r Elmarco's Web -- High School Girls House Soccer League -- Fall 2008 Schedule

U-19 Girls Soccer -- Fall 2008

High School Girls House Soccer League


Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


Note: If you see any typos, errors, discrepancies, etc., please let the webmaster know by phone (451-3954) or e-mail (ldmark@erols.com)!!

Links: Spring '01 * Fall '01 * Spring '02 * Fall '02 * Spring '03* Fall '03* Spring '04* Fall '04* Spring '05* Fall '05* Spring '06 * Fall '06 * Spring '07 * Fall '07 * Spring '08

Click here for HSGHSL Bylaws

Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to George, Larry & Conrad (AND your club referee coordinator).


Updated November 9 - Final

Announcements

Click here for directions to fields

Inclement Weather Hotlines:


Springfield Takes HSGHSL Fall Championship, 2-1, on "Goal of the Year"

West Springfield High School, Nov. 9, 2008 -- In a hard-fought and exciting defensive battle, a Springfield Youth Club (SYC) team coached by Jerry Stillman broke a 1-1 tie in the second half with a flick-on header off a free kick -- arguably the "goal of the year" -- to defeat a tough Braddock Road Youth Club (BRYC) coached by George Getek.

BRYC took the lead in the 38th minute as Samantha C. kicked in a rebound off a free kick by Sabrina M. SYC answered in the final minute before the end of the first half, also on a free kick, as Alex M. hit a hard low liner into the left side of the net from just outside the penalty area.

In the 4th minute of the second half, Allison S. used her head to redirect a free kick from Jamie S. into the back of the net. Both teams threatened during the rest of the game, but a tough Springfield defense held off a charging Braddock Road offense to claim a 2-1 victory and the championship.

Defensive standouts for BRYC included Amanda W., Stephanie A, Marta M., Mariel B. Cait T. For SYC, the defensive stars were Sara B. and Julie S., while Jaclyn S., Kat U., Natalie T, Parul C. and Sam H. also contributed strong defensive efforts.

BRYC, which finished first in the HSGHSL Red Division with a 7-0-3 record, reached the championship game by defeating a Stafford team coached by Chris Papanastasiou 1-0. Stillman's SYC team, winners of the White Division with an 8-1-1 record, also advanced to the finals on a 1-0 score, beating another SYC team coached by Jim Miller.

For the fall season, Stillman's team scored 39 goals and gave up just 5, while Getek's squad scored 27 goals and gave up 8.

###

Team Standings

Red Division
PlaceTeam No. & ColorWin=4 Lose=1*Tie=2PointsPercentage Goals
for
Goals
against
Games
played
1st#Team 4 - BRYC - Blue/Gray - Getek 7033485.0%256 10
2nd#Team 5 - SYC - Turquoise - Jim Miller 7203083.3%1969
3rd#Team 1 - BRYC - Blue/Gray - Oresky 7123382.5%233 10
4thTeam 2 - SYC - Silver - Orellana 3242261.1%178 9
5thTeam 7 - BAC - White/Blue - Zupan 35***21947.5%402410
6thTeam 3 - VYS - Red/White - Elci 1621438.9%16279
7thTeam 6 - VYS - Red/White - Leach 17** 01031.3%4 418

White Division
PlaceTeam No. & ColorWin=4 Lose=1*Tie=2PointsPercentage Goals
for
Goals
against
Games
played
1stTeam 9 - SYC - Burgundy - Stillman 8113587.5%36410
2ndTeam 14 - SASA - Navy/White - Papanastasiou 7213280.0%201110
3rdTeam 10 - VYS - Red/White - Mandehzadeh 5402466.7%17 99
4thTeam 8 - BRYC - Blue/Gray - Alcorn 3612050.0%9 2510
5thTeam 11 - BRYC - Blue/Gray - Gutierrez 2621845.0%161610
6th-tieTeam 12 - SYC - Green - Reeves 17 11336.1%7309
6th-tieTeam 13 - VYS - Red/White - Taghavi 1711336.1%11469
* Forfeit = 0
** 1 by forfeit
*** 2 by forfeit
# Based on percentages, since not all teams played all games


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 9 Allison S.10525
Team 2 Silvia O.3814
Team 5 Katie F.6113
Team 4 Sabrina M.4513
Team 9 Jamie S.5313
Team 9 Dani B.4412
Team 9 Alex M.5212
Team 2 Katie O.4412
Team 4 Tracy H.5111
Team 4 Rebecca L.5111
Team 9 Annie T.5111
Team 12 Marianne B.328
Team 4 Samantha C.408
Team 5 Sam I.328
Team 9 Andrea P.237
Team 5 Laura A.226
Team 5 Tina C.146
Team 5 Christie F.226
Team 2 Ashley G.306
Team 9 Serena L.146
Team 4 Lucy P.306
Team 5 Amelia S.226
Team 4 Megan S.226
Team 2 Kara B.215
Team 5 Susanna M.215
Team 9 Miranda P.215
Team 2 Nikki A.124
Team 2 Jenny G.204
Team 12 Anne Marie H.124
Team 12 Andrea R.124
Team 4 Tory W.124
Team 5 Brooke C.113
Team 4 Sharon L.113
Team 4 Stephanie A.033
Team 9 Jaclyn S.113
Team 4 Morgan S.113
Team 9 Tati V.033
Team 11 Jasmine A.102
Team 11 Jenn A.102
Team 11 Maggie A.102
Team 9 Sara B.102
Team 12 Elizabeth E.102
Team 11 Corine J.102
Team 11 Natalie L.102
Team 11 Eliza M.102
Team 5 Val M.022
Team 9 Cassie P.102
Team 11 Kristina R.102
Team 9 Natalie T.102
Team 12 Caryn W.102
Team 4 Nour A.011
Team 5 Brooke Dominique B.011
Team 4 Mariel B.011
Team 9 Alexis C.011
Team 9 Parul C.011
Team 12 Stephanie G.011
Team 2 Laidy H.011
Team 12 Berlyne P.011
Team 9 Madeline P.011
Team 5 Kelsey S.011

Back to top
Defense
Based on coach's nomination
Team #Name Games
nominated
Points
Team 9 Julie S.810
Team 4 Stephanie A.99
Team 5 Amelia S.89
Team 9 Sara B.68
Team 4 Marta M.88
Team 5 Dominique B.77
Team 5 Anna G.67
Team 9 Kat U.77
Team 5 Katie A.66
Team 9 Sam H.66
Team 5 Karem S.66
Team 9 Natalie T.56
Team 4 Amanda W.66
Team 4 Mariel B.55
Team 9 Parul C.55
Team 5 Kyoung P.45
Team 5 Heather R.55
Team 12 Marianne B.33
Team 9 Parul C.33
Team 11 Nicole G.33
Team 9 Jaclyn S.23
Team 5 Lizzy W.33
Team 5 Laura A.22
Team 12 Stephanie G.12
Team 12 Eva K.22
Team 4 Rebecca L.22
Team 9 Alex M.22
Team 12 Sarah M.22
Team 4 Megan S.22
Team 4 Rebecca S.22
Team 4 Shannon S.22
Team 4 Cait T.22
Team 5 Elyse B.11
Team 12 Jennifer B.11
Team 12 Maria C.11
Team 5 Katie F.11
Team 4 Natalie F.11
Team 5 Sam I.11
Team 11 Corine J.11
Team 12 Eva K.11
Team 11 Natalie L.11
Team 11 Claudia M.11
Team 4 Sabrina M.11
Team 12 Sangyoon P.11
Team 12 Berlyne P.11
Team 12 Alexis S.11
Team 5 Kelsey S.11
Team 12 Saras S.11
Team 12 Caryn W.11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

George Getek Larry MarkConrad Hertzler
703/978-6674
ggetek@aol.com
703/451-3954
ldmark@erols.com
703/517-8405
ConradHertzler@gmail.com

All scheduling changes need prior approval from either George, Larry or Conrad

DateTeamsField TimeScore
Sat., Sept. 6 3-VYS-Elci v 4-BRYC-Getek Clarks Crossing
Rescheduled Sun., Sept. 14, 3:00
9:00
10-VYS-Mandehzadeh v l1-BRYC-Gutierrez Clarks Crossing; Rescheduled
Sun., Oct 19 Capital One (Large) 2:00
11:00
1-BRYC-Oresky v 2-SYC-Orellana Wakefield
Rescheduled for Sun., Sept. 28
Lake Braddock Lower - 1:00
12:30
8-BRYC-Alcorn v 9-SYC-Stillman Wakefield
Rescheduled for Sun., Sept. 28
Lake Braddock Lower - 3:00
2:30
5-SYC-Miller v 6-VYS-Leach W Springfield HS
Rescheduled for
Sun., Sept. 28
Rolling Valley West - 1:30
2:00
12-SYC-Reeves v 13-VYS-Taghavi W Springfield HS
Rescheduled for
Sun., Sept. 28
Rolling Valley West - 3:00
4:00
7-BAC-Zupan v 14-SASA-Papanastasiou Patriot Park
Rescheduled for
Sun., Sept. 28
South Run #4 - 11:00
4:30
Sat., Sept. 13 3-VYS-Elci v 7-BAC-Zupan Clarks Crossing 9:00 4 - 4
10-VYS-Mandehzadeh v 14-SASA-Papanastasiou Clarks Crossing 11:001 - 2
4-BRYC-Getek v l1-BRYC-Gutierrez Winterset 12:000 - 0
8-BRYC-Alcorn v 12-SYC-ReevesWinterset 2:002 - 1
9-SYC-Stillman v 13-VYS-Taghavi W Springfield HS 2:007 - 0
2-SYC-Orellana v 6-VYS-Leach W Springfield HS 4:005 - 0
5-SYC-Miller v 1-BRYC-Oresky W Springfield HS 6:002 - 1
Sun., Sept. 14 7-BAC-Zupan v 13-VYS-Taghavi South Run #4 4:3015 - 0
3-VYS-Elci v 4-BRYC-Getek Clarks Crossing 3:00 1 - 5
Sat., Sept. 20 6-VYS-Leach v 13-VYS-Taghavi Clarks Crossing 9:00 2 - 6
10-VYS-Mandehzadeh v 8-BRYC-Alcorn Clarks Crossing 11:003 - 0
l1-BRYC-Gutierrez v 9-SYC-Stillman Winterset 12:000 - 3
1-BRYC-Oresky v 3-VYS-Elci Winterset 2:004 - 0
2-SYC-Orellana v 4-BRYC-Getek W Springfield HS 2:000 - 0
5-SYC-Miller v 7-BAC-Zupan W Springfield HS 4:004 - 0
14-SASA-Papanastasiou v 12-SYC-Reeves Patawomeck Park 3:007 - 0
Sun., Sept. 21 2-SYC-Orellana v 8-BRYC-Alcorn Rolling Valley West 1:30 0 - 0
5-SYC-Miller v 10-VYS-Mandehzadeh Rolling Valley West 3:302 - 0
4-BRYC-Getek v 12-SYC-Reeves Lake Braddock Lower 1:00 6 - 1
1-BRYC-Oresky v 14-SASA-Papanastasiou Lake Braddock Lower 3:001 - 0
3-VYS-Elci v 9-SYC-Stillman Idylwood 1:000 - 3
6-VYS-Leach v l1-BRYC-Gutierrez Idylwood 3:001 - 7
Sat., Sept. 27 10-VYS-Mandehzadeh v 6-VYS-Leach Clarks Crossing - Field closed
Rescheduled Sun., Nov. 2
9:00
13-VYS-Taghavi v 3-VYS-Elci Clarks Crossing
Rescheduled Sun., Oct. 19, Idylwood
11:00
4-BRYC-Getek v 8-BRYC-Alcorn Winterset
Rescheduled Tues, Sept. 30
12:00
l1-BRYC-Gutierrez v 1-BRYC-Oresky Winterset
Rescheduled Oct. 7
2:00
12-SYC-Reeves v 2-SYC-Orellana W Springfield HS 2:000 - 0
9-SYC-Stillman v 7-BAC-Zupan W Springfield HS 4:004 - 1
14-SASA-Papanastasiou v 5-SYC-Miller Patawomeck Park
Postponed to Sunday
Oct. 19 Smith Lake - 3:00
3:00
Sun., Sept. 28 7-BAC-Zupan v 14-SASA-Papanastasiou South Run #4 11:005 - 0
5-SYC-Miller v 6-VYS-Leach Rolling Valley West
Rescheduled for Sun., Oct. 26
Rolling Valley West
1:00
12-SYC-Reeves v 13-VYS-Taghavi Rolling Valley West
Rescheduled for Sun., Oct. 26
3:00
1-BRYC-Oresky v 2-SYC-Orellana Lake Braddock Lower 1:001 - 0
8-BRYC-Alcorn v 9-SYC-Stillman Lake Braddock Lower 3:000 - 5
Tues., Sept. 30 4-BRYC-Getek v 8-BRYC-Alcorn Wakefield 5:454 - 0
Sat., Oct. 4 13-VYS-Taghavi v 10-VYS-Mandehzadeh Clarks Crossing 9:00 0 - 5
6-VYS-Leach v 3-VYS-Elci Clarks Crossing 11:000 - 8
1-BRYC-Oresky v 8-BRYC-Alcorn Winterset 12:002 - 0
l1-BRYC-Gutierrez v 14-SASA-PapanastasiouWinterset 2:000 - 1
5-SYC-Miller v 2-SYC-Orellana W Springfield HS 2:001 - 0
9-SYC-Stillman v 12-SYC-Reeves W Springfield HS 4:004 - 0
7-BAC-Zupan v 4-BRYC-Getek Patriot Park 2:453 - 5
Sun., Oct. 5 12-SYC-Reeves v 1-BRYC-Oresky Rolling Valley West 1:30 0 - 4
9-SYC-Stillman v 6-VYS-Leach Rolling Valley West 3:306 - 0
8-BRYC-Alcorn v 7-BAC-Zupan Lake Braddock Lower 1:00 1 - 8
l1-BRYC-Gutierrez v 5-SYC-Miller Lake Braddock Lower 3:000 - 3
10-VYS-Mandehzadeh v 4-BRYC-Getek Idylwood 1:000 - 1
13-VYS-Taghavi v v 2-SYC-Orellana Idylwood 3:001 - 6
14-SASA-Papanastasiou v 3-VYS-Elci Patawomeck Park 3:004 - 1
Tues., Oct. 7 l1-BRYC-Gutierrez v 1-BRYC-Oresky Wakefield
Rescheduled from Sept. 27
5:450 - 0
Oct. 11-12 Columbus Day Weekend
Sat., Oct. 18 13-VYS-Taghavi v 14-SASA-Papanastasiou Clarks Crossing 9:00 2 - 6
6-VYS-Leach v 7-BAC-Zupan Clarks Crossing - Cancelled
Could not be rescheduled
11:001 - 0*
1-BRYC-Oresky v 4-BRYC-Getek Winterset 12:001 - 1
8-BRYC-Alcorn v l1-BRYC-GutierrezWinterset 2:003 - 1
9-SYC-Stillman v 10-VYS-Mandehzadeh Rolling Valley West 9:302 - 0
12-SYC-Reeves v 5-SYC-Miller W Springfield HS 4:001 - 3
2-SYC-Orellana v 3-VYS-Elci W Springfield HS
Rescheduled Sun., Oct 26
Rolling Valley West - 5:00
6:00
Sun., Oct. 19 14-SASA-Papanastasiou v 5-SYC-Miller Smith Lake 3:002 - 0
10-VYS-Mandehzadeh v l1-BRYC-Gutierrez Capital One (Large) 2:002 - 1
13-VYS-Taghavi v 3-VYS-Elci Idylwood 1:002 - 2
Sat., Oct. 25 13-VYS-Taghavi v l1-BRYC-Gutierrez Clarks Crossing
Field closed
Rescheduled for Sun., Nov. 2
9:00
3-VYS-Elci v 5-SYC-Miller Clarks Crossing
Field closed
Rescheduled for Sun., Nov. 2
11:00
4-BRYC-Getek v 6-VYS-Leach Winterset 12:001 - 0*
2-SYC-Orellana v 9-SYC-Stillman W Springfield HS 2:002 - 1
12-SYC-Reeves v 10-VYS-Mandehzadeh W Springfield HS 4:001 - 2
14-SASA-Papanastasiou v 8-BRYC-Alcorn Patawomeck Park 3:001 - 0
7-BAC-Zupan v 1-BRYC-Oresky Patriot Park
Game canceled by ref
because of weather
Rescheduled for Tues., Oct. 28
Wakefield
4:30
Sun., Oct. 26 5-SYC-Miller v 6-VYS-Leach Rolling Valley West - Field closed
Could not be rescheduled
1:00
12-SYC-Reeves v 13-VYS-Taghavi Rolling Valley West - Field closed
Could not be rescheduled
3:00
2-SYC-Orellana v 3-VYS-Elci Rolling Valley West - Field closed
Could not be rescheduled
5:00
Tues., Oct. 28 7-BAC-Zupan v 1-BRYC-Oresky Wakefield 5:450 - 1*
Sat., Nov. 1 3-VYS-Elci v 10-VYS-Mandehzadeh Clarks Crossing 9:00 0 - 4
6-VYS-Leach v 1-BRYC-Oresky Clarks Crossing 11:000 - 8
l1-BRYC-Gutierrez v 12-SYC-Reeves Winterset 12:002 - 3
8-BRYC-Alcorn v 13-VYS-Taghavi Winterset 2:003 - 0
4-BRYC-Getek v 5-SYC-Miller Winterset 4:002 - 0
14-SASA-Papanastasiou v 9-SYC-Stillman Patawomeck Park 3:001 - 1
7-BAC-Zupan v 2-SYC-Orellana Patriot Park 4:304 - 4
Sun., Nov. 2 10-VYS-Mandehzadeh v 6-VYS-Leach Madison High School
Not played
1:00
3-VYS-Elci v 5-SYC-Miller Clarks Crossing 3:000 - 4
13-VYS-Taghavi v l1-BRYC-Gutierrez Lake Braddock Upper 1:00 0 - 5
Nov. 8-9 League Tourney
Sat., Nov. 8 9-SYC-Stillman v 5-SYC-Miller South Run # 6 1:00 1 - 0
4-BRYC-Getek v 14-SASA-PapanastasiouSouth Run # 6 3:00 1 - 0
Sun., Nov. 9 9-SYC-Stillman v 4-BRYC-GetekW Springfield HS 3:00 2 - 1

* Forfeit

Back to top

Teams, Coaches & Colors

Red Division
Team No.ClubColorCoachesHome/Work/Cell phonesE-mail address
1 BRYC Blue/GrayDarrell Oresky H=425-8437
C=220-5733
doresky@verizon.net
2 SYC SilverMiguel Orellana H=569-2497
C=615-4030
mikebertao@aol.com
3 VYS Red/WhiteRebah Elci H=242-3026
C=930-7914
partical1@aim.com
4 BRYC Blue/Gray George Getek H=978-6674 ggetek@aol.com
5 SYC Turquoise Jim Miller H=569-1655
C=909-3721
woodhumor@hotmail.com
6 VYS Red/White Dan Leach H=938-0710 DL2864@cox.net
7 BAC White/Blue Kathy Zupan H=978-7049
C=371-8800
ZupanZoo@verizon.net

White Division
Team No.ClubColorCoachesHome/Cell/Work phonesE-mail address
8 BRYC Blue/GrayDoug Alcorn H=517-3449 DouglasAlcorn@aol.com
9 SYC Burgundy Jerry StillmanH=690-2652
C=963-2963
W=633-8300 x4676
jerry.stillman@verizon.net
10 VYS Red/White Mike Mandehzadeh H=537-0770
C=929-0439
mike.mandehzadeh@sodexhoUSA.com
11 BRYC Blue/GrayJuan Gutierrez H=824-8317
C=380-8051
jcg_soccer@yahoo.com
12 SYC Green Roy Reeves H=455-3174
C/W=240-832-7316
qpikreev@verizon.net
13 VYS Red/White Babak Taghavi C=975-5089 sailer40@aol.com
14 SASA Home=Navy
Away=White
Chris Papanastasiou H=540-845-3959 srslcoach-chris@excite.com

Back to top


League Officials

League Co-Directors:

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@erols.com

Conrad Hertzler = 517-8406; e-mail = ConradHertzler@gmail.com

Back to top

Visitors since August 26, 2008.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster