 2
O v U Greenspring 11:001 - 1
A v G Greenspring 1:002 - 3
N v HDunn Loring 1:301 - 5
F v D Dunn Loring 3:15 2 - 2
E v C Winterset Noon 1 - 0
L v J Winterset 2:002 - 1
K v M Winterset 4:003 - 1
Q v SGarrisonville 2:00 7 - 0
R v TGarrisonville 4:00 0 - 7
Bye = I
Sat., Sept. 18 H v O Greenspring 9:00Rescheduled Sun., Oct 31
South Run #5 1:00
4 - 0
P v S Greenspring 11:00Rescheduled Sun., Oct 31
South Run #5 5:00
0 - 3
B v E Greenspring 1:00Rescheduled Sun., Oct 31
South Run #5 3:00
2 - 0
G v DDunn Loring 1:30Rescheduled Sun., Oct. 31
1 - 2
F v C Dunn Loring 3:15 Rescheduled Sun., Oct 31
Nottoway 3:00
2 - 0
T v Q Winterset Noon Rescheduled Sun., Oct 24
Wakefield 1:00
1 - 2
L v I Winterset 2:00Rescheduled Sun., Oct 24
Wakefield 3:00
0 - 0
K v N Winterset 4:00Rescheduled Sun., Oct 24
Wakefield 5:00
3 - 2
J v MGarrisonville 2:00 Rescheduled
Sun., Sept. 26 - 3:00
4 - 1
R v UGarrisonville 4:00 Rescheduled
Sun., Sept. 26 - 1:00
0 - 3
Bye = A
Sun., Sept. 19 M v I Sherando #3 2:00Rescheduled
Sunday, Oct. 31
2:00
3 - 3
B v F South Run #5 1:002 - 1
H v L South Run #5 3:002 - 0
P v T South Run #5 5:001 - 1
G v C Kilmer 3:00Could not be rescheduled
U v QKilmer 1:00 Rescheduled Sun., Oct 31
Nottoway 1:00
0 - 1
E v A Wakefield Rec 1:00 3 - 0
S v O Wakefield Rec 3:00 1 - 2
R v DGarrisonville 1:00 2 - 7
J v NGarrisonville 3:00 5 - 2
Bye = K
Sat., Sept. 25 M v G Sherando #4 3:004 - 0
P v A Greenspring 11:001 - 1
B v I Greenspring 1:000 - 2
O v C Greenspring 3:002 - 0
N v QDunn Loring 1:300 - 4
U v F Dunn Loring 3:15 3 - 2
D v KGarrisonville 2:00 3 - 1
J v RGarrisonville 4:00 10 - 0
Bye = H, E, L, S & T
Sun., Sept. 26 L v S Wakefield Rec 1:000 - 1
To be rescheduled if needed as rain date
Sat., Oct. 2 M v L Sherando #4 3:000 - 4
O v P Greenspring 11:005 - 1
A v B Greenspring 1:004 - 1
I v H Greenspring 3:002 - 3
G v NDunn Loring 1:302 - 4
F v E Dunn Loring 3:15 0 - 0
K v J Winterset Noon 0 - 7
S v T Winterset 2:000 - 3
Q v RGarrisonville 2:00 7 - 1
C v DGarrisonville 4:00 Rescheduled
Sat., Oct. 9 - 2:00
0 - 4
Bye = U
Sun., Oct. 3 H v J South Run #5 1:001 - 2
I v K South Run #5 3:001 - 0
P v R South Run #5 5:004 - 1
U v S Kilmer 1:002 - 1
N v LKilmer 3:00 0 - 2
E v G Wakefield Rec 1:00 2 - 1
T v M Wakefield Rec 3:00 1 - 0
C v AGarrisonville 1:00 3 - 2
D v BGarrisonville 3:00 7 - 1
Q v OGarrisonville 5:00 1 - 0
Bye = F
Oct. 9-11 Columbus Day Weekend - Rain Dates
Sat., Oct. 16 M v F Sherando #4 3:000 - 1
P v H Greenspring 11:001 - 6
O v B Greenspring 1:004 - 0
A v I Greenspring 3:000 - 3
G v SDunn Loring 1:301 - 6
N v U Dunn Loring 3:15 0 - 1
K v E Winterset Noon 0 - 1
L v T Winterset 2:002 - 1
J v CGarrisonville 2:00 3 - 1
Q v DGarrisonville 4:00 2 - 1
Bye = R
Sun., Oct. 17 I v F South Run #5 3:003 - 1
H v A South Run #5 5:004 - 3
U v L Kilmer 1:001 - 1
S v K Lake Braddock Lower 1:00 2 - 0
E v T Lake Braddock Lower 3:00 3 - 1
C v RGarrisonville 2:00 To be rescheduled
Nov. 8 or 9
Sat., Oct. 23 A v O Greenspring 11:002 - 2
B v H Greenspring 1:000 - 8
P v I Greenspring 3:001 - 4
F v NDunn Loring 1:300 - 1
G v U Dunn Loring 3:15 0 - 5
E v S Winterset Noon 1 - 1
T v K Winterset 2:001 - 0
R v MGarrisonville 2:00 Rescheduled
Sun., Nov. 7, 3:00
C v QGarrisonville TBD To be played
Sun., Nov. 7, 1:00
0 - 1
D v JGarrisonville TBD To be played
Sun., Nov. 7, 11:00
0 - 4
Bye = L
Sun., Oct. 24 Rain Dates
Sat., Oct. 30 I v J Greenspring 11:001 - 2
H v K Greenspring 1:004 - 1
O v R Greenspring 3:006 - 1
N v MDunn Loring 1:302 - 0
F v G Dunn Loring 3:15 1 - 1
T v U Winterset Noon 1 - 2
L v E Winterset 2:003 - 1
C v BMelchers 2:00 0 - 1
D v AMelchers 4:00 3 - 2
Q v PMelchers 12:00 5 - 1
Bye = S
Sun., Oct. 31 Rain Dates
Sat., Nov. 6 M v H Sherando #4 3:000 - 1
B v G Greenspring 11:004 - 2
A v F Greenspring 1:002 - 4
O v T Greenspring 3:001 - 4
N v IDunn Loring 1:301 - 3
U v P Dunn Loring 3:15 1 - 0
K v L Winterset Noon 0 - 2
S v R Winterset 2:004 - 0
D v EGarrisonville 2:00 1 - 0
J v QGarrisonville 4:00 1 - 1
Bye = C

Sun., Nov. 14 Championship Tourney - Round #1 (Games are 30-minute halves)
Game #1:
1st place team with 3rd best record
v 2nd place team with 3rd best record
Team D v Team E
Garrisonville 10:002 - 1
Game #2:
2nd place team with best record
v 2nd place team with 2nd best record
Team J v Team U
Garrisonville 11:300 - 2
Game #3:
1st place team with 2nd best record
v winner of Game #1
Team H v 10:00 winner
Garrisonville 1:300 - 2 (OT)
Game #4:
1st place team with best record
v winner of Game #2
Team Q v 11:30 winner
Garrisonville 3:002 - 0
Sun., Nov. 14 Championship Game (45-minute halves)
(Game will have 30-minutes halves if one
of the finalists has already played 2 games)
Winner Game #4 v Winner Game #3
Team Q v Team D
Garrisonville 6:004 - 0

Back to top

Teams, Coaches & Colors

RED DIVISION
Team No.NameColorCoachesHome phoneE-mail address
A SYC 5 Sky Blue Gabby Sideleau 913-7488
Cell=703-898-7878
GSideleau@projectdevelopers.com
B SYC 6 Lime Green Mike Grabski 503-2262 michael.g@cox.net
C SRSL 4 Maroon Michael Dutton
SEADOOVA@aol.com
D SRSL 1White/Green Dave McGinness 540/752-2808 DHM222@aol.com
E BRYC 5Blue George Rumore
Richard Taylor
764-3228
978-4737
GRumore@aoc.gov
rtaylor70@cox.net
F VYS HRed/White Jim Holt 255-3054 jholt@cox.net
G VYS B Red/White Karl Blake 319-1935 karlblake123@hotmail.com

BLUE DIVISION
Team No.NameColorCoachesHome phoneE-mail address
H SYC 2 Teal Jim Miller 569-1655

jbmiller01@fs.fed.us
woodhumor@hotmail.com
I SYC 4 SilverMiguel Orellana 569-2497 mikebertao@aol.com
J SRSL 3 Sky BlueMichael Corey540/372-4118enoughis8@msn.com
K BRYC 3 BlueDarrell Oresky
Mohamed Kabia
425-8437
978-9053
itss@erols.com
papsi455@aol.com
L BRYC 1Blue George Getek 978-6674 ggetek@aol.com
M BRYSAColor? Mark Pennypacker 540-667-3268 penny@visuallink.com
N VYS A Red/White Pat Andress
Mike Mucha
929-3109
938-7794
pa12@erols.com
mikepsu82@yahoo.com

BLACK DIVISION
Team No.NameColorCoachesHome phoneE-mail address
O SYC 1Purple Sandy Cranston455-4596 sandracranston@hotmail.com
P SYC 3Orange Don Payne 569-5861 wlpdrp@cox.net
Q SRSL 2White/Royal Blue Todd Grigsby 540/657-6901 tgrigsby@adelphia.net
R SRSL 5White/GreenDana Lyon 540-261-1572dcajccc@aol.com
S BRYC 4Blue Brian Conaway 250-3264 bconaway@peoplepc.com
T BRYC 2BluePerry Brown
Bob Coffin
385-2649
385-3264
brownie151@cox.net
ntktwalr@cox.net
U VYS VRed/White Nick Vadala
Mike Mclaherty
938-6667
255-2583
nicvad@msn.com
wmccla@netzero.net

** Other Commissioners:

VYS Mike Mucha 938-7794 mikepsu82@yahoo.com

SRSL Dave Ingold u14_18asstcommissioner@srsl.org
BRYC Tom Clemons 764-2075 tmclemons@verizon.net

Back to top


League Officials


League Co-Directors:

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@erols.com

Todd Grigsby =540/657-6901 (H); e-mail = tgrigsby@adelphia.net

Back to top


Visitors since August 23, 2004.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster