r Elmarco's Web -- High School Girls House Soccer League -- Spring 2006 Schedule

U-19 Girls Soccer -- Spring 2007

High School Girls House Soccer League


Click here for: U-14 Girls info

Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


Note: If you see any typos, errors, discrepancies, etc., please let the webmaster know by phone (451-3954) or e-mail (ldmark@erols.com)!!

Links: Spring '01 * Fall '01 * Spring '02 * Fall '02 * Spring '03* Fall '03* Spring '04* Fall '04* Spring '05* Fall '05* Spring '06 * Fall '06

Click here for HSGHSL Bylaws

Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to George, Larry & Gustavo (AND your club referee coordinator).

Final - Updated June 10
SYC Bests BRYC 2-0 in Hard-Fought Battle to Take Spring 2007 HSGHSL Title

Wakefield, June 10, 2007 -- A Springfield Youth Club (SYC) team coached by Gabriella Sideleau defeated a Braddock Road Youth Club (BRYC) team coached by Darell Oresky to take the High School Girls House Soccer League (HSGHSL) spring championship. The final score was 2-0 with the last goal scored with less than four minutes remaining.

Alayna Henby put SYC ahead with a hard shot in the 21st minute of the first half. BRYC threatened on a number of occasions throughout the game but couldn't put the ball in the net, thanks in large measure to outstanding goal play by SYC goalie Nikki Anderson, who was named most valuable player by Coach Sideleau. Other SYC defensive standouts included Nikki Sideleau, Elizabeth Waring, Jessica Galassi, Samantha Hodges, Morgan Stutz and Jimena Reyes.

SYC's final goal came in the 42nd minute of the second half off a corner kick by Ana Mostaghim that Henby headed toward the goal. On the blocked rebound, Jenny Gomez put the ball in the net -- her first goal of the season!

SYC, the fourth seed in the HSGHSL season-ending tourney, advanced to the championship game with a 6-2 victory over the number one seed, a BRYC team coached by Brian Conaway. Oresky's BRYC team, the number two seed, won its semi-final game by defeating Jerry Stillman's number three-seeded SYC team on penalty kicks (4-2) following a scoreless game and two similar overtime periods.

###

Announcements

Click here for directions to fields

Inclement Weather Hotlines:

Fairfax County = 703-324-5264
BRYC = 703-354-7101
I'm pleased to report that your Webmaster received the Paul Westlein Award (he founded the Springfield Boys Club in 1962). The plaque reads:

On this day, May 17, 2007
Springfield Youth Club
presents
Larry Mark
The Annual Paul Westlein Award

In sincere appreciation for your
true spirit of
volunteerism, significant contributions
and dedicated years of support and service
to the club and the youth of Springfield


Team Standings

PlaceTeam No. & ColorWin=4 Lose=1*Tie=2Points Goals
for
Goals
against
1stTeam 2 - BRYC - Blue/Gray - Conaway 7123323 9
2ndTeam 3 - BRYC - Blue/Gray - Oresky 72132286
3rd-tie*Team 6 - SYC - Purple - Stillman 622302615
3rd-tie**Team 7 - SYC - Pink - Sideleau 622301715
5thTeam 9 - VYS - Red/White - Holt 631293013
6th-tie***Team 10 - VYS - Red/White - Mandehzedeh 550252512
6th-tie****Team 8 - SYC - Teal - Miller 433251511
8thTeam 1 - BRYC - Blue/Gray - Getek 451231516
9thTeam 12 - SYC - Silver - Orellana 361201429
10thTeam 5 - BRYC - Blue/Gray - Rumore 27117930
11thTeam 4 - BRYC - Blue/Gray - Coffin-Birch 280161233
12thTeam 11 - VYS - Red/White - Leach 190131034
*Takes 3rd place on basis of winning first tie-breaker; i.e., head-to-head competion.
**Takes 4th place on basis of losing first tie-breaker; i.e., head-to-head competion.
***Takes 6th place on basis of winning first tie-breaker; i.e., head-to-head competion.
****Takes 7th place on basis of losing first tie-breaker; i.e., head-to-head competion.


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 2 Daphna Motro16234
Team 7 Alayna Henby7014
Team 12 Kelsey Oterson6214
Team 4 Lorraine Crilley339
Team 6 Allison Schulhof4311
Team 6 Andrea Proctor339
Team 6 Chelsea Weatherhead419
Team 8 Jill D'Souza328
Team 8 Christie Fabish408
Team 4 Sam Kinne328
Team 8 Sam Iliff237
Team 6 Alex Fogg317
Team 2 Briana Allard306
Team 7 Christina Pena306
Team 6 Emily Sargeant146
Team 6 Meaghan Smith226
Team 8 Holly Tripp306
Team 7 Heather Castro215
Team 8 Katie Fabish135
Team 6 Sandra Tassi215
Team 2 Stephanie Allard124
Team 4 Lisa Baldwin204
Team 4 Kristen Brantley124
Team 8 Laura DeSantis124
Team 12 Erin Grace204
Team 12 Nina Montiel204
Team 7 Ana Mostaghim204
Team 7 Kim Ogrodnick204
Team 2 Katie Ohlhausen124
Team 6 Julie Stillman204
Team 2 Kathryn Elliott113
Team 6 Mimi Koszeghy113
Team 4 Kerry O'Brien113
Team 8 Mira Shah033
Team 5 Elizabeth Brown102
Team 4 Dava Carr102
Team 2 Christine Colon102
Team 5 Melissa Ditieri102
Team 6 Toni Escobedo102
Team 8 Christie Fabish102
Team 12 Shannon Grace102
Team 8 Valerie Maranon022
Team 6 Alex Mills022
Team 12 Fabi Neves022
Team 12 Sylvia Orellana102
Team 4 Carly Regehr102
Team 8 Heather Rippy102
Team 5 Krissy Rumore022
Team 6 Jamie Swogger102
Team 5 Alyssa Verastegi102
Team 12 Brittany Blevins011
Team 4 Jordan Bramler011
Team 12 Jennifer Fuentes011
Team 2 Shannon Kelleher011
Team 8 Becky Koenig011
Team 7 Christina Regelski011
Team 7 Elizabeth Rose011
Team 7 Nikki Taylor011

Back to top
Defense
Based on coach's nomination
Team #Name Games
nominated
Points
Team 6 Julie Stillman67
Team 8 Erica Gaughan46
Team 6 Samantha Haar66
Team 8 Becky Koenig66
Team 8 Karem Saund66
Team 4 Lisa Baldwin45
Team 4 Kristin Brantley35
Team 2 Jennifer Brockway55
Team 6 Samantha Keyser45
Team 8 Kate Maginn55
Team 4 Christina Carr44
Team 4 Sam Kinne44
Team 6 Natalie Taylor44
Team 2 Stephanie Allard33
Team 2 Natalie Lalande33
Team 4 Claudia Medrano33
Team 8 Colleen O'Connell33
Team 4 Courtney Prothero33
Team 8 Heather Rippy33
Team 4 Kat Rousseau33
Team 8 Katie Wood33
Team 8 Quinn Campbell22
Team 4 Maria Castillo22
Team 2 Jane Elliott22
Team 8 Katie Fabish22
Team 2 Katie Ohlhausen22
Team 6 Taylor Swansen22
Team 2 Cornelia Woodley22
Team 8 Laura Ambrosio11
Team 2 Kate Daniels11
Team 5 Tiffany Disbrow11
Team 6 Dani Fedorshik11
Team 7 Jessica Galassi11
Team 7 Samantha Hodges11
Team 2 Danielle Lalande11
Team 7 Nikki Sideleau11
Team 7 Morgan Stutz11
Team 8 Liz Walker11
Team 7 Elizabeth Waring11
Team 6 Chelsea Weatherhead11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

George Getek Larry MarkGustavo Sapiurka
703/978-6674
ggetek@aol.com
703/451-3954
ldmark@erols.com
703/380-5255
gsapiurka@gmail.com

All scheduling changes need prior approval from either George, Larry or Gustavo

DateTeamsField TimeScore
Sat., Mar. 31 1-BRYC-Getek v 4-BRYC-Coffin Wakefield Park 1:003 - 2
3-BRYC-Oresky v 2-BRYC-Conaway Wakefield Park 3:001 - 1
5-BRYC-Rumore v 11-VYS-Leach Wakefield Park 5:003 - 2
12-SYC-Orellana v 8-SYC-Miller W Springfield HS 2:000 - 3
9-VYS-Holt v 7-SYC-Sideleau Colvin Run 10:000 - 2
10-VYS-Mandehzadeh v 6-SYC-StillmanColvin Run 12:002 - 3
Sat., April 14 5-BRYC-Rumore v 8-SYC-Miller Wakefield 1:002 - 2
1-BRYC-Getek v 12-SYC-Orellana Winterset 3:004 - 2
4-BRYC-Coffin v 9-VYS-Holt Winterset 5:002 - 4
6-SYC-Stillman v 7-SYC-Sideleau W Springfield HS 2:004 - 1
10-VYS-Mandehzadeh v 3-BRYC-Oresky Colvin Run 10:002 - 1
11-VYS-Leach v 2-BRYC-Conaway Colvin Run 12:002 - 3
Sat., April 21 2-BRYC-Conaway v 1-BRYC-Getek Wakefield 1:003 - 0
4-BRYC-Coffin v 10-VYS-Mandehzadeh Winterset 3:000 - 6
8-SYC-Miller v 6-SYC-Stillman W Springfield HS 2:002 - 4
7-SYC-Sideleau v 12-SYC-Orellana W Springfield HS 4:001 - 1
11-VYS-Leach v 3-BRYC-Oresky Colvin Run 10:000 - 5
9-VYS-Holt v 5-BRYC-Rumore Colvin Run 12:007 - 1
Sun., April 22 Make-up day
Sat., April 28 4-BRYC-Coffin v 5-BRYC-Rumore Wakefield 1:002 - 1
3-BRYC-Oresky v 6-SYC-StillmanWinterset 3:002 - 0
2-BRYC-Conaway v 7-SYC-Sideleau Winterset 5:004 - 0
8-SYC-Miller v 1-BRYC-Getek W Springfield HS 2:000 - 0
12-SYC-Orellana v 10-VYS-Mandehzadeh W Springfield HS 4:002 - 1
11-VYS-Leach v 9-VYS-Holt Colvin Run 10:000 - 5
Sun., April 29 5-BRYC-Rumore v 3-BRYC-Oresky Lake Braddock Lower 1:000 - 3
1-BRYC-Getek v 7-SYC-Sideleau Lake Braddock Lower 3:00 1 -2
6-SYC-Stillman v 2-BRYC-Conaway Hooes Road #3 2:00 1 - 1
12-SYC-Orellana v 4-BRYC-Coffin Hooes Road #3 4:00 5 - 1
10-VYS-Mandehzadeh v 9-VYS-Holt Colvin Run 1:000 - 1
11-VYS-Leach v 8-SYC-Miller Colvin Run 3:002 - 0
Sat., May 5 2-BRYC-Conaway v 5-BRYC-Rumore Wakefield Park 1:002 - 0
3-BRYC-Oresky v 4-BRYC-Coffin Wakefield Park 3:006 - 0
1-BRYC-Getek v 6-SYC-StillmanWakefield Park 5:003 - 0
7-SYC-Sideleau v 11-VYS-Leach W Springfield HS 2:004 - 1
9-VYS-Holt v 12-SYC-Orellana Colvin Run 10:008 - 0
10-VYS-Mandehzadeh v 8-SYC-Miller Colvin Run 12:002 - 0
Sun., May 6 Make-up day
Sat., May 12 3-BRYC-Oresky v 1-BRYC-Getek Wakefield 1:001 - 0
5-BRYC-Rumore v 10-VYS-Mandehzadeh Winterset 3:000 - 7
4-BRYC-Coffin v 11-VYS-Leach Winterset 5:002 - 1
8-SYC-Miller v 7-SYC-Sideleau W Springfield HS 2:001 - 1
6-SYC-Stillman v 9-VYS-Holt W Springfield HS 4:001 - 1
12-SYC-Orellana v 2-BRYC-Conaway W Springfield HS 6:001 - 4
Sat., May 19 2-BRYC-Conaway v 10-VYS-Mandehzadeh Wakefield 1:002 - 1
7-SYC-Sideleau v 5-BRYC-Rumore W Springfield HS 2:001 - 0
12-SYC-Orellana v 6-SYC-Stillman W Springfield HS 4:001 - 3
8-SYC-Miller v 4-Coffin W Springfield HS 6:003 - 0
11-VYS-Leach v 1-BRYC-Getek Colvin Run 10:000 - 2
9-VYS-Holt v 3-BRYC-Oresky Colvin Run 12:000 - 3
Sun., May 20 5-BRYC-Rumore v 12-SYC-Orellana Pine Ridge #5 1:000 - 2
2-BRYC-Conaway v 8-SYC-Miller Pine Ridge #5 3:00 0 - 1
7-SYC-Sideleau v 3-BRYC-Oresky Hooes Road #3 2:00 3 - 2
6-SYC-Stillman v 4-BRYC-Coffin Hooes Road #3 4:00 3 - 1
10-VYS-Mandehzadeh v 11-VYS-Leach Colvin Run 1;003 - 1
9-VYS-Holt v 1-BRYC-Getek Colvin Run 3:004 - 1
May 26-27 Memorial Day Weekend
Sat., June 2 4-BRYC-Coffin v 2-BRYC-Conaway Wakefield Park 1:002 - 3
1-BRYC-Getek v 5-BRYC-Rumore Wakefield Park 3:001 - 2
3-BRYC-Oresky v 12-SYC-Orellana Wakefield Park 5:004 - 0
6-SYC-Stillman v 11-VYS-Leach W Springfield HS 2:007 - 1
7-SYC-Sideleau v 10-VYS-Mandehzadeh W Springfield HS 4:002 - 1
8-SYC-Miller v 9-VYS-Holt W Springfield HS 6:003 - 0
June 9-10 League Tourney
Sat., June 9 2nd v 3rd place teams
3-BRYC-Oresky v 6-SYC-Stillman
WSHS 4:001 - 0
OT/PK 4-2
1st v 4th place teams
2-BRYC-Conaway v 7-SYC-Sideleau
WSHS 6:002 - 6
Sun., June 10 Winner game 2 v winner Game 1
7-SYC-Sideleau v 3-BRYC-Oresky
Wakefield Park 5:002 - 0

Back to top

Teams, Coaches & Colors


Team No.Club/th>ColorCoachesHome phoneE-mail address
1 BRYC Blue/Gray George Getek H=978-6674 ggetek@aol.com
2 BRYC Blue/Gray Brian Conaway H=250-3264
C=202-253-4023
bconaway7@verizon.net
3 BRYC Blue/GrayDarrell Oresky H=425-8437
C=220-5733
doresky@verizon.net
4 BRYC Blue/GrayBob Coffin
Glenn Birch
H=385-3264
H=451-7962
ntktwalr@cox.net
birchg@hotmail.com
5 BRYC Blue George RumoreH=764-3228 grumore@cox.net
6 SYC Purple Jerry StillmanH=690-2652
C=963-2963
W=633-8300 x4676
jerry.stillman@verizon.net
7 SYC Hot Pink Gabriella Sideleau

H=913-7488
C=898-7878
W=709-0000
gsideleau@projectdevelopers.com
gabriella1234@aol.com
8 SYC Teal Jim Miller H=569-1655
C=909-3721
woodhumor@hotmail.com
9 VYS Red/White Jim Holt H=255-3054
C=622-3173
jimholt3@gmail.com
10 VYS Red/White Mike Mandehzedeh H=242-0055
C=929-0439
mike.mandehzadeh@sodexhoUSA.com
11 VYS Red/White Dan Leach H=938-0710 DL2864@cox.net
12 SYC SilverMiguel Orellana H=569-2497 mikebertao@aol.com

Back to top


League Officials

League Co-Directors:

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@erols.com

Gustavo Sapiuka = 380-5255; e-mail = gsapiurka@gmail.com

Back to top

Visitors since March 21, 2007.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster