r Elmarco's Web -- High School Girls House Soccer League -- Spring 2006 Schedule

U-19 Girls Soccer -- Fall 2007

High School Girls House Soccer League


Click here for: U-14 Girls info

Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


Note: If you see any typos, errors, discrepancies, etc., please let the webmaster know by phone (451-3954) or e-mail (ldmark@erols.com)!!

Links: Spring '01 * Fall '01 * Spring '02 * Fall '02 * Spring '03* Fall '03* Spring '04* Fall '04* Spring '05* Fall '05* Spring '06 * Fall '06 * Spring '07

Click here for HSGHSL Bylaws

Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to George, Larry, Conrad & Mark (AND your club referee coordinator).

Final - Updated Nov. 4


Oresky's BRYC Team Takes Fall 2007 HSGHSL Championship

Hooes Road, Nov. 4, 2007 -- A Braddock Road Youth Club (BRYC) team coached by Darrell Oresky took top honors in the fall High School Girls House Soccer League (HSGHSL) with a 4-0 victory over another BRYC team coached by John Miller.

Oresky's team broke a scoreless tie in the 41st minute on a high kick that bounced over the keeper's outstretched hands. They scored again early in the second half, adding a third goal in the 18th minute on a header off a corner kick. A hard shot in the 39th minute ended the scoring.

Oresky, the second seed in the season-ending HSGHSL tourney, advanced to the finals with a 1-0 win over a Vienna Youth Soccer team coached by Mike Mandehzadeh. The Oresky team's single goal was scored early in the game in the same way as the first goal in the championship match -- a high shot that bounced over the goalie's hands -- and the BRYC defense then stiffened to hold off the Vienna club.

Miller's fourth-seeded BRYC club moved to the finals with a 2-1 win over the top-seeded Springfield-South County Youth Club team coached by Jerry Stillman. Stillman's team took a 1-0 lead going into the second half, but the BRYC team scored twice to take the lead. Despite a strong second-half counter attack -- two shots hit the crossbar -- the Stillman team was unable to win or force the game into overtime.

###


Announcements

Click here for directions to fields

Inclement Weather Hotlines:

Fairfax County = 703-324-5264
BRYC = 703-354-7101


Team Standings

PlaceTeam No. & ColorWin=4 Lose=1*Tie=2Points Goals
for
Goals
against
1stTeam 1 - SYC - Purple - Stillman 61331145
2ndTeam 9 - BRYC - Blue/Gray - Oresky 63129117
3rd-tie***Team 5 - VYS - Red/White - Mandehzadeh 63**1282015
3rd-tieTeam 8 - BRYC - Blue/Gray - John Miller 523282114
5thTeam 11 - SYC - Teal - Jim Miller 53227199
6thTeam 10 - SYC - Silver - Orellana 541261416
7thTeam 2 - BRYC - Blue/Gray - Taitano 442242418
8th-tieTeam 4 - VYS - Red/White - Holt 352212019
8th-tieTeam 6 - BRYSA - Blue/White - Pennypacker 35221914
10thTeam 3 - BRYC - Blue/Gray - Getek 253191316
11thTeam 7 - VYS - Red/White - Leach 010010638
* Forfeit = 0
** One by forfeit
*** Takes 3rd seed on basis of head-to-head results.


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 2 Daphna Motro8218
Team 1 Allison S.6214
Team 11 Christie Fabish3410
Team 11 Jackie Ramos3410
Team 10 Silvia Orellana419
Team 11 Laura DeSantis328
Team 10 Ana Mostaghim317
Team 11 Tina Chao226
Team 11 Mira Shah226
Team 11 Lisa Kindred215
Team 1 Dani B.124
Team 11 Brooke Clukey044
Team 10 Nikki Anderson113
Team 11 Allyson Gibson113
Team 10 Erin Grace113
Team 1 Mary K.113
Team 1 Cassie P.113
Team 11 Heather Rippy113
Team 2 Anna D.102
Team 1 Sam H.102
Team 11 Cristina Jimenez102
Team 10 Irene Munevar022
Team 10 Kim O'Grodnick102
Team 1 Andrea P.102
Team 2 Kristina R.102
Team 1 Jamie S.102
Team 11 Amelia Simpson102
Team 2 Meghan T.102
Team 1 Natalie T.102
Team 10 Fabi Neves011
Team 1 Miranda P.011
Team 11 Kyoung Park011
Team 1 Julie S.011
Team 11 Becky Koenig011

Back to top
Defense
Based on coach's nomination
Team #Name Games
nominated
Points
Team 11 Erica Gaughan810
Team 1 Sam H.68
Team 11 Kyoung Park88
Team 11 Heather Rippy88
Team 11 Amelia Simpson78
Team 11 Becky Koenig66
Team 1 Andrea P.56
Team 11 Karem Saund66
Team 11 Quinn Campbell55
Team 1 Sara B.34
Team 11 Liz Williams44
Team 11 Dominique Beachy33
Team 11 Allyson Gibson33
Team 1 Taylor S.33
Team 1 Natalie T.23
Team 11 Laura Ambrosio22
Team 1 Parul C.22
Team 1 Julie S.33
Team 10 Nicole Anderson11
Team 1 Christine D.11
Team 11 Christie Fabish11
Team 1 Jamie S.12
Team 1 Meaghan S.11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

George Getek Larry MarkConrad Hertzler Mark Pennypacker
703/978-6674
ggetek@aol.com
703/451-3954
ldmark@erols.com
703/517-8405
ConradHertzler@gmail.com
540-667-3268
penny@visuallink.com

All scheduling changes need prior approval from either George, Larry, Conrad or Mark

DateTeamsField TimeScore
Sat., Sept. 8 2-BRYC-Taitano v 6-BRYSA-Pennypacker Winterset 12:001 - 3
3-BRYC-Getek v 5-VYS-Mandehzadeh Winterset 2:001 - 2
1-SYC-Stillman v 7-VYS-Leach W Springfield HS 2:002 - 0
10-SYC-Orellana v 9-BRYC-Oresky W Springfield HS 4:001 - 0
11-SYC-Jim Miller v 8-BRYC-John Miller W Springfield HS 6:001 - 2
4-VYS-Holt (bye)
Sat., Sept. 15 1-SYC-Stillman v 3-BRYC-Getek W Springfield HS 2:000 - 0
11-SYC-Jim Miller v 4-VYS-HoltW Springfield HS 4:001 - 0
8-BRYC-John Miller v 7-VYS-Leach Winterset 12:005 - 0
9-BRYC-Oresky v 6-BRYSA-Pennypacker Winterset 2:002 - 0
5-VYS-Mandehzadeh v 10-SYC-Orellana Colvin Run 10:000 - 1*
2 BRYC Taitano (bye)
Sun., Sept. 16 2-BRYC-Taitano v 5-VYS-Mandehzadeh Lake Braddock Upper 1:001 - 1
8-BRYC-John Miller v 10-SYC-Orellana Lake Braddock Upper 3:001 - 0
4-VYS-Holt v 3-BRYC-Getek Idylwood 1:002 - 2
7-VYS-Leach v 11-SYC-Jim MillerIdylwood 3:000 - 2
6-BRYSA-Pennypacker v 1-SYC-Stillman Sherando #3 3:001 - 3
9-BRYC-Oresky (bye)
Sat., Sept. 22 7-VYS-Leach v 4-VYS-Holt Idyllwood 10:000 - 4
6-BRYSA-Pennypacker v 5-VYS-Mandehzadeh Sherando #3 3:001 - 4
10-SYC-Orellana v 1-SYC-Stillman W Springfield HS 2:000 - 2
8-BRYC-John Miller v 3-BRYC-Getek Rescheduled for Oct. 6 TBD
9-BRYC-Oresky v 2-BRYC-Taitano Rescheduled for Oct. 6 TBD
11-SYC-Jim Miller (bye)
Sun., Sept. 23 Make-up/Play-ahead day
1-SYC-Stillman v 11-SYC-Jim Miller Rolling Valley West
Rescheduled from Oct. 13
1:301 - 1
Sat., Sept. 29 5-VYS-Mandehzadeh v 8-BRYC-John MillerColvin Run 10:003 - 1
7-VYS-Leach v 6-BRYSA-Pennypacker Idyllwood 10:000 - 1
9-BRYC-Oresky v 4-VYS-Holt Winterset 12:002 - 0
11-SYC-Jim Miller v 2-BRYC-Taitano W Springfield HS 2:000 - 1
10-SYC-Orellana v 3-BRYC-Getek W Springfield HS 4:002 - 0
1-SYC-Stillman (bye)
Sun., Sept. 30 2-BRYC-Taitano v 1-SYC-Stillman Lake Braddock Upper 3:000 - 1
3-BRYC-Getek v 11-SYC-Jim Miller Lake Braddock Upper 1:001 - 3
4-VYS-Holt v 10-SYC-Orellana Colvin Run 1:001 - 3
5-VYS-Mandehzadeh v 9-BRYC-Oresky Colvin Run 3:002 - 1
6-BRYSA-Pennypacker v 8-BRYC-John Miller Sherando #3 3:001 - 2
7-VYS-Leach (bye)
Sat., Oct. 6 Columbus Day Weekend; Make-up day
8-BRYC-John Miller v 3-BRYC-Getek Winterset
Resdcheduled from Sept. 22
12:002 - 2
9-BRYC-Oresky v 2-BRYC-TaitanoWinterset
Resdcheduled from Sept. 22
2:001 - 0
Sun., Oct. 7 Columbus Day Weekend; Make-up/Play-ahead day
Sat., Oct. 13 4-VYS-Holt v 8-BRYC-John MillerColvin Run 10:003 - 5
5-VYS-Mandehzadeh v 7-VYS-Leach Idyllwood 10:004 - 0
2-BRYC-Taitano v 10-SYC-Orellana Winterset 12:005 - 2
3-BRYC-Getek v 9-BRYC-Oresky Winterset 2:000 - 1
1-SYC-Stillman v 11-SYC-Jim Miller Rescheduled for Sept. 23
Rolling Valley West
1:30
6-BRYSA-Pennypacker (bye)
Sun., Oct. 14 6-BRYSA-Pennypacker v 10-SYC-OrellanaSherando #3 3:00 1 - 1
7-VYS-Leach v 9-BRYC-Oresky Idylwood 3:00 1 - 3
4-VYS-Holt v 1-SYC-Stillman Idylwood 1:001 - 1
3-BRYC-Getek v 2-BRYC-Taitano Lake Braddock Upper 1:002 - 1
11-SYC-Jim Miller v 5-VYS-Mandehzadeh Rolling Valley West 1:302 - 3
8-BRYC-John Miller (bye)
Sat., Oct. 20 4-VYS-Holt v 6-BRYSA-PennypackerColvin Run 10:001 - 0
3-BRYC-Getek v 7-VYS-Leach Winterset 2:005 - 2
8-BRYC-John Miller v 2-BRYC-Taitano Winterset 12:002 - 2
10-SYC-Orellana v 11-SYC-Jim Miller Recheduled for
Sun., Oct. 28, South Run #5
5:00
1-SYC-Stillman v 9-BRYC-Oresky W Springfield HS 4:000 - 1
5-VYS-Mandehzadeh (bye)
Sun., Oct. 21 6-BRYSA-Pennypacker v 3-BRYC-GetekSherando #3 3:00 1 - 0
8-BRYC-John Miller v 1-SYC-Stillman Pine Ridge #5 3:00 1 - 2
9-BRYC-Oresky v 11-SYC-Jim Miller Pine Ridge #5 1:00 0 - 3
5-VYS-Mandehzadeh v 4-VYS-Holt Colvin Run 1:001 - 5
7-VYS-Leach v 2-BRYC-Taitano Colvin Run 3:003 - 9
10-SYC-Orellana (bye)
Sat., Oct. 27 9-BRYC-Oresky v 8-BRYC-John Miller Winterset
Rescheduled for Sun., Oct. 28
Lake Braddock Upper
1:00
2-BRYC-Taitano v 4-VYS-Holt Winterset
Rescheduled for Sun., Oct. 28
Lake Braddock Upper
3:00
10-SYC-Orellana v 7-VYS-Leach W Springfield HS
Note time change
8:003 - 0
11-SYC-Jim Miller v 6-BRYSA-Pennypacker W Springfield HS
Rescheduled for Sun., Oct. 28
South Run #5
5:00
1-SYC-Stillman v 5-VYS-MandehzadehW Springfield HS 6:002 - 0
3-BRYC-Getek(bye)
Sun., Oct. 28 Make-up day
10-SYC-Orellana v 11-SYC-Jim Miller South Run #5
Rescheduled from Oct. 20
Now rescheduled for
Wed., Oct. 31, WSHS


11-SYC-Jim Miller v 6-BRYSA-Pennypacker South Run # 5
Rescheduled from Sat., Oct. 28
5:000 - 0
9-BRYC-Oresky v 8-BRYC-John Miller Lake Braddock Upper
Rescheduled from Sat., Oct. 27
1:000 - 0
2-BRYC-Taitano v 4-VYS-Holt Lake Braddock Upper
Rescheduled from Sat., Oct. 27
3:004 - 3
Wed., Oct. 31 10-SYC-Orellana v 11-SYC-Jim Miller WSHS
Rescheduled from
Sat., Oct. 20 & Sun., Oct. 28
6:001 - 6
Nov. 3-4 League Tourney
Sat., Nov. 3 2nd v 3rd place teams
9-BRYC-Oresky v 5-VYS-Mandehzadeh
Winterset 12:001 - 0
1st v 4th place teams
1-SYC-Stillman v 8-BRYC-John Miller
Winterset 2:001 - 2
Sun., Nov. 4 Winner game 2 v winner Game 1
8-BRYC-John Miller v 9-BRYC-Oresky
Hooes Road #3 2:000 - 4
Nov. 10-11 Contingency dates
Nov. 17-18 Herndon All-Star Tourney

* Forfeit

Back to top

Teams, Coaches & Colors


Team No.ClubColorCoachesHome phoneE-mail address
1 SYC Purple Jerry StillmanH=690-2652
C=963-2963
W=633-8300 x4676
jerry.stillman@verizon.net
2 BRYC Blue/Gray Patrick Taitano H=250-5783 taitano@cox.net
3 BRYC Blue/Gray George Getek H=978-6674 ggetek@aol.com
4 VYS Red/White Jim Holt H=255-3054
C=622-3173
jimholt3@gmail.com
5 VYS Red/White Mike Mandehzadeh H=242-0055
C=929-0439
mike.mandehzadeh@sodexhoUSA.com
6 BRYSA Blue/White Mark Pennypacker
H=540-667-3268
C=540-327-1862
penny@visuallink.com
7 VYS Red/White Dan Leach H=938-0710 DL2864@cox.net
8 BRYC Blue/GrayJohn Miller H=764-1372 millejw@yahoo.com
9 BRYC Blue/GrayDarrell Oresky H=425-8437
C=220-5733
doresky@verizon.net
10 SYC SilverMiguel Orellana H=569-2497
C=615-4030
mikebertao@aol.com
11 SYC Teal Jim Miller H=569-1655
C=909-3721
woodhumor@hotmail.com

Back to top


League Officials

League Co-Directors:

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@erols.com

Conrad Hertzler = 517-8406; e-mail = ConradHertzler@gmail.com

Mark Pennypacker = 540-667-3268; e-mail = penny@visuallink.com

Back to top

Visitors since August 22, 2007.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster