U-19 Girls Soccer -- Spring 2004

High School Girls House Soccer League


Click here for U-14 Girls info

Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


Links: SYC Senior Girls Home Page (All Star Info) *** BRYC She Devils Web Page *** Spring '01 * Fall '01 * Spring '02 * Fall '02 * Spring '03* Fall '03

Click here for HSGHSL Bylaws

Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to George, Larry & Todd.

Updated June 14, 2004

Braddock Road Tops Springfield 1-0 in HSGHSL Championship Game

      Lake Braddock Lower Field, June 13, 2004 -- Bridget Brophy scored in the 29th minute on a breakaway to give Brian Conaway's BRYC team a lead that they never relinquished, despite intense pressure from Sandy Cranston's SYC team. Brophy's hard shot from the left side of the goal to the far right post just eluded the outstretched hands of SYC goalie Sarah Spalding.

      The Braddock Road team advanced to the finals following a 4-2 victory on June 12 over a Vienna team coached by Cyril May. SYC advanced from the semi-finals with a 4-0 win over a SYC team coached by Don Payne.

###


Announcements

Click here for directions to fields


Team Standings

RED DIVISION
PlaceTeam No. & ColorWin=3 Lose=1Tie=2Points Goals forGoals
against
1stTeam 1 - BRYC 4 - Blue - Conaway 91028335
2rdTeam 5 - SYC 5 - Gold - Cranston 811272913
3rdTeam 8 - SRSL 2 - White/Blue - Grigsby 820262610
4th-tieTeam 3 - BRYC 1 - Blue - Alcorn 441181923
4th-tieTeam 9 - SRSL 3 - Light Blue - Corey 441182113
6thTeam 6 - VYS V - Red/White - Vadala/McClaherty 351161331
7thTeam 2 - BRYC 3 - Blue - Getek 342171615
8thTeam 7 - VYS S - Red/White - Spain/Blake 360151116
9thTeam 4 - SYC 2 - Teal - Miller 27013925

BLACK DIVISION
1stTeam 12 - SYC 4 - Grey - Payne 820263715
2nd-tie*Team 16 - VYS M - Red/White - May 72125267
2nd-tie>Team 11 - BRYC 5 - Blue - Coffin 61325197
4thTeam 10 - BRYC 4 - Blue - Oresky 451191828
5thTeam 15 - VYS A - Red/White - Andress 252151122
6thTeam 18 - SRSL 4 - Maroon - Dutton 172141223
7thTeam 14 - SYC 3 - Kelly Green - Hebert 271151529
8thTeam 17 - SRSL 1 - Green/White - McGinness 172141020
9thTeam 13 - SYC 1 - Purple - Sideleau 270131229

* Takes 2nd & advances to playoffs on second tiebreaker: Most wins


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 12 Kathleen Adolphie15535
Team 5 Ashley Phillips10525
Team 8 Natalie8622
Team 1 Bridget Brophy9321
Team 5 Kim Phillips7620
Team 12 Christina Keller7519
Team 1 Christine Colon8117
Team 14 Eden Kidane6315
Team 9 Andrea Harvey5414
Team 11 Maggie Prusaczyk6214
Team 5 Jessica Escobedo4412
Team 9 Traci Collier5111
Team 12 Carina Dillon4311
Team 11 Sam Kinne3511
Team 1 Katharine Daniels339
Team 12 Caitlin Henkel419
Team 8 Kurpiel259
Team 3 Kaley408
Team 8 Libster328
Team 9 Courtney Neville408
Team 17 Sarah S.408
Team 8 Amanda237
Team 5 Sam Chaudhary317
Team 14 Lauren Kimmey317
Team 5 Elyse Thomas157
Team 8 Kristin317
Team 12 Jessica LaLanne237
Team 5 Laura Rollandini237
Team 8 Ash226
Team 8 Christine146
Team 4 Ashley Houck306
Team 8 Michelle146
Team 13 Nikki Taylor226
Team 14 Farah Asraf225
Team 5 Leilani Ching055
Team 5 Kim Ogrodnick215
Team 11 Krissie Rumore135
Team 11 Dana Brantley124
Team 11 Alix Cogan124
Team 4 Manal Hussein124
Team 14 Ashley Kang124
Team 1 Mallory Keller124
Team 4 Rebecca McMahan204
Team 1 Emily Novak124
Team 13 Christina Rigelski204
Team 3 Sasha204
Team 13 Maha Sayed204
Team 12 Kendria Tarrant204
Team 8 Amy113
Team 17 Laken B.113
Team 11 Melissa Birch113
Team 5 Diane Dougherty113
Team 8 Heather113
Team 11 Laura Johnson113
Team 17 Lauren K.113
Team 8 Kalani033
Team 4 Danielle Kaplan133
Team 8 Kim033
Team 4 Mo McClelland113
Team 12 Nicholle Reyes033
Team 17 Katie S.033
Team 11 Megan Tingelpaugh113
Team 12 Kelly Abdelnour022
Team 4 Heather Abrahams102
Team 1 Briana Allard102
Team 3 Becca022
Team 14 Allison Burkhalter102
Team 1 Danielle Carroll102
Team 13 Tyanna Castellano102
Team 17 DediKate102
Team 14 Heidi Garcia102
Team 11 Jessica Garber102
Team 4 Marissa Gomez022
Team 12 Danielle Grabski102
Team 9 Kara Hunt102
Team 5 Colleen Ireland102
Team 3 Jenn102
Team 8 Jillian022
Team 9 Aneta Klein102
Team 3 Lana102
Team 8 Lauren102
Team 1 Jessie Michel102
Team 3 Maria102
Team 3 Mimi102
Team 12 Adelina Montiel102
Team 11 Megan Porter102
Team 5 Jen Powell102
Team 13 Liz Rose102
Team 14 Kathy Russell102
Team 12 Susan Thornton102
Team 11 Zhibek Tosi102
Team 14 Carmen Wagner102
Team 17 Chrissy A.011
Team 1 Karina Adamcyzk011
Team 11 Lisa Baldwin011
Team 4 Laura Fawcett011
Team 14 Liz Hebert011
Team 12 Laura Kurth011
Team 4 Katherine Lebel011
Team 14 Amber Lofton011
Team 4 Stephanie Lutz011
Team 8 Marcella011
Team 9 Glorielly Murphy011
Team 5 Bonnie Nelson011
Team 5 Jalpa Patel011
Team 4 Kim Phan011
Team 14 Bridget Ramirez011
Team 1 Kirsten Reed011
Team 17 Renee011
Team 1 Marjorie Ridenour011
Team 11 Kat Rousseau011
Team 12 Rachel Sanders011
Team 3 Sara011
Team 5 Sarah Spalding011

Back to top
Defense
Based on coach's nomination
-->
Team #Name Outstanding
defense
Points
Team 12 Bevin Biddick99
Team 8 Mallory88
Team 12 Susan Thornton77
Team 8 Tiffany66
Team 5 Sam Chaudhary55
Team 8 Marcella55
Team 12 Emily Payne55
Team 11 Megan Porter55
Team 17 Shannon T.55
Team 5 Elyse Thomas55
Team 11 Cornelia Woodley55
Team 4 Diane Wu55
Team 12 Jessica Campo44
Team 9 Traci Collier44
Team 9 Shannon Corey44
Team 5 Sarah Edwards44
Team 5 Jess Escobedo44
Team 12 Kristy Fowler44
Team 8 Heather44
Team 4 Danielle Kaplan44
Team 4 Katherine Lebel44
Team 3 Sara44
Team 5 Sarah Spalding44
Team 11 Zhibek Tosi44
Team 12 Diana Yildirim44
Team 17 Renee E.33
Team 8 Kalani33
Team 4 Colleen Kiley33
Team 4 Jessica Mackey33
Team 4 Colleen O'Connell33
Team 4 Megan O'Connell33
Team 1 Nelly Nobles33
Team 5 Jen Powell33
Team 1 Kirsten Reed33
Team 14 Kathy Russel133
Team 17 Melissa S.33
Team 17 Sarah Sh.33
Team 12 Meaghan Smith33
Team 5 Heather Stevens33
Team 14 Carmen Wagner33
Team 4 Katie Wood33
Team 11 Liz Woodley33
Team 12 Michele Alexander22
Team 8 Alyssa22
Team 5 Kristen Coffey22
Team 3 Felicia22
Team 1 Danielle Field22
Team 4 Marissa Gomez22
Team 12 Danielle Grabski22
Team 3 Halley22
Team 14 Elizabeth Hebert22
Team 14 Tara Kimmey22
Team 11 Sam Kinne22
Team 8 Kurpiel22
Team 17 Amanda L.22
Team 8 Lauren22
Team 3 Leila22
Team 4 Kate Maginn22
Team 3 Maria22
Team 5 Bonnie Nelson22
Team 11 Jamie Pimsler22
Team 4 Peyton Rothwell22
Team 17 Angie A.11
Team 12 Kelly Abdelnour11
Team 4 Heather Abrahams11
Team 1 Karina Adamcyzk11
Team 1 Reem Alamiri11
Team 3 Becky11
Team 1 Jennifer Brockway11
Team 1 Sarah Buckles11
Team 17 Jessica C.11
Team 8 Caitlin11
Team 1 Danielle Carroll11
Team 5 Maneesha Chaudhary11
Team 3 Dina11
Team 14 Adriana Escobar11
Team 14 Arocely Garcia11
Team 3 Gina11
Team 12 Melissa Giraldo11
Team 8 Hillary11
Team 4 Ashley Houck11
Team 5 Kelly Irwin11
Team 8 Jillian11
Team 3 Kacey11
Team 12 Christina Keller11
Team 1 Mallory Keller11
Team 8 Kim11
Team 9 Aneta Klein11
Team 8 Kristin11
Team 12 Jessica Lalanne11
Team 3 Lana11
Team 8 Libster11
Team 8 Lisa11
Team 11 Liz Nowrouz11
Team 12 Rachel Sanders11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

George Getek Larry MarkTodd Grigsby
703/978-6674
ggetek@aol.com
703/451-3954
ldmark@erols.com
540/657-6901
tgrigsby@adelphia.net

All scheduling changes need prior approval from either George, Larry or Todd

DateTeamsField TimeScore
Sat., April 3 9 v 18 Garrisonville
Rescheduled Sun., April 25
4:00
8 v 7 Garrisonville
Rescheduled Sun., April 25
2:00
1 v 2 Winterset
Rescheduled Sun., Apr. 25
1:00
10 v 11Winterset
Rescheduled Sun., Apr. 25
wakefield 3:00
3:00
4 v 3 Newington Heights
Rescheduled
Sun., Apr. 25 - 1:00
South Run #5
9:00
12 v 13 Newington Heights
Rescheduled
Sun., Apr. 25 - 3:00
South Run #5
11:00
14 v 15Newington Heights
Rescheduled
Sun., Apr. 25 - 5:00
South Run #5
1:00
16 v 17Kilmer
Rescheduled Sun., April 25
Dunn Loring - 1:00
2:00
6 v 5Kilmer
Rescheduled Sun., April 25
Dunn Loring - 1:00
4:00
April 10 Easter Weekend - No Games
Sat., April 17 8 v 6 Garrisonville 2:004 - 0
9 v 5 Garrisonville 4:000 - 2
4 v 1 Newington Heights 9:000 - 5
14 v 18Newington Heights 1:002 - 1
13 v 10Newington Heights 11001 - 3
7 v 16Kilmer 4:001 - 0
15 v 17 Kilmer 2:00 1 - 0
11 v 12Winterset 3:001 - 3
3 v 2 Winterset 1:002 - 1
Sun., April 18 8 v 2 Garrisonville 1:005 - 1
9 v 3 Garrixonville 3:001 - 2
17 v 11Garrisonville 5:000 - 3
1 v 6 Lake Braddock Lower 1:006 - 0
7 v 4 Idylwood 1:002 - 1
16 v 13Idylwood . 3:00 1 - 0
10 v 15Lake Braddock Lower 3:003 - 2
5 v 14South Run #5 1:002 - 1
12 v 18South Run #5 3:00 4 - 2
Sat., April 24 2 v 7Winterset 1:002 - 1
3 v 8 Winterset 3:001 - 4
5 v 1 Newinfton 9:001 - 3
4 v 9 Newington 11:000 - 3
14 v 10Newington 1:00 4 - 1
6 v 15Kilmer 4:002 - 2
16 v 11Kilmer 2:000 - 0
17 v 12Garrisonville 4:002 - 3
18 v 13 Garrisonville 2:005 - 1
Sun., April 25 9 v 18 Garrisonville 4:003 - 1
8 v 7 Garrisonville 2:001 - 0
1 v 2 Wakefield 1:002 - 0
10 v 11Wakefield 3:002 - 3
4 v 3 South Run #5 1:00 1 - 4
12 v 13 South Run #5 3:00 4 - 0
14 v 15South Run #5 5:000 - 2
16 v 17Dunn Loring 1:003 - 0
6 v 5Dunn Loring 3:00 1 - 4
Sat., May 1 2 v 6 Winterset 3:001 - 2
1 v 8 Winterset 1:003 - 0
3 v 12 Winterset 5:003 - 2
7 v 9 Kilmer 2:000 - 1
15 v 11Kilmer 4:000 - 2
4 v 5 Newington Heights11:001 - 4
13 v 14 Newington Heights 1:003 - 1
17 v 10 Garrisonville 4:001 - 2
18 v 16 Garrisonville 2:000 - 4
Sun., May 2 9 v 1 Garrisonville 3:000 - 2
8 v 4Garrisonville 1:002 - 0
3 v 5 Wakefield 1:002 - 4
2 v 11Wakefield 3:001 - 1
10 v 18Wakefield 5:003 - 1
16 v 15Nottaway 1:004 - 2
7 v 6 Nottaway 3:001 - 2
14 v 12 South Run #5 1:002 - 5
13 v 17South Run #5 3:002 - 1
Sat., May 8 9 v 8 Garrisonville 2:001 - 4
18 v 17 Garrisonville4:00 1 - 2
5 v 2 Newington Heights 1:002 - 2
13 v 4 Newington Heights 11:002 - 3
15 v 12Kilmer 2:001 - 7
6 v 3 Kilmer 4:00 4 - 2
1 v 7 Winterset 1:00 6 - 2
11 v 14 Winterset 3:00 1 - 0
10 v 16Winterset 5:000 - 4
Sat., May 15 2 v 4 Winterset 3:003 - 0
11 v 13 Winterset 1:007 - 1
1 v 3 Winterset 5:004 - 1
5 v 7Newington Heights 1:00 2 - 0
12 v 10 Newsington Heights 11:006 - 0
8 v 17Garrisonville 4:001 - 0
18 v 15Garrisonville 2:000 - 0
16 v 14Kilmer 4:00 6 - 2
6 v 9 Kilmer 2:00 2 - 8
Sat., May 2211 v 1 Winterset 1:001 - 0
3 v 10 Winterset 3:004 - 4
14 v 2Newington Heights 1:00 1 - 5
12 v 4Newington Heights 9:00 0 - 3
13 v 5Newington Heights 11:00 2 - 6
15 v 7Kilmer
Rescheduled, Sun., June 6
2:001 - 4
6 v 16Kilmer
Rescheduled May 27 - 6:30
Dunn Loring
4:000 - 3
17 v 9 Garrisonville 2:002 - 2
18 v 8 Garrisonville
Played May 25
4:001 - 4
May 27 6 v 16Dunn Loring6:30
May 29-30 Memorial Day Weekend - No Games
Sat., June 5 7 v 3 Kilmer 2:00
15 v 13 Kilmer 4:00
2 v 9 Winterset 1:00
11 v 18 Winterset 3:00Rescheduled for Wednesday
June 9 at 6:45
0 - 0
10 v 1 Winterset 5:00Rescheduled for Thursday
June 10 - 7:30 at Wakefield
0 - 2
5 v 8 Newington Heights
Played June 6
in Garrisonville
Pratt Park
4:152 - 1
4 v 6 Newington Heights
Rescheduled for
Sat., June 12
11:001 - 5
12 v 16 Newington Heights 2:002 - 1
17 v 14 Garrisonville
Played 6/12
2:002 - 2
Sat., June 12Championship Tourney, 1st Round
Game 1: Red 1 v Black 2

1 v 16
Winterset - 1:00
4 - 2

Game 2: Black 1 v Red 2
12 v 5
Winterset - 3:00
0 - 4

Sun,, June 13Championship game
Lake Braddock Lower - 3:00
1 v 5
1 - 0
June 19-20FPYC Father's Day Tourney

Back to top

Teams, Coaches & Colors

RED DIVISION
Team No.NameColorCoachesHome phoneE-mail address
1 BRYC 4Blue Brian Conaway 250-3264 bconaway@peoplepc.com
2 BRYC 3Blue George Getek 978-6674 ggetek@aol.com
3 BRYC 1Blue Doug Alcorn 451-8081
Cell=703-517-3449
douglasalcorn@aol.com
4 SYC 2 Teal Jim Miller 569-1655

jbmiller01@fs.fed.us
woodhumor@hotmail.com
5 SYC 5Gold Sandy Cranston455-4596 sandracranston@hotmail.com
6 VYS NRed/White Nick Vadala
Mike Mclaherty
938-6667
255-2584
nicvad@msn.com
wmccla@netzero.net
7 VYS S Red/White Jim Spain
Karl Blake
281-2368
319-1935
jim.spain@verizon.net
karl_blake@hotmail.com
8 SRSL 2White/Blue Todd Grigsby 540/657-6901 tgrigsby@adelphia.net
9 SRSL 3 Light BlueMichael Corey540/372-4118enoughis8@msn.com

BLACK DIVISION
Team No.NameColorCoachesHome phoneE-mail address
10 BRYC 2 BlueDarrell Oresky 425-8437 itss@erols.com
11 BRYC 5BlueBob Coffin 385-3264 ntktwalr@cox.net
12 SYC 4Grey Don Payne 569-5861 wlpdrp@aol.com
13 SYC 1 Purple Gabby Sideleau 913-7488 GSideleau@projectdevelopers.com
14 SYC 3 Kelly GreenCharlie Hebert 569-6749 seeabear@aol.com
15 VYS A Red/White Pat Andress
Mike Mucha
929-3109
938-7794
pa12@erols.com
mikepsu82@yahoo.com
16 VYS MRed/White Cyril May 250-2776 lightsr@earthlink.net
17 SRSL 1Green/White Dave McGinness 540/752-2808 DHM222@aol.com
18 SRSL 4 Maroon Michael Dutton
SEADOOVA@aol.com

** Other Commissioners:

VYS Rudi Rudisill rrudi3@aol.com

SRSL Dave Ingold u14_18asstcommissioner@srsl.org
BRYC Kate Kroehler 323-9238 EkatherineK@aol.com

Back to top


League Officials


League Co-Directors:

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@erols.com

Todd Grigsby =540/657-6901 (H); e-mail = tgrigsby@adelphia.net

Back to top


Visitors since March 23, 2004.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster