U-19 Girls Soccer -- Spring 2003

High School Girls House Soccer League

No, it did NOT rain for 40 days & 40 nights in Northern Virginia this spring. -- But close, very close!!


Click here for U-14 Girls info

Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


Vienna Defeats Springfield 4-0 in Championship Game

      Cunningham Park, June 9, 2003 -- Cyril May's Vienna Lightstreakers team won the High School Girls House Soccer League (HSGHSL) spring championship by defeating Sandy Cranston's Springfield Youth Club team 4-0.

      Vienna broke on top and then scored two more goals to take a 3-0 lead at halftime. A fourth goal in the second half ended the scoring.       The Lightstreakers ended an undefeated (but rain-soaked) season (9-0) with 38 goals scored and 10 given up. Cranston's team won her division with a 5-3-1 record and 27 goals for and 10 given up.

      In the semi-final games, May's Lightstreakers defeated Vienna's Vidala 6-1 while Cranston's SYC team beat BRYC's She Devils 5-2.

#

Links: SYC Senior Girls Home Page (All Star Info) *** BRYC She Devils Web Page *** Spring '01 * Fall '01 * Spring '02 * Fall '02

Click here for HSGHSL Bylaws

Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to Chris, George & Larry.

Updated June 17, 2003
Final regular season standing

Announcements

Click here for directions to fields

Click here for the Webmaster's new grandson!


Team Standings

RED DIVISION
PlaceTeam No. & ColorWin=3 Lose=1Tie=2Points Goals forGoals
against
1stTeam 8 - VYS M - Red/White - May 900273810
2ndTeam 1 - BRYC 1 -Blue - Alcorn 711243314
3rdTeam 5 - SRSL 2 - White/Blue - Grigsby 621223618
4rdTeam 4 - SRSL 1 - Green/White - McGinness 531203122
5thTeam 6 - SYC 2 - Teal - Miller 441182930
6thTeam 3 - BRYC 4 -Blue - Conaway 440162717
7thTeam 7 - VYS S - Red/White - Spain/Blake 251131418
8thTeam 2 - BRYC 2 - Blue - Coffin 16111635

BLACK DIVISION
1stTeam 12 - SYC 1 - Yellow - Cranston 531202723
2nd-tie#Team 15 - VYS V - Red/White - Vadala/McClaherty 331142418
2nd-tieTeam 14 - SYC 4 - Grey - Payne 331141922
4thTeam 11 - SRSL 3 - Orange - Corey 270131449
5thTeam 10 - BRYC 5 - Blue - Lamore 330121512
6th-tieTeam 13 - SYC 3 - Black - Hebert 250112130
6th-tieTeam 9 - BRYC 3 - Blue - Getek 23111810
8thTeam 16 - VYS H - Red/White - Hardcastle/Klink 17*09620
* One by forefeit (6/1).
# Takes second place on 4th tie-breaker -- least goals allowed.


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 4 Kittyeyez14533
Team 5 Ashley Kurpiel10525
Team 5 Amanda Pettitt9725
Team 14 Christina Keller8521
Team 1 Jane Wusterbarth9321
Team 3 Christine Colon7519
Team 1 Colleen Cawley7317
Team 12 Alana Hogan8117
Team 14 Amy Carfagno6416
Team 4 Cookie6416
Team 6 Katie Lackner4816
Team 5 Heather Grigsby3915
Team 5 Libby Mansfield3915
Team 6 Kelly O'Neill6315
Team 3 Lauren Conaway6113
Team 4 Persistent Pest6113
Team 13 Kelly Schloesser5313
Team 10 Lauren Goldberg5212
Team 3 Meghan Smith6012
Team 13 Adria Truempy5212
Team 6 Mo McClelland4311
Team 12 Jennifer Powell5111
Team 6 Manal Hussein4210
Team 13 Eden Kidane4210
Team 6 Rebecca McMahan4210
Team 5 Jillian Westerdorf4210
Team 12 Leilani Ching259
Team 9 Michelle Gird419
Team 13 Zaida Orellana339
Team 3 Bridget Brophy328
Team 12 Laura Rollandini328
Team 12 Smaiyra Chaudhary317
Team 10 Kristen Gisolo237
Team 1 Sara Alcorn226
Team 5 Rachel Arndt226
Team 11 Traci Collier306
Team 1 Laura Farley306
Team 3 Emily Novak306
Team 12 Kim Phillips226
Team 5 Heather Unger226
Team 9 Katie Coleson225
Team 2 Natalie Doudaklian215
Team 10 Lana Duong215
Team 4 Dedicated Kate215
Team 14 Sara Maine215
Team 1 Alex Menzies215
Team 6 Jo Bonilla124
Team 5 Lauren Dilisio124
Team 6 Kristin Foye124
Team 13 Lauren Kimmey124
Team 6 Stephanie Lutz204
Team 1 Sasha McCune204
Team 2 Maggie Prusaczyk204
Team 6 Heather Abrahams113
Team 12 Kristen Coffey113
Team 11 Traci Collier113
Team 4 Energy 1113
Team 6 Jackie McCarthy113
Team 4 Locha Mocha113
Team 4 Sweet Pea033
Team 5 Hillary Pettitt033
Team 10 Rachel Ruskin113
Team 10 Jenica Semler113
Team 5 Amy Undercoffer113
Team 12 Kelly Williams113
Team 3 Marissa Arrington102
Team 14 Bevin Biddick102
Team 2 Dana Brantley102
Team 14 Kerry Carfagno102
Team 11 Carolyn Cortese102
Team 5 Sarah Couch022
Team 1 Rachael Dickhute102
Team 3 Robin Eckert102
Team 13 Ansa Edim102
Team 1 Mimi Edwards102
Team 5 Alyssa Engiles022
Team 14 Kate Frear102
Team 12 Kellie Gleeson102
Team 9 Rachel Goodwin102
Team 5 Michelle Grigsby022
Team 1 Maria Havinga102
Team 13 Liz Hebert022
Team 5 Kalani Huertas022
Team 2 Hannah Huffman102
Team 5 Amber Hurley022
Team 9 Jacki Kretzer102
Team 6 Katherine Lebel102
Team 10 Kaley Levine102
Team 13 Syreeta Mack102
Team 11 Christina Markish102
Team 5 Heather Melville022
Team 12 Bonnie Nelson102
Team 4 Cutie Pie022
Team 1 Katie Prisuta102
Team 14 Nicole Reyes022
Team 6 Sarah Robinson102
Team 4 Big Strike102
Team 2 Audrey Valentine022
Team 5 Christine Vance102
Team 13 Sara Wolner102
Team 13 Allison Burkhalter011
Team 9 Meredith Burnham011
Team 13 Samantha Bustamente011
Team 13 Jessica Campo011
Team 11 Kelly Dubac011
Team 12 Alicia Farley011
Team 3 Danielle Field011
Team 12 Morgan Goodale011
Team 10 Victoria Hall-Clinton011
Team 5 Mallory Martin011
Team 9 Kate Melmer011
Team 6 Kate McGinn011
Team 10 Teresa Mozur011
Team 13 Paula Mulhair011
Team 12 Jalpa Patel011
Team 5 Marcella Piccirillo011
Team 14 Lisa Sherman011
Team 14 Susan Thornton011
Team 6 Nicole Van Wert011
Team 12 Thalia Velasquez011
Team 5 Adrienne Ward011
Team 2 Sarah Whitcomb011

Back to top
Defense
Based on coach's nomination
Team #Name Outstanding
defense
Points
Team 1 Sara Alcorn66
Team 5 Mallory Martin55
Team 5 Hillary Pettitt55
Team 5 Marcella Piccirillo55
Team 5 Rachel Arndt44
Team 5 Sarah Couch44
Team 6 Lauren Linder44
Team 4 Missy44
Team 4 Nikki44
Team 4 Sweet Pea44
Team 1 Katie Prisuta44
Team 14 Susan Thornton44
Team 1 Rachael Wright44
Team 3 Karina Adamczyk33
Team 1 Becky Campione33
Team 6 Lauren Caprio33
Team 1 Colleen Cawley33
Team 1 Laura Farley33
Team 5 Ashley Kurpiel33
Team 6 Katherine Lebel33
Team 13 Paula Mulhair33
Team 4 Sacraficial Nat33
Team 13 Kathy Russell33
Team 4 Big Strike33
Team 5 Adrienne Ward33
Team 3 Reem Alamiri22
Team 14 Bevin Biddick22
Team 3 Jaime Brito22
Team 14 Jessica Campo22
Team 1 Kacey Cawley22
Team 1 Lauren Clark22
Team 2 Kelsey Coffin22
Team 4 Too Cute22
Team 3 Robin Eckert22
Team 4 Energy 122
Team 5 Alyssa Engiles22
Team 12 Marissa Gomez22
Team 13 Liz Hebert22
Team 9 Jessica Johnson22
Team 6 Danielle Kaplan22
Team 2 Sam Kinne22
Team 1 Alex Menzies22
Team 11 Jamie Mulligan22
Team 14 Emily Payne22
Team 3 Nelly Robles22
Team 11 Jocelyn Whitt22
Team 6 Katie Wood22
Team 6 Heather Abrahams11
Team 3 Jaime Brito11
Team 13 Samantha Bustamente11
Team 10 Briana Calhoun11
Team 12 Smaiyra Chaudhary11
Team 2 Melissa Daymont11
Team 5 Lauren Dilisio11
Team 9 Maggie Dyre11
Team 12 Sarah Edwards11
Team 14 Kate Frear11
Team 10 Michelle Gallagher11
Team 13 Arocely Garcia11
Team 5 Heather Grigsby11
Team 9 Kari Grimes11
Team 1 Maria Havinga11
Team 5 Kalani Huertas11
Team 2 Michaelyn Huffman11
Team 5 Amber Hurley11
Team 6 Manal Hussein11
Team 12 Kelly Irwin11
Team 9 Veronica Jarvinen11
Team 1 Halley Johnson11
Team 6 Colleen Kiley11
Team 14 Christie Lang11
Team 4 Mocha Loco11
Team 14 Sara Maine11
Team 6 Jackie McCarthy11
Team 6 Mo McClelland11
Team 6 Kate McGinn11
Team 6 Sierra McKeon11
Team 6 Becky McMahan11
Team 9 Tracy Michael11
Team 11 Courtney Miller11
Team 12 Bonnie Nelson11
Team 10 Stephanie Nurre11
Team 6 Kelly O'Neill11
Team 6 Kim Phan11
Team 2 Ashley Provost11
Team 6 Sarah Robinson11
Team 10 Rachel Ruskin11
Team 9 Kate Ryan11
Team 2 Audrey Valentine11
Team 6 Nicole Van Wert11
Team 13 Carmen Wagner11
Team 12 Jennifer Walsh11
Team 5 Christine Vance11
Team 14 Jackie Wilson11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

Chris Rudisill George Getek Larry Mark
281-6915(H)
cr@jflpartners.com
978-6674
ggetek@aol.com
451-3954
ldmark@erols.com

All Scheduling changes need prior approval from either Chris, George or Larry.

DateTeamsField TimeScore
Sat., Mar. 29 16 v 1 Kilmer 1:000 - 1
15 v 4 Kilmer 3:00Postponed
Sun. Apr. 27
Kilmer#1 - 5:30
10 v 2 BRYC
Postponed
Mon., May 12, 5:00
Wakefield

3 v 9 BRYC
Postponed
Wed., May 21, 5:00
Wakefield

5 v 13 Garrisonville 2:30 8 - 1
11 v 7 Garrisonville 4:30 2 - 0
14 v 6 Newington Heights 11:00 1 - 2
12 v 8 Newington Heights 1:00 0 - 3
Sat., April 5 8 v 6 Kilmer 1:005 - 1
7 v 5 Kilmer 3:002 - 1
1 v 3 Winterset 4:003 - 1
4 v 2 Garrisonville 2:306 - 0
14 v 16 Newington Heights 11:002 - 1
13 v 15 Newington Heights 1:00 0 - 4
11 v 9 Garrisonville 4:300 - 3
10 v 12Winterset 2:003 - 5
Sun., April 6 1 v 9 Lake Braddock Lower 1:003 - 0
13 v 2Wm. Halley Elem. 5:007 - 0
3 v 10Lake Braddock Lower 3:002 - 1
4 v 11 Garrisonville 2:307 - 1
5 v 14 Garrisonville 4:307 - 2
6 v 12Wm. Halley Elem. 3:00 4 - 1
7 v 15Marshall Rd. 2:001 - 2
8 v 16Marshall Rd. 4:005 - 0
Sat., April 12 2 v 3Winterset NoonRescheduled
Sun., May 18, 1:00
Lake Braddock Lower
5 v 8 Garrisonville 4:30To be
rescheduled
May 18
6 v 7 Newington Heights11:00Rescheduled
Sun., May 18, 1:00
Franconia #3
4 v 1 Garrisonville 2:30To be
rescheduled
May 18
10 v 11Winterset 2:00 Rescheduled
Sun., May 18, 3:00
Lake Braddock Lower
16 v 13Kilmer 1:00Rescheduled
Sun., May 18, 1:30
Marshall Rd.
15 v 14Kilmer 3:00Rescheduled
Sun., May 18, 3:30
Marshall Rd.
12 v 9 Newington Heights1:00Rescheduled
Sun., May 18, 3:00
Franconia #3
April 19-20 Easter Weekend - Rain Date
Sat., April 26 1 v 5 Winterset 3:00Rescheduled
May 11 - 5:00 - Stafford
6 v 2 Newington Heights11:002 - 2
8 v 4 Kilmer 3:003 - 1
7 v 3 Kilmer 1:004 - 2
9 v 13 Winterset 1:00Rescheduled
Wed., May 28
10 v 14 Winterset 5:00Rescheduled
Sun., June 1
12 v 16 Newington Heights 1:003 - 2
11 v 15 Garrisonville 2:303 - 10
Sun., April 27 15 v 4 Kilmer #1 5:302 - 3
Sat., May 3 3 v 6 Wakefield 5:006 - 1
8 v 1 Kilmer 1:004 - 2
7 v 4 Kilmer 3:002 - 2
2 v 5 Winterset 3:000 - 2
11 v 14Garrisonville 2:302 - 5
9 v 16 Winterset 1:003 - 1
12 v 15 Newington Heights 1:00 4 - 3
13 v 10Newington Heights 11:001 - 5
Sun., May 4 2 v 8Wakefield 1:000 - 6
4 v 6 Garrisonville 2:304 - 2
1 v 7 Wakefield 3:002 - 1
5 v 3 Garrisonville 4:303 - 1
16 v 10 Kilmer 1:00 0 - 1
14 v 12Franconia #33:00 3 - 3
15 v 9 Kilmer 3:00 1 - 1
13 v 11Franconia #31:00 10 - 3
Sat., May 10 2 v 7 Winterset 1:00Resched
Sun., June 1
5 v 4Garrisonville 2:30 To be Resched.
weeknight game
1 v 6 Wakefield 5:00Resched.
Sun., June 1
8 v 3 Kilmer 1:00Resched.
Thurs., May 29
15 v 10 Kilmer 3:00Resched.
Thurs., May 29
12 v 13Newington Heights 1:00Resched.
Wed., May 28
5:30
9 v 14 Winterset 3:00Resched.
Wed., June 4 5:00
Newington Heights
11 v 16Garrisonville Elem 4:30 Resched.
Sun., June 1
Sun., May 11 1 v 5 Garrisonville Elem 5:002 - 2
Mon., May 12 10 v 2 Wakefield 5:005 - 0
Sat., May 17 2 v 1 Winterset 1:00To be
resched.
weeknight
3 v 4 Winterset 3:00Resched.
Sun., June 1
6 v 5 Newington Heights 11:007 - 3
7 v 8 Kilmer 1:002 - 3
9 v 10 Wakefield 5:00To be
Resched.
weeknight
12 v 11 Newington Heights 1:008 - 2
13 v 14 Newington Heights 9:000 - 4
16 v 15 Kilmer 3:00Resched
May 28, 5:30
Kilmer
Sun., May 18 2 v 3Lake Braddock Lower 1:00Resched
June 2
5 v 8 Garrisonville 4:30Resched
June 7 2:30
6 v 7 Franconia #3 1:00Rescheduled
Wed, May 28, 6:15
Newington Heights
4 v 1 Garrisonville 2:30Resched
May 26
10 v 11Lake Braddock Lower 3:00 To be
resched
June 7?
16 v 13Marshall Road 1:30To be
resched
June 7
15 v 14Marshall Road 3:30To be
resched
June 7
12 v 9 Franconia #3 3:00Rescheduled
Sun, June 1, 6:00
Newington Heights
Wed., May 21 16 v 15 Kilmer 3:00Resched
May 28, 5:30
3 v 9 Wakefield 7:00To be Resched
weeknight game
12 v 13Newington Heights 5:30Resched
June 4, 6:00
May 24-26 Memorial Day Weekend - No Games
Mon., May 24 4 v 1 Garrisonville
2 - 6
Wed., May 28 9 v 13 Wakefield 7:00Fields closed
Resched ???
6 v 7Newington Heights 6:15Fields closed
Resched June 7
16 v 15 Kilmer 6:30Fields closed
Resched June 4
Thurs., May 29 8 v 3 Nottaway 5:30Resched.
Sun., June 1
15 v 10Nottaway 7:15**Rain
4 v 3 Gayle Middle School 7:30Sun., June 7
?????
Sat., May 31 9 v 2 Winterset 1:001 - 4
10 v 1 Winterset 3:000 - 4
5 v 11 Garrisonville 2:30Resched.
Tues., June 3
4 v 12 Garrisonville 4:303 - 2
6 v 13Newington Heights11:006 - 2
14 v 3 Newington Heights 1:002 - 7
15 v 8 Kilmer 1:002 - 6
16 v 7 Kilmer 3:004 - 2
Sun., June 1 10 v 14Wakefield 1:00Field
closed
12 v 9 Newington Heights 6:001 - 0
2 v 7 Kilmer #1 5:00Did not
play
1 v 6 Kilmer #1 6:456 - 4
11 v 16Garrisonville 4:301 - 0*
8 v 3Marshall Road 6:303 - 2
Mon., June 22 v 3 ????? ????0 - 6
Tues., June 35 v 11 Garrisonville 7:00Resched
June 4
Wed., June 4 12 v 13Newington Heights 6:45Fields closed
Resched June 5
14 v 9Newington Heights 5:00Fields closed
Resched June 5
16 v 15 Kilmer 6:45Fields
closed
5 v 11 Garrisonville 7:006 - 0
Thurs, June 55 v 4 Garrisonville 8:004 - 3
14 v 9Newington Heights 5:00Field
closed
12 v 13 Newington Heights 6:45Field
closed
Sat., June 7 5 v 8 Old Gayle Middle School 1:00Rained out
16 v 13Cunningham Park 1:00Rained out
4 v 3 Old Gayle Middle School 11:00Rained out
15 v 14Cunningham Park 3:00Rained out
6 v 7Cunningham Park 5:00Rained out
Sun., June 8Championship Tourney, 1st Round
Game 1: Red 1 v Black 2 (8 v 15)- Idylwood 6:45
6 - 1

Game 2: Black 1 v Red 2 (12 v 1) - Idylwood 5:00
5 - 2

Mon,, June 9Championship game,
8:30 Cunningham

12 v 8
0 - 4

June 14-15FPYC Father's Day All Star Tourney

* Forfeit

** Tentative; need to confirm! Please notify Webmaster when you do.

Back to top

Teams, Coaches & Colors

Partly

RED DIVISION
1 BRYC 1Blue Doug Alcorn 451-8081
Cell=703-517-3449
douglasalcorn@aol.com
2 BRYC 2 Blue Bob Coffin 385-3264 ntktwalr@att.net
3 BRYC 4Blue Brian Conaway 250-3264 bconaway@peoplepc.com
4 SRSL 1
Dave McGinness 540/752-2808 DHM222@aol.com
5 SRSL 2Blue/White Todd Grigsby 703/551-4135

tgrigsby@adelphia.net

6 SYC 2 Teal Jim Miller
Bonnie O'Neill
569-1655

jbmiller01@fs.fed.us
woodhumor@hotmail.com
boneill@messiahumc.com
7 VYS S Red/White Jim Spain
Karl Blake
281-2368
319-1935
jim.spain@verizon.net
karl_blake@hotmail.com
8 VYS MRed/White Cyril May 250-2776

lightsr@earthlink.net


BLACK DIVISION
Team No.NameColorCoachesHome phoneE-mail address
9 BRYC 3Blue George Getek 978-6674 ggetek@aol.com
10 BRYC 5Blue Walt Lamore 426-8167 wlamore@cox.net
11 SRSL 3
Michael Corey540/372-4118enoughis8@msn.com
12 SYC 1 Yellow Sandy Cranston 455-4596 sandracranston@hotmail.com
13 SYC 3 BlackCharlie Hebert 569-6749 seeabear@aol.com
14 SYC 4Grey Don Payne 569-5861 wlpdrp@aol.com
15 VYS NRed/White Nick Vadala
Mike Mclaherty
938-6667
255-2584
nvadala@msn.com
16 VYS H Red/White Tom Hardcastle
Harold Klink
917-7273
356-2752
thardcastle@lmi.org
harold.klink@si-intl.com

** Other Commissioners:

VYS Rudi Rudisill rrudi@aol.com

SRSL Greg Stadolam greg_stadola@hotmail.com
BRYC Kate Kroehler 323-9238 EkatherineK@aol.com

Back to top


League Officials


League Co-Directors:

Chris Rudisill = 281-6915 (H); e-mail = cr@jflpartners.com

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@erols.com

Back to top


Visitors since March 22, 2003.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster