U-19 Girls Soccer -- Fall 2005

High School Girls House Soccer League


Click here for U-14 Girls info

Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


HSGHSL Fall Playoff Structure

Note: If you see any typos, errors, discrepancies, etc., please let the webmaster know by phone (451-3954) or e-mail (ldmark@erols.com)!!
Links: SYC Senior Girls Home Page (All Star Info) *** BRYC She Devils Web Page *** Spring '01 * Fall '01 * Spring '02 * Fall '02 * Spring '03* Fall '03* Spring '04* Fall '04* Spring '05

Click here for HSGHSL Bylaws

Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to George, Larry & Todd.

Updated Dec. 16

(Not all individual records in yet)

SYC Tops BRYC 4-2 to Take Fall HSGHSL Championship

Stafford, Nov. 15, 2005 -- A Springfield Youth Club (SYC) U-19 girls soccer team coached by Jim Miller topped Brian Conaway's Braddock Road Youth Club (BRYC) team 4-2 to take the fall championship in the High School Girls House Soccer League (HSGHSL).

Ashley Houck scored a hat trick plus one for Springfield to lead her team to victory. Assists went to Samantha Esau (2). Holly Trip, Yohana Desta and Jill D.Souza. Scoring for Braddock Road were Katherine Daniels and Daphna Motro, who also had an assist on Daniels' goal. SYC went ahead in the first half, but BRYC tied it early in the second. SYC came back to go ahead, but BRYC tied it before Springfield scored the last two goals to cinch the victory. Top defenders for SYC were Becky Koenig, KateLebel and Sam Iliff, who had the unenviable task of marking BRYC's talented Motro.

The SYC team earned the right to compete for championship honors by defeating a BRYC team coached by Bob Coffin 2-1 in overtime in the first round and defeating a Stafford team coached by Michael Corey 4-3 in the semi-finals. Conaway's team made its way to the finals by beating a Vienna team coached by Jim Holt 3-0 in the first round and a Stafford team coached by Todd Grigsby 2-1 in the semis. Other first round results were Grigsby's Stafford team 5-0 over an SYC team coached by Don Payne and Corey's Stafford team over another Stafford team coached by Bob Santmyer, 4-1.

The HSGHSL is a recreational soccer league for high-school-age girls in grades 9 and above with teams from Springfield, Braddock Road, Vienna, Stafford and Winchester.

###


Announcements

Click here for directions to fields


Team Standings

RED DIVISION
PlaceTeam No. & ColorWin=4 Lose=1
(Forfeit=0)
Tie=2Points Goals forGoals
against
1stTeam 3 - SYC 2 - Teal - Miller 910374711
2nd Team 7 - SRSL 2 - White/Blue - Grigsby/Coulter 80236271
3rdTeam 4 - SYC 3 - Sky Blue - Payne 541261620
4thTeam 1 - BRYC 2 - Blue - Coffin-Birch 42324166
5thTeam 8 - BRYSA - Blue & White - Pennypacker 352211221
6th-tieTeam 2 - BRYC 1 - Blue - Getek 36018819
6th-tieTeam 6 - VYS Z - Red - Zadeh 26218720
8thTeam 5 - VYS V - Red/White - Vadala/McClaherty 06*311430

BLACK DIVISION
1stTeam 9 - BRYC 4 - Blue - Conaway 71233164
2ndTeam 16 - SRSL 1 - Green/White - Santmyer 730313015
3rdTeam 15 - SRSL 3 - Sky Blue/White - M. Corey 62230188
4thTeam 13 - VYS H - Red/White - Holt 62128178
5thTeam 11 - SYC 3 - Orange - Orellano 541262511
6thTeam 12 - SYC - Purple D. Corey 361201422
7thTeam 10 - BRYC 5 - Blue - Oresky 262182130
8thTeam 17 - SYC 6 - Lime Green - Grabski 190131548
9thTeam 14 - VYS A - Red/White - Andress/Mucha 19**0111430
* One by forfeit.
** Two by forfeit.

Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 3 Sam Esau101131
Team 7 Shannon14331
Team 3 Holly Tripp81026
Team 11 Eden Kidane10525
Team 3 Ashley Houck9624
Team 3 Jill D'Souza8420
Team 9 Daphna Motro10020
Team 3 Anna Ing5616
Team 16 Sarah Sh.6214
Team 15 Christine Markish7216
Team 16 Courtney5212
Team 16 Katie Mac3511
Team 11 Zaida Orellana3511
Team 16 Amber419
Team 7 Michelle339
Team 12 Jen Powell408
Team 7 Amy317
Team 7 Ash077
Team 11 Allyson Gibson317
Team 3 Sam Illif317
Team 12 Kim O'Grodnick317
Team 15 Kari Root317
Team 1 Sam Kinne226
Team 3 Katie Lebel146
Team 15 Courtney Neville306
Team 11 Silvia Orellana146
Team 16 Katie S.226
Team 16 Amanda135
Team 12 Kelsey Begley215
Team 7 Bri135
Team 16 Brittany215
Team 7 Gabby215
Team 16 Melissa135
Team 11 Fabiana Neves215
Team 3 Chelsea Reba215
Team 7 Alyssa124
Team 9 Beth Brophy204
Team 11 Christina Chao204
Team 1 Allison Cross204
Team 7 Glory044
Team 7 Jessica044
Team 11 Meagan Joy204
Team 8 Allison Maddox204
Team 1 Danielle Mercier204
Team 1 Maggie Prusaczyk204
Team 12 Skye Riddle124
Team 12 Emily Stone204
Team 15 Erin Wood204
Team 1 Melissa Birch113
Team 3 Callie Brooks-Kenney113
Team 16 Emily113
Team 1 Jessica Garber033
Team 7 Jillian033
Team 11 Emily Stone113
Team 16 Katie A.102
Team 16 A&W102
Team 11 Allison Burkhalter102
Team 12 Sam Chaudhary102
Team 9 Katherine Daniels102
Team 9 Annette Dekker102
Team 15 Megan Hall102
Team 7 Heather022
Team 7 Kalani022
Team 16 Kayla022
Team 7 Kim022
Team 3 Becky Koenig102
Team 7 Marcella022
Team 3 Colleen O'Connell102
Team 3 Megan O'Connell102
Team 9 Katie Ohlhausen102
Team 8 Jessica Pennypacker102
Team 16 Sarah S.102
Team 3 Alexis Schall102
Team 9 Morgan Stanton102
Team 8 Sarah Webb102
Team 7 A'Laura011
Team 9 Stephanie Allard012
Team 1 Kristen Brantley011
Team 9 Jennifer Brockway011
Team 16 Brooke011
Team 12 Rebecca Corey011
Team 12 Sabrina Defreitas011
Team 3 Yohanna Desta011
Team 7 Lauren011
Team 3 Kate Maginn011
Team 12 Cassie Nelson011
Team 7 Nicole011
Team 7 Rosemary011
Team 7 Sam011

Back to top
Defense
Based on coach's nomination
Team #Name Outstanding
defense
Points
Team 3 Becky Koenig88
Team 3 Katie Wood88
Team 7 A'Laura77
Team 16 Krista77
Team 7 Lauren77
Team 3 Kate Maginn77
Team 3 Callie Brooks-Kenney66
Team 7 Kalani66
Team 16 Melissa66
Team 3 Colleen O'Connell66
Team 1 Megan Porter66
Team 15 Kristen Adams55
Team 7 Ash55
Team 16 Kayla55
Team 15 Aneta Klein55
Team 3 Liz Walker55
Team 3 Liz Wyatt55
Team 11 Caylen Eckman44
Team 16 Emily44
Team 3 Katie Lebel44
Team 12 Jen Powell44
Team 1 Maggie Prusaczyk44
Team 16 Amber33
Team 16 Ashley33
Team 1 Lisa Baldwin33
Team 7 Glory33
Team 3 Marissa Gomez33
Team 15 Kara Hunt33
Team 1 Claudia Medrano33
Team 3 Mira Shah33
Team 16 Tiffany33
Team 15 Erin Wood33
Team 1 Cornelia Woodley33
Team 9 Stephanie Allard22
Team 12 Sara Bethel22
Team 1 Dana Brantley22
Team 16 Brooke22
Team 3 Katie Fabish22
Team 12 Ashley Gregory22
Team 7 Jessica22
Team 9 Katie Ohlhausen22
Team 11 Sylvia Orellana22
Team 11 Zaida Orellana22
Team 1 Kat Rousseau22
Team 12 Natalie Taylor22
Team 16 Katie A.11
Team 16 Amanda11
Team 1 Kristen Brantley11
Team 9 Jennifer Brockway11
Team 12 Sam Chaudray11
Team 3 Yohanna Desta11
Team 8 Angela Felicio11
Team 9 Erin Garvey11
Team 15 Megan Hall11
Team 3 Sam Illif11
Team 1 Sam Kinne11
Team 15 Caitlin Long11
Team 7 Marcella11
Team 15 Erin McMurray11
Team 7 Nicole11
Team 3 Megan O'Connell11
Team 9 Kirstin Reed11
Team 16 Remy11
Team 16 Katie S.11
Team 16 Sarah Sh.11
Team 3 Arielle Sonneville11
Team 12 Jamie Swogger11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

George Getek Larry MarkTodd Grigsby
703/978-6674
ggetek@aol.com
703/451-3954
ldmark@erols.com
540/657-6901
tgrigsby@adelphia.net

All scheduling changes need prior approval from either George, Larry or Todd

DateTeamsField TimeScore
Sat., Sept. 10 3 v 17 Greenspring 2:008 - 0
4 v 14Greenspring 4:004 - 2
5 v 13 Colvin Run
Rescheduled Oct. 16
12:300 - 2
9 v 6Winterset 1:001 - 0
10 v 1 Winterset 3:00 0 - 0
15 v 11 Smith Lake 1:00 1 - 0
7 v 16Smith Lake 3:003 - 0
8 v 12 Sherando #4 3:001 - 0
Bye = 2
Sat., Sept. 17 8 v 2 Sherando 3:002 - 0
10 v 13Winterset 1:003 - 4
9 v 15 Winterset 3:002 - 0
17 v 16Greenspring 12:301 - 3
3 v 5 Greenspring 2:30 7 - 0
6 v 4 Colvin Run 10:30 2 - 1
14 v 11Colvin Run 12:302 - 3
7 v 1 Smith Lake 1:002 - 0
Bye = 12
Sun., Sept. 18 8 v 5 Sherando #4 3:000 - 0
9 v 12Wakefield 1:000 - 0
2 v 3 Wakefield 3:001 - 4
11 v 10Newington Heights 1:000 - 0
4 v 1 Newington Heights 3:00 0 - 5
14 v 16 Colvin Run 1:00 1 - 6
13 v 17Colvin Run 3:00 6 - 2
7 v 6 Garrisonville 1:303 - 0
Bye = 15
Sat., Sept. 24 5 v 7 Colvin Run 10:300 - 2
6 v 8 Colvin Run 12:301 - 1
11 v 9 Greenspring Noon 4 - 0
12 v 10 Greenspring 2:005 - 0
17 v 14 Greenspring 4:00 3 - 2
15 v 13Smith Lake 3:001 - 1
1 v 3Winterset 1:001 - 2
2 v 4 Winterset 3:00 3 - 1
Bye = 16
Sat., Oct. 1 1 v 9 Winterset 1:000 - 0
10 v 2Winterset 3:000 - 1
3 v 12 Greenspring Noon 6 - 2
17 v 7 Greenspring 2:00 0 - 8
4 v 11 Greenspring 4:00 2 - 1
6 v 14Colvin Run 10:300 - 2
5 v 15Colvin Run 12:300 - 3
16 v 13Smith Lake 1:000 - 1
Bye = 8
Sun., Oct. 2 2 v 7 Lake Braddock Lower 3:000 - 2
1 v 6 Lake Braddock Lower 1:002 - 0
17 v 11Newington Heights 5:001 - 3
4 v 5 Newington Heights 1:001 - 0
12 v 15 Newington Heights 3:00 0 - 1
16 v 10 Garrisonville 1:30 3 - 2
14 v 9 Colvin Run 1:00 0 - 1
8 v 3 Sherando #4 3:001 - 6
Bye = 13
Oct. 8-11 Columbus Day Weekend
Sat., Oct. 15 6 v 13 Colvin Run 9:000 - 1
14 v 8 Colvin Run 10:451 - 5
5 v 16Colvin Run 12:302 - 12
10 v 17Winterset 1:005 - 4
9 v 2 Winterset 3:00 2 - 0
3 v 11 Greenspring Noon 3 - 2
12 v 4 Greenspring 2:00 1 - 3
15 v 7 Rescheduled
Thurs., Oct, 20
Garrisonville
7:300 - 0
Bye = 1
Sat., Oct. 22 10 v 14 Winterset
Rescheduled Nov. 6
Wakefield
1:005 - 4
1 v 8 Winterset
Rescheduled Nov. 6
Wakefield
3:003 - 1
5 v 2 Colvin Run 10:30
13 v 12Colvin Run
Rescheduled Oct. 30
Dunn Loring
9:00 0 - 1
17 v 15 Rescheduled Sun., Oct 30
Newington Heights
3:30 0 - 7
3 v 6 Rescheduled Sun. Oct.30
Newington Heights
Noon 7 - 0
4 v 7 Rescheduled Sun. Oct.30
Newington Heights
1:45 1 - 1
16 v 9 Smith Lake
Rescheduled Oct. 30
1:000 - 3
Bye = 11
Sun., Oct. 23 11 v 8 Newington Heights 3:005 - 0
12 v 16Newington Heights 1:001 - 2
2 v 17Lake Braddock Lower
Rescheduled Nov. 6
Wakefield
5:003 - 2
13 v 1 Nottoway1:00
15 v 14 Garrisonville 1:30 1 - 0
Sat., Oct. 29 9 v 10 Winterset 1:006 - 0
1 v 2 Winterset 3:004 - 0
3 v 4 Greenspring Noon 4 - 1
11 v 12 Greenspring 2:007 - 1
6 v 5 Colvin Run 10:30 2 - 2
13 v 14Colvin Run 12:302 - 0
16 v 15Rescheduled Wed., Oct. 26
Melchers Field
7:30 3 - 1
7 v 8 Smith Lake 1:003 - 0
Bye = 17
Sat., Nov. 5 6 v 2 Colvin Run 10:302 - 0
13 v 9 Colvin Run 12:30 0 - 1
1 v 5 Winterset 1:001 - 1
12 v 17 Greenspring 12:00 3 - 2
16 v 11 Smith Lake 11:000 - 1
7 v 3 Smith Lake 1:003 - 0
15 v 10Smith Lake 3:003 - 2
8 v 4 Sherando #4 3:001 - 2
Bye = 14
Nov. 12-13, 15 Championship Tourney
Sat., Nov. 12 3 v 1Greenspring Noon 2 - 1 (OT)
9 v 13 Greenspring 2:00 3 - 0
7 v 4 Smith Lake Noon 5 - 0
16 v 15Smith Lake 2:001 - 4
Sun., Nov. 13 3 v 15Greenspring 1:00 4 - 3
7 v 9 Greenspring 3:00 1 - 2
Tues., Nov. 15 3 v 9Smith Lake 7:30 4 - 2

Back to top

Teams, Coaches & Colors

RED DIVISION
Team No.NameColorCoachesHome phoneE-mail address
1 BRYC 2BlueBob Coffin
Glenn Birch
385-3264
451-7962
ntktwalr@cox.net
birchg@hotmail.com
2 BRYC 1Blue George Getek 978-6674 ggetek@aol.com
3 SYC 2 Teal Jim Miller 569-1655

woodhumor@hotmail.com
4 SYC 4Sky Blue Don Payne 569-5861 wlpdrp@cox.net
5 VYS VRed/White Nick Vadala
Mike Mclaherty
938-6667
255-2583
nicvad@msn.com
wmccla@netzero.net
6 VYS Z
Bob Zadeh 932-5373 bob@timesdevelopment.com
7 SRSL 2White & Blue Todd Grigsby/Adam Coulter 540/657-6901 tgrigsby@adelphia.net
8 BRYSA Blue & White Mark Pennypaacker540-451-8081 penny@visuallink.com

BLACK DIVISION
Team No.NameColorCoachesHome phoneE-mail address
9 BRYC 4Blue Brian Conaway 250-3264 bconaway@peoplepc.com
10 BRYC 3 BlueDarrell Oresky 425-8437 itss@erols.com
11 SYC 3 OrangeMiguel Orellana 569-2497 mikebertao@aol.com
12 SYC PurpleDoug Corey643-2750 coachdoug@cox.net
coreycpa@coreycpa.com
13 VYS HRed/White Jim Holt 255-3054 jimholt3@gmail.com
14 VYS A Red/White Pat Andress
Mike Mucha
929-3109
938-7794
pa12@erols.com
mikepsu82@yahoo.com
15 SRSL 4 Sky Blue & White Michael Corey 540-372-4118 enoughis8@msn.com
16 SRSL 1Green & White Bob Santmyer 540/659-9525 rsantmyer@adelphia.net
17 SYC Lime Green Mike Grabski 503-2262 michael.g@cox.net

** Other Commissioners:

VYS Mike Mucha 938-7794 mikepsu82@yahoo.com

SRSL Dave Ingold u14_18asstcommissioner@srsl.org
BRYC Mary Calloway 426-0610 marycalloway@cox.net

Back to top


League Officials


League Co-Directors:

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@erols.com

Todd Grigsby =540/657-6901 (H); e-mail = tgrigsby@adelphia.net

Back to top


Visitors since Sept. 6, 2005.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster