U-19 Girls Soccer -- Spring 2002

High School Girls House Soccer League


Fall 2002 Info

Team 6 (Braddock Road) Defeats Team 8 (Vienna) 4-2 for Spring 2002 Championship

Click here for link to FPYC Father's Day All Star Tourney

Click here for U-14 Girls info

Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches

Links: SYC Senior Girls Home Page *** BRYC She Devils Web Page *** Spring 2001 info *** Fall 2001 info

Click here for HSGHSL Bylaws


Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to Chris, George & Larry.


Updated June 13, 2002


Announcements

Click here for directions to fields


Team Standings

RED DIVISION
PlaceTeam No. & ColorWin=3 Lose=1Tie=2Points Goals forGoals
against
1stTeam 6 - BRYC 2 -Blue - Coffin 100030646
2ndTeam 1 - VYS R - Dark Green - Rudisill/Asche 631232723
3rdTeam 4 - SYC 2 -Kelly Green - Kluttz 640222516
4thTeam 3 - SYC 4 -Teal - Miller 451191721
5thTeam 5 - BRYC 4 -Blue - Conaway 280141238
6th - tieTeam 7 - SRSL 1 - Green/White - McGinness 181131140
6th - tieTeam 2 - VYS V - Red - Vadala/McClaherty 181131448

BLACK DIVISION
1stTeam 8 - VYS M - Red/White - May/Lingner 90129457
2ndTeam 13 - BRYC 3 - Blue - Getek 721253116
3rdTeam 14 - BRYC 1 - Blue - Alcorn 631232219
4thTeam 9 - VYS S - Red/White - Spain/Blake 433212118
5thTeam 10 - SYC 1 - Purple - Cranston 334202521
6thTeam 15 - SRSL 2 - Royal Blue - Grigsby/Feagan 550201310
7thTeam 11 - SYC 3 - Maroon - Hebert/Enos 460182125
8thTeam 12 - SYC 5 - Red - Wine 010*08447

* Two by forfeit

Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 6 Laura Berman111133
Team 6 Analise Ossorio101030
Team 14 Colleen Cawley13127
Team 10 Sherrie Cranston8523
Team 11 Adria Treumpy9523
Team 4 Melissa Soto10121
Team 13 Jenn Duncan8319
Team 13 Michelle Gird8319
Team 10 Leilani Ching7418
Team 8 C/T9018
Team 11 Zaida Orellana7216
Team 13 Julia Sheffield5616
Team 4 Amy Carfagno5515
Team 6 Stephanie Rollow4715
Team 6 Annie Doudaklian6214
Team 6 Jenn Sigg5414
Team 6 Gisela DeJesus5313
Team 8 A/S6012
Team 8 B/E6012
Team 8 G/V6012
Team 6 Megan Kipp5111
Team 8 L/M6012
Team 3 Kelly O'Neill4311
Team 6 Erin Porter5111
Team 4 Andi Sumner5111
Team 14 Jane Wusterbarth4311
Team 14 Sara Alcorn4210
Team 7 Heather Coffey408
Team 10 Kristen Coffey328
Team 6 Lauren Conaway408
Team 8 K/Sh408
Team 11 Lauren Mallon328
Team 6 Catherine Muehlib328
Team 6 Amanda Smith168
Team 13 Jessie Beyer317
Team 8 D/J1408
Team 15 Libby Mansfield226
Team 14 Cassie Martin226
Team 14 Sasha McCune226
Team 14 Katie Prisuta306
Team 6 Audrey Valentine146
Team 6 Meg Zemitis226
Team 3 Joanna Bonilla215
Team 6 Kelsey Coffin215
Team 7 Brandi Davis215
Team 1 Stephanie G.215
Team 7 Heather Harrison135
Team 3 Manal Hussein215
Team 3 Stephanie Lutz215
Team 12 Lisa Tambone215
Team 3 Alix Brooks-Kenny124
Team 13 Shiara Brown-Correa204
Team 10 Sarah Edwards204
Team 8 E/C204
Team 11 Jayme Fulmer124
Team 3 Katey Lackner204
Team 10 Jackie Willaur044
Team 13 Charlene Yono124
Team 15 Rachel Arndt113
Team 4 Allison Bender113
Team 11 Adriana Biberaj113
Team 13 Meredith Burnham113
Team 14 Rachael Dickhute113
Team 10 Jessica Escobeto113
Team 10 Julia Graven113
Team 6 Megan Kipp113
Team 3 Katherine Lebel113
Team 3 Ashley Linder033
Team 15 Katie Quinton033
Team 4 Rachel Sanders113
Team 15 Megan Vance113
Team 15 Jillian Westerndorf113
Team 12 Jennifer Wine113
Team 13 Jessie Beyer102
Team 1 Jessica B.102
Team 4 Kerry Carfagno102
Team 12 Cristine Cwalina102
Team 6 Natalie Doudaklian102
Team 4 Amanda Gilbert102
Team 15 Heather Grigsby022
Team 6 Benasz Hadjiesmaieloo102
Team 8 H/B102
Team 13 Cristina Izurieta102
Team 15 Katie Jones102
Team 8 J/J3102
Team 3 Rebecca McMahan102
Team 7 S. Meekins022
Team 13 Kate Melmer022
Team 15 Heather Melville102
Team 6 Christa Mennino102
Team 8 M/L102
Team 8 O/Sr102
Team 3 Chelsea Poling102
Team 4 Vanessa Soto022
Team 6 Ruby Stephens102
Team 10 Elyse Thomas102
Team 4 Susan Thornton102
Team 10 Jen Walsh102
Team 14 Katie Ward102
Team 15 Tory Zinger102
Team 4 Marisa Albanese011
Team 11 Andrea Amphero011
Team 12 Laine Barcelona011
Team 10 Pam Bates011
Team 13 Aziza Bayou011
Team 14 Kacey Cawley011
Team 7 Lindsey Cook011
Team 11 Emmalyne Dizon011
Team 1 Meredith D.011
Team 14 Rebecca Gaspard011
Team 10 Kellie Gleeson011
Team 13 Steph Glotfelty102
Team 15 Amanda Jones011
Team 11 Lauren Kimmey011
Team 4 Christie Lang011
Team 14 Alex Menzies011
Team 13 Julie Michael011
Team 6 Tammy Moorman011
Team 4 Rachel Persica011
Team 11 Kim Phillips011
Team 11 Stephanie Post011
Team 13 Kate Ryan011
Team 13 Jen Toth011
Team 3 Nicole Van Wert011
Team 13 Liberty Wojcik011

Back to top
Defense
Based on coach's nomination
Team #Name Outstanding
defense
Points
Team 14 Alex Menzies55
Team 13 Kate Ryan55
Team 15 Sarah Couch44
Team 7 Heather Harrison44
Team 6 Gisela DeJesus33
Team 6 Behnaz Hadjiesmaieloo33
Team 4 Meaghan Kluttz33
Team 3 Katharine Lebel33
Team 3 Sierra McKeon33
Team 15 Hillary Pettit33
Team 6 Ruby Stephens33
Team 14 Kristin Wright33
Team 14 Rachael Wright33
Team 15 Rachel Arndt22
Team 4 Tracy Baker22
Team 6 Laura Berman22
Team 3 Lauren Caprio22
Team 14 Kacey Cawley22
Team 6 Kelsey Coffin22
Team 10 Sherrie Cranston22
Team 7 Lisa Downing22
Team 11 Arocely Garcia22
Team 15 Heather Grigsby22
Team 13 Kari Grimes22
Team 13 Kelley Hand22
Team 15 Amber Hurley22
Team 13 Veronica Jarvinen22
Team 3 Colleen Kiley22
Team 15 Amanda Jones22
Team 3 Danielle Kaplan22
Team 15 Mallory Martin22
Team 11 Molly McHarg22
Team 4 Jessica Morris22
Team 4 Erica Olson22
Team 6 Analise Ossorio22
Team 7 Natalie Pierson22
Team 10 Elyse Thomas22
Team 3 Nicole Van Wert22
Team 14 Sara Alcorn11
Team 11 Adriana Biberaj11
Team 3 Rochelle Barclay11
Team 3 Alix Brooks-Kenney11
Team 13 Shiara Brown-Correa11
Team 11 Samantha Bustamente11
Team 14 Becky Campione11
Team 6 Lauren Conaway11
Team 6 Annie Doudaklian11
Team 13 Maggie Dyre11
Team 15 Melanie Feagan11
Team 10 Julia Graven11
Team 11 Kathy Hallock11
Team 13 Julie Michael11
Team 7 Jennifer Hession11
Team 6 Megan Kipp11
Team 10 Julie Koziski11
Team 4 Christy Lang11
Team 3 Stephanie Lutz11
Team 3 Jacquelyn McCarthy11
Team 11 Ariel Mial11
Team 4 Erica Olson11
Team 10 Jalpa Patel11
Team 4 Sandra Patroni11
Team 11 Bridget Ramirez11
Team 7 Alex Rivera11
Team 13 Julia Scheffield11
Team 6 Amanda Smith11
Team 4 Susan Thornton11
Team 13 Jen Toth11
Team 6 Audrey Valentine11
Team 10 Jackie Willauer11
Team 13 Charlene Yono11
Team 6 Meg Zemitis11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

Chris Rudisill George Getek Larry Mark
281-6915(H)
cr@jflpartners.com
978-6674
ggetek@aol.com
451-3954
ldmark@erols.com

All Scheduling changes need prior approval from either Chris, George or Larry.

DateTeamsField TimeScore
Sat., April 6 5 v 7 Winterset 2:302 - 0
1 v 3 Kilmer 1:00 3 - 0
4 v 2 Newington Heights 1:007 - 0
15 v 13 Garrisonville Elem 2:30 0 - 2
14 v 12 Winterset 4:307 - 1
8 v 10 Kilmer 3:002 - 2
11 v 9 Newington Heights 11:00 1 - 2
Sat., April 13 5 v 1 Winterset 2:300 - 1
2 v 6 Kilmer 3:000 - 8
7 v 3 Garrisonville Elem 2:302 - 1
8 v 12 Kilmer 1:006 - 0
13 v 9Winterset 4:302 - 2
11 v 15 Newington Heights 1:00 1 - 3
10 v 14 Newington Heights 11:00 Resched, Sun.
May 28 - 3:00
Sat., April 20 4 v 7 Newington Heights 1:004 - 1
6 v 3 Winterset 4:304 - 0
2 v 5 Kilmer 1:00 2 - 5
10 v 13Newington Heights 11:003 - 5
15 v 8 Garrisonville Elem 2:301 - 2
14 v 11 Winterset 2:306 - 1
9 v 12 Kilmer 3:005 - 0
Sun., April 21 3 v 2Newington Heights 3:005 - 0
1 v 4 Kilmer 5:004 - 3
7 v 6 Garrisonville Elem 2:300 - 8
9 v 10 Kilmer 3:002 - 2
12 v 15Newington Heights 5:00Resched, Sun.
Apr. 28 - 5:00
8 v 5 Kilmer 1:009 - 0
13 v 14 Lake Braddock Lower 3:00Resched, Sun.
May 5, 3:00
Sat., April 27 1 v 8 Kilmer 1:000 - 4
2 v 9 Kilmer 3:002 - 5
3 v 10 Newington Heights11:002 - 2
11 v 4 Newington Heights1:001 - 3
5 v 13 Winterset 2:300 - 6
6 v 14 Winterset 4:305 - 2
7 v 15 SRSL4/24/021 - 3
Sun., April 28Rain Dates
10 v 14 Newington Heights 3:00 Resched Sun.
May 13 - 3 pm
12 v 15Newington Heights 5:00Resched
May 22
Mon., April 29 12 v 13 South Run #5 7:00Resched Sun.
May 19 - 3 pm
Sat., May 4 2 v 7 Kilmer 3:003 - 3
4 v 5Newington Heights 1:00 5 - 0
6 v 1 Winterset 4:30 7 - 2
9 v 14Kilmer 1:001 - 4
11 v 12 Newington Heights 11:004 - 1
13 v 8Winterset 2:301 - 3
15 v 10 Garrisonville Elem 2:303 - 0
Sun., May 5 1 v 10 Kilmer 3:304 - 3
4 v 15Newington Heights 3:001 - 0
12 v 6 Newington Heights 5:000 - 9
7 v 9Garrisonville Elem 2:30 0 - 2
13 v 14 Lake Braddock Lower 3:003 - 1
Mon., May 6 3 v 11South Run #5 7:001 - 4
Sat., May 11 9 v 1 Kilmer 3:001 - 1
8 v 2 Kilmer 1:007 - 0
12 v 3 Newington Heights 11:001 - 4
10 v 4 Newington Heights 1:003 - 1
14 v 5 Winterset 2:301 - 0
13 v 6 Winterset 4:300 - 4
7 v 11 Garrisonville Elem 2:300 - 3
Sun., May 12Mother's Day - Rain Dates
10 v 14 Newington Heights 3:00 0 - 0
Mon., May 13 10 v 11South Run #5 7:003 - 1
Sat., May 18 15 v 1 Garrisonville Elem 2:302 - 0
2 v 13Kilmer 1:00Resched
May 30
3 v 8Newington Heights1:000 - 5
12 v 4Newington Heights11:00Resched
May 23
5 v 11 Winterset 4:30Resched
June 4
9 v 6Kilmer 3:000 - 4
14 v 7 Winterset 2:306 - 4
Sun., May 19Rain Dates
12 v 13Newington Heights 3:000 - 3
6 v 5 Wakefield Rec 1:00
14 v 15 Wakefield Rec 3:001 - 0
9 v 8 Nottoway 2:001 - 2
Mon., May 20 3 v 4South Run #5 7:002 - 0
Wed., May 22 12 v 15 South Run #5 7:000 - 1
(forfeit)
Thurs., May 23 2 v 1Nottoway 7:003 - 4
12 v 4 Rolling Vallley West7:000 - 1
(forfeit)
May 25-27Memorial Day Weekend - Rain Dates
Thurs., May 30 2 v 13Nottoway 7:002 - 6
Sat., June 1 3 v 5Newington Heights 1:002 - 0
6 v 4 Winterset 2:307 - 0
1 v 7 Kilmer 3:008 - 0
15 v 2 Garrisonville Elem2:300 - 2
13 v 11 Winterset 4:30 3 - 1
8 v 14 Kilmer 1:005 - 2
10 v 12 Newington Heights 11:00 7 - 1
Sun., June 2Championship Games, Wakefield
Game 1: 1:00 Red 1 v Black 2 (6 v 13): 3 - 1
Game 2: 3:00 Black 1 v Red 2 (8 v 1): 2 - 1
Tues., June 4 5 v 11 Wakefield 6:303 - 4
Sat., June 8Championship Game
Winner Game 1 (6) v Winner Game 2 (8)
1:00 South Run #6
4 - 2
June 15-16 FPYC Father's Day Tournament

Back to top

Teams, Coaches & Colors

RED DIVISION
1 VYS R Dark Green Rudi Rudisill**
Ron Asche
281-6915
938-1618
rrudi3@aol.com
ronaschemm@aol.com
2 VYS VRed/White Nick Vadala
Mike McClaherty
938-6667
255-2584
nvadala@msn.com
wmccla@netzero.com
3 SYC 4 Teal Jim Miller
Bonnie O'Neill
569-1655

jbmiller01@fs.fed.us
boneill@messiahumc.com
4 SYC 2Kelly Green Bob Kluttz 455-6288 mbmbp@erols.com
5 BRYC 4Blue Brian Conaway 425-7914 bconaway@peoplepc.com
6 BRYC 2 Blue Bob Coffin 385-3264 ntktwalr@worldnet.att.net
7 SRSL 1Green/White Dave McGinness 540/752-2808 DHM222@aol.com

BLACK DIVISION
Team No.NameColorCoachesHome phoneE-mail address
8 VYS MRed/White Cyril May
Karen Lingner
250-2776

lightsr@earthlink.net

9 VYS S Red/White Jim Spain
Karl Blake
281-2368
319-1935
jspain2000@aol.com
karl_blake@hotmail.com
10 SYC 1 Purple Sandy Cranston 455-4596 sandracranston@hotmail.com
11 SYC 3 MaroonCharlie Hebert
Frank Enos
569-6749
455-5956
seeabear@aol.com
manapuava@aol.com
12 SYC 5 RedRocky Wine 569-9404 rkjbwine@aol.com
13 BRYC 3Blue George Getek 978-6674 ggetek@aol.com
14 BRYC 1Blue Doug Alcorn 451-8081 douglasalcorn@aol.com
15 SRSL 2Royal Blue Todd Grigsby
Chris Faegan
540/657-6901
540/286-0413
tgrigsby@adelphia.net

** Other Commissioners:

SRSL John Allen johnallen@ser.com
BRYC Kate Kroehler 323-9238 EkatherineK@aol.com

Back to top


League Officials


League Co-Directors:

Chris Rudisill = 281-6915 (H); e-mail = cr@jflpartners.com

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@erols.com

Back to top


Visitors since April 2, 2002.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster