r Elmarco's Web -- High School Girls House Soccer League -- Spring 2006 Schedule

U-19 Girls Soccer -- Spring 2008

High School Girls House Soccer League


Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


Note: If you see any typos, errors, discrepancies, etc., please let the webmaster know by phone (451-3954) or e-mail (ldmark@erols.com)!!

Links: Spring '01 * Fall '01 * Spring '02 * Fall '02 * Spring '03* Fall '03* Spring '04* Fall '04* Spring '05* Fall '05* Spring '06 * Fall '06 * Spring '07 * Fall '07

Oresky's BRYC Team Repeats as Spring 2008 HSGHSL Champions

West Springfield High School, June 7, 2008 -- In a tough defensive battle, the Braddock Road Youth Club (BRYC) team coached by Darrell Oresky took top honors in the spring High School Girls House Soccer League (HSGHSL) tourney with a 1-0 victory over a Springfield Youth Club (SYC) team coached by Jim Miller.

Oresky's team broke a scoreless tie midway through the second half and then held on against a charging SYC team to take top honors in the season-ending HSGHSL tourney.

Oresky advanced to the finals with a 2-1 win over a Vienna Youth Soccer (VYS) team coached by Mike Mandehzadeh.

Miller's SYC club moved to the finals in another hard-fought battle as they defeated Jerry Stillman's SYC team in penalty kicks (4-1) after a 1-1 score at the end of regulation and two five-minute overtime periods.

###

Click here for HSGHSL Bylaws


Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to George, Larry, Conrad & Mark (AND your club referee coordinator).


Updated June 8

Announcements

Click here for directions to fields

Inclement Weather Hotlines:

Fairfax County = 703-324-5264
BRYC = 703-354-7101


Team Standings

Note: On Sunday May 18, the League Directors decided that if not all postponed games could be played by May 22, league standings [on a percentage basis as spelled out in the bylaws] as of Sunday evening would be used to determine playoff slots. The table below reflects that decision.

PlaceTeam No. & ColorWin=4 Lose=1*Tie=2PointsPercentage Goals
for
Goals
against
1stTeam 3 - SYC - Burgundy - Stillman 6122980.5%277
2ndTeam 6 - VYS - Red/White - Mandehzadeh 6212877.8%2411
3rd***Team 1 - BRYC - Blue/Gray - Oresky 6133177.5%295
4th***Team 5 - SYC - Turquoise - Jim Miller 6133177.5%133
5thTeam 10 - BRYC - Blue/Gray - John Miller 6223075.0%2914
6thTeam 4 - SYC - Silver - Orellana 6402870.0%2815
7thTeam 2 - VYS - Red/White - Holt 5312569.4%1710
8thTeam 9 - VYS - Red/White - Leach 26 01443.8%1119
9thTeam 7 - BRYC - Blue/Gray - Getek 2701541.7%2117
10thTeam 11 - VYS - Red/White - Taghavi 19**01230.0%4 52
11thTeam 8 - SYC - Kelly Green - Kenney 01001025.0%453
* Forfeit = 0
** One by forfeit
*** Oresky takes 3rd seed over Jim Miller on basis of third tiebreaker; i.e., more bonus points


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 4 Ana Mostaghim15333
Team 7 Daphna Motro12125
Team 3 Dani B.7317
Team 3 Allison S.7317
Team 4 Kim O'Grodnick419
Team 4 Eden Kidane248
Team 7 Tracy H.248
Team 5 Sam I.408
Team 3 Andrea P.328
Team 7 Anna D.317
Team 3 Alex F.317
Team 4 Fabi Neves306
Team 5 Jackie R.226
Team 7 Megan S.226
Team 7 Stephanie A.135
Team 5 Laura DeS.135
Team 8 Caylen Eckman215
Team 5 Christie Fabish135
Team 5 Katie Fabish135
Team 7 Sabrina M.055
Team 3 Rachel F.204
Team 8 Jenna Maslyn204
Team 4 Silvia Orellana124
Team 3 Meaghan S.204
Team 5 Laura A.113
Team 3 Sam K.113
Team 5 KP113
Team 7 Mariel B.102
Team 5 Brooke Clukey022
Team 4 Suany Diaz102
Team 4 Jenny Gomez102
Team 5 Cristina J102
Team 3 Alicia L.102
Team 3 Sandra T.102
Team 4 Tori Trayers102
Team 7 Tory W.102
Team 5 Liz Williams102
Team 7 Nour A.011
Team 5 Dominique B.011
Team 8 Jen Butts011
Team 7 Samantha C.011
Team 4 Laidy Hinojosa011
Team 4 Megan Jaster011
Team 7 Alix K.011
Team 4 Morgan Stutz011
Team 3 Tati V.011
Team 7 Amanda W.011
Team 3 Chelsea W.011

Back to top
Defense
Based on coach's nomination
Team #Name Games
nominated
Points
Team 5 Amelia S.1011
Team 5 Quinn C.89
Team 5 Erica G.89
Team 5 Karem S.88
Team 5 KP77
Team 5 Steph Z.77
Team 3 Sara B.46
Team 5 Dominique B.66
Team 5 Becky K.66
Team 5 Heather Rippy66
Team 3 Taylor S.46
Team 5 Liz W.66
Team 3 Julie S.55
Team 3 Parul C.44
Team 3 Sam K.44
Team 3 Jamie S.24
Team 3 Natalie T.44
Team 7 Stephanie A.33
Team 8 Katherine Alderson33
Team 3 Sam H.33
Team 8 Karianne Alderson22
Team 8 Alex Mills22
Team 7 Shannon S.22
Team 3 Tati V.12
Team 7 Amanda W.22
Team 8 Jenn Butts11
Team 7 Mariel B.11
Team 8 Angela Ferrari11
Team 8 Casey Hunter11
Team 7 Cairn J.11
Team 5 Cristina J.11
Team 3 Alicia L.11
Team 7 Marta M.11
Team 5 Valerie Maranon11
Team 8 Jenna Maslyn11
Team 8 Sam Moore11
Team 3 Miranda P.11
Team 8 Giuliana Reynolds11
Team 7 Connie S.11
Team 7 Megan S.11
Team 7 Stephanie S.11
Team 7 Caitlin R.11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

George Getek Larry MarkConrad Hertzler
703/978-6674
ggetek@aol.com
703/451-3954
ldmark@erols.com
703/517-8405
ConradHertzler@gmail.com

All scheduling changes need prior approval from either George, Larry or Conrad

DateTeamsField TimeScore
Sat., April 5 9-VYS-Leach v 3-SYC-Stillman Clarks Crossing 1 9:15 1 - 3
11-VYS-Taghavi v 1-BRYC-Oresky Clarks Crossing 1 11:150 - 7
10-BRYC-John Miller v 2-VYS-Holt Wakefield 1:003 - 0
8-SYC-Kenney v 4-SYC-OrellanaW Springfield HS 2:001 - 7
7-BRYC-Getek v 5-SYC-Jim Miller W Springfield HS 4:000 - 1
6-VYS-Mandehzadeh (bye)
Sat., April 12 2-VYS-Holt v 11 VYS-Taghavi Clarks Crossing 1 9:15 6 - 0
6-VYS-Mandehzadeh v 7-BRYC-Getek Clarks Crossing 1 11:153 - 2
5-SYC-Jim Miller v 8-SYC-Kenney W Springfield HS 6:004 - 0
4-SYC-Orellana v 9-VYS-Leach W Springfield HS 4:003 - 0
3-SYC-Stillman v10-BRYC-John Miller W Springfield HS 2:002 - 2
1-BRYC-Oresky (bye)
Sun., April 13 3-SYC-Stillman v 4-SYC-Orellana Rolling Valley West 1:005 - 1
2-VYS-Holt v 5-SYC-Jim Miller Nottoway 1:000 - 0
11-VYS-Taghavi v 7-BRYC-Getek Nottoway 3:000 - 7
10-BRYC-John Miller v 8-SYC-KenneyPine Ridge #4 1:305 - 1
1-BRYC-Oresky v 6-VYS-Mandehzadeh Pine Ridge #4 3:300 - 0
9-VYS-Leach (bye)
Sat., April 19 6-VYS-Mandehzadeh v 2-VYS-Holt Clarks Crossing 1 9:15 3 - 2
9-VYS-Leach v 10-BRYC-John MillerClarks Crossing 1 11:151 - 2
7-BRYC-Getek v 1-BRYC-Oresky Wakefield 1:001 - 2
5-SYC-Jim Miller v 3-SYC-StillmanW Springfield HS 2:001 - 1
8-SYC-Kenney v 11-VYS-Taghavi W Springfield HS 4:001 - 2
4-SYC-Orellana (bye)
Sat., April 26 2-VYS-Holt v 9-VYS-Leach Clarks Crossing 1 9:15 2 - 0
1-BRYC-Oresky v 10-BRYC-John MillerWakefield 1:001 - 1
3-SYC-Stillman v 8-SYC-Kenney W Springfield HS 2:006 - 0
5-SYC-Jim Miller v 6-VYS-MandehzadehW Springfield HS 4:000 - 1
4-SYC-Orellana v 7-BRYC-Getek W Springfield HS
Postponed - lightning
Rescheduled for Thurs., May 15
Franconia Park #3 - 6 pm
6:00
11-VYS-Taghavi (bye)
Sun., April 27 8-SYC-Kenney v 2-VYS-Holt Rolling Valley West 1:300 - 3
9-VYS-Leach v 1-BRYC-Oresky Murphy Field
at Dunn Loring
1:001 - 6
6-VYS-Mandehzadeh v 4-SYC-Orellana Murphy Field
at Dunn Loring
3:002 - 1
10-BRYC-John Miller v 11-VYS-TaghaviPine Ridge #4 2:307 - 0
7-BRYC-Getek v 3-SYC-Stillman Pine Ridge #4 4:300 - 3
5-SYC-Jim Miller (bye)
Sat., May 3 6-VYS-Mandehzadeh v 11-VYS-Taghavi Clarks Crossing 1 9:15 6 - 2
7-BRYC-Getek v 10-BRYC-John MillerWakefield 1:003 - 4
5-SYC-Jim Miller v 1-BRYC-Oresky W Springfield HS 2:000 - 0
4-SYC-Orellana v 2-VYS-HoltW Springfield HS 4:003 - 1
8-SYC-Kenney v 9-VYS-Leach W Springfield HS 6:000 - 4
3-SYC-Stillman (bye)
Sun., May 4 1-BRYC-Oresky v 2-VYS-Holt Pine Ridge #5 1:000 - 1
10-BRYC-John Miller v 4-SYC-OrellanaPine Ridge #5 3:002 - 3
11-VYS-Taghavi v 3-SYC-Stillman Murphy Field
at Dunn Loring
1:000 - 6
9-VYS-Leach v 5-SYC-Jim Miller Murphy Field
at Dunn Loring
3:000 - 3
8-SYC-Kenney v 6-VYS-Mandehzadeh Rolling Valley West 1:301 - 8
7-BRYC-Getek (bye)
Sat., May 10 9-VYS-Leach v 7-BRYC-Getek Clarks Crossing 1
Rain - to be rescheduled
9:15
2-VYS-Holtv 3-SYC-StillmanClarks Crossing 1
Rain - Rescheduled for
Sat., May 17 at 11:15
at Clarks Crossing
11:15
11-VYS-Taghavi v 5-SYC-Jim Miller W Springfield High School 4:000 - 1
10-BRYC-John Miller v 6-VYS-Mandehzadeh Wakefield 1:002 - 1
1-BRYC-Oresky v 4-SYC-Orellana W Springfield HS 2:003 - 1
8-SYC-Kenney (bye)
Thurs., May 15 4-SYC-Orellan v 7-BRYC-Getek Franconia Park #3
(Rescheduled from Apr. 26)
6:00 2 - 1
Sat., May 17 6-VYS-Mandehzadeh v 9-VYS-Leach Clarks Crossing 1 9:15
7-BRYC-Getek v 8-SYC-Kenney Wakefield 1:006 - 0
4-SYC-Orellana v 11-VYS-Taghavi W Springfield HS 2:007 - 0
3-SYC-Stillman v 1-BRYC-Oresky W Springfield HS 4:000 - 2
5-SYC-Jim Miller v 10-BRYC-John Miller W Springfield HS 6:002 - 1
2-VYS-Holtv 3-SYC-StillmanClarks Crossing 1 (Rescheduled from Sat., May 10) 11:15
2-VYS-Holt (bye)
Sun., May 18 11-VYS-Taghavi v 9-VYS-Leach Murphy Field
at Dunn Loring
2:000 - 4
2-VYS-Holt v 7-BRYC-Getek Murphy Field
at Dunn Loring
4:002 - 1
1-BRYC-Oresky v 8-SYC-Kenney Pine Ridge #4 1:308 - 0
4-SYC-Orellana v 5-SYC-Jim Miller Rolling Valley West 1:300 - 1
3-SYC-Stillman v 6-VYS-Mandehzadeh Rolling Valley West 3:301 - 0
10-BRYC-John Miller (bye)
May 24-26 Memorial Day Weekend
May31-June 1 League Tourney
Sat., May 31 6-VYS-Mandehzadeh v 1-BRYC-Oresky Postponed to Sun.,
June 1 at Wakefield
5:001 - 2 (OT)
3-SYC-Stillman v 5-SYC-Jim Miller Postponed to Sun.,
June 1 at Rolling Valley West
5:001 - 1 (OT)
1 - 4 PKs
Sat., June 7 1-BRYC-Oresky v 5-SYC-Jim Miller W Springfield HS 2:00 1 - 0
June 7-8 Contingency dates
June 14-15 FPYC All-Star Tourney

Back to top

Teams, Coaches & Colors


Team No.ClubColorCoachesHome/Work/Cell phonesE-mail address
1 BRYC Blue/GrayDarrell Oresky H=425-8437
C=220-5733
doresky@verizon.net
2 VYS Red/White Jim Holt H=255-3054
C=622-3173
jimholt3@gmail.com
3 SYC Burgundy Jerry StillmanH=690-2652
C=963-2963
W=633-8300 x4676
jerry.stillman@verizon.net
4 SYC SilverMiguel Orellana H=569-2497
C=615-4030
mikebertao@aol.com
5 SYC Turquoise Jim Miller H=569-1655
C=909-3721
woodhumor@hotmail.com
6 VYS Red/White Mike Mandehzadeh H=537-0770
C=929-0439
mike.mandehzadeh@sodexhoUSA.com
7 BRYC Blue/Gray George Getek H=978-6674 ggetek@aol.com
8 SYC Kelly Green Alix Kenney
H=434-1430 alix.kenney@gmail.com
9 VYS Red/White Dan Leach H=938-0710 DL2864@cox.net
10 BRYC Blue/GrayJohn Miller H=764-1372 millejw@yahoo.com
11 VYS Red/White Babak Taghavi C=975-5089 sailer40@aol.com

Back to top


League Officials

League Co-Directors:

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@erols.com

Conrad Hertzler = 517-8406; e-mail = ConradHertzler@gmail.com

Mark Pennypacker = 540-667-3268; e-mail = penny@visuallink.com

Back to top

Visitors since August 22, 2007.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster