U-19 Girls Soccer -- Spring 2011

High School Girls House Soccer League


Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


Links: Spring '01 * Fall '01 * Spring '02 * Fall '02 * Spring '03* Fall '03* Spring '04* Fall '04* Spring '05* Fall '05* Spring '06 * Fall '06 * Spring '07 * Fall '07 * Spring '08 * Fall '08 * Spring '09 * Fall '09 * Spring '10 * Fall '10

Click here for HSGHSL Bylaws

Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to George, Larry & Mary (AND your club referee coordinator).


Updated June 23, 2011


Springfield Wins Again as HSGHSL Tourney Champ

Wakefield Park, June 5, 2011 -- In one of the most exciting final games in recent memory, a Springfield/South County (SYC) team coached by Jim Miller defeated Jerry Stillman's SYC team in the sixth round of penalty kicks following a 2-2 tie after regulation and two scoreless five-minute overtime periods.

Miller's team scored first, in the second minute, as Tara F. put in a hard shot from the right side of the goal off passes from Susanna M. and Jamie D. Stillman's Annie T. tied the game a few minutes later on a nice shot from the left side, with the assist going to Amber R. Then, in the 33rd minute, Hasni D. scored for Miller off passes from Jamie D. and Tara F. to give her team a 2-1 lead at halftime. The game was a defensive struggle in the second half, but with just two minutes left, Miranda P. received a Brittany D. corner kick at the 18-yard line and lofted it over the Miller goalie's head to tie the game and throw it into overtime.

The shootout followed, with Anna G. scoring first for the Miller team. Amber R. then scored for Stillman followed by a successful shot for Miller by Passi G. Alex M. put the ball in the left corner of the net for Stillman to send the shootout to the sixth round where Kendall G. put in the winning shot for the Miller team. When the two teams met earlier in the season, the result was a 1-1 tie. Outstanding defensive players during the tourney for Miller included Kathy C., Kendall G., Tara F., Anna G., Molly R., Brennan R., Passi G. and Chris K., while Jaclyn S., Jenny T., Julie S., Kat U., Mary B., Serena L., Stephanie G. and Tati V. played excellent defense for Stillman.

Stillman's "TNT" team ("we're dynamite!"), which finished in first place during the regular season with an 8-0-1 record, advanced to the finals by defeating a Braddock Road Youth Club team coached by David Patecell, 5-0. Scoring for SYC were Amber R., who had a hat trick, with assists going to Brittany D. (2), Yenny G. and Emma Y; Alex Mills off a nice cross by Emma Y., who got the ball from Amber R.; and Yenny G. off another fine cross by Emma Y.

Miller's team won their semi-final match by defeating another SYC team coached by Roy Reeves, 4-1. Miller's team again scored first, as Tara F, put the ball in the net in the 4th minute off passes from Becca S. and Susanna M. But in the 17th minute, Reeves' team answered as Ryan B. scored off a pass from Sara L. Four minutes later, however, Miller's "thunder and lightning" -- Tara F. and Becca S. -- scored as Tara took a pass from Becca, whirled and shot to give her team a 2-1 lead at halftime. (During the nine-game regular season, Tara F. had 16 goals and 2 assists, while Becca S. had 14 goals and 10 assists. Interestingly enough, because of that nine-game season involving 13 teams, none of the semifinalist teams had played each other before.)

But that close 2-1 game evaporated just 11 seconds into the second half as Tara F. took a pass from Kendall G. on the kickoff, dribbled through three or four defenders and put the ball past the goalie to give the Miller team the lead for good. Midway through the second half, Jamie D. added an insurance goal off passes from Hasni D. and Claire S. for the final 4-1 tally. Defensive stars for Reeves included Kira F-T., Kayla E. and Melanie F.

The SYC win in this spring's HSGHSL tourney meant that Springfield has taken home the championship trophy for the past six seasons, with Stillman teams winning four and a Miller SYC team winning twice.

###

Announcements

Click here for
directions to fields

Inclement Weather Hotlines:


Team Standings

PlaceTeam No. & ColorWin=4 Lose=1*Tie=2PointsPercentage Goals
for
Goals
against
Games
played
1stTeam 1 - SYC - Burgundy/White - Stillman 8013494.4 283 9
2ndTeam 5 - SYC - Hunter Green/White - Reeves 71 13186.1 26 4 9
3rdTeam 2 - SYC - Turquoise/Navy - Miller 7213280.0 351910
4thTeam 3 - BRYC - Blue/Gray - Patecell 6212877.8 1911 9
5thTeam 14 - BRYC - Blue/Gray - Getek 5402466.7 1513 9
6th-tieTeam 4 - VYS - Red/White - Leach 44 12261.1 2526 9
6th-tieTeam 9 - VYS - Red/White - Sweeney 4412261.1 915 9
6th-tieTeam 12 - SYC - Orange/Royal Blue - Keast 43** 22261.1 2114 9
9th-tieTeam 7 - BRYC - Blue/Gray - Alcorn 1531541.7 1216 9
9th-tieTeam 6 - VYS - Red/White - Cooley 2701541.7 725 9
9th-tieTeam 8 - SYC - Navy/Red - Orellana/Otersen 27 01541.7 1326 9
12thTeam 10 - SYC - Purple/White - Bishop 27**01438.9 622 9
13thTeam 11 - VYS - Red/White - Milone 17***11130.6 527 9

* 0 for forfeit.

** 1 loss by forfeit.

*** 2 losses by forfeit.


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 2 Becca S.141038
Team 2 Tara F.16234
Team 5 Ryan B.9725
Team 1 Annie T.11224
Team 12 Ana E.10121
Team 14 Gina N.8117
Team 1 Amber R.7317
Team 5 Andrea R.5212
Team 8 Rose M.4210
Team 5 Ana Z.4210
Team 2 Anna G. 24 8
Team 14 Katie G.328
Team 8 Kayger DM.317
Team 12 Liz K.317
Team 8 Katie O.317
Team 1 Emma Y.237
Team 12 Caitlin A.226
Team 5 Bridget DM.066
Team 7 Ellen O.306
Team 2 Hasni D. 21 5
Team 5 Caryn W.215
Team 2 Camy Y. 13 5
Team 14 Libby B.124
Team 1 Sam C.204
Team 2 Jamie D. 04 4
Team 9 Kelly F.204
Team 7 Rebecca F.204
Team 12 Sammy K.204
Team 5 Sarah K.124
Team 14 Carolyn M.124
Team 2 Susanna M. 04 4
Team 7 Emma R.124
Team 7 Katie S.204
Team 9 Sydney S.204
Team 5 Sami T.204
Team 1 Tati V.044
Team 5 Kayla E.113
Team 8 Laura G.113
Team 1 Yenny G.113
Team 7 Kagan J.113
Team 1 Alex M.113
Team 1 Cassie P.113
Team 5 Berlyne P.113
Team 1 Miranda P.113
Team 8 K.P.113
Team 9 Lizzie W.113
Team 14 Ellie B.102
Team 9 Tia B.102
Team 9 Kelsie D.102
Team 12 Nichole E.102
Team 5 Ashley F.022
Team 5 Kira FT.102
Team 2 Kendall G. 02 2
Team 14 Skyler G.022
Team 9 Rachel H.102
Team 10 Nicole H.102
Team 7 Elizabeth J.102
Team 10 Morgan K.102
Team 12 Claire L.102
Team 8 Jazmin L.102
Team 12 Moira L.102
Team 1 Serena L.102
Team 12 Jessie Z.022
Team 1 Brittany D.011
Team 2 Stephanie F. 01 1
Team 2 Angie G. 01 1
Team 12 Andrea H.011
Team 9 Ally J.011
Team 2 Chris K. 01 1
Team 12 Jessie K.011
Team 8 Jazmin L.011
Team 5 Sara L.011
Team 2 Jenny M. 01 1
Team 14 Clare O'B.011
Team 8 Cherly R.011
Team 2 Brennan R. 01 1
Team 2 Claire S. 01 1
Team 1 Jaclyn S.011
Team 14 Caitlyn T.011

Defense - Based on coach's nomination
Team #Name Games
nominated
Points
Team 5 Kira FT.813
Team 5 Melanie F.1013
Team 5 Kayla R.912
Team 1 Tati V.79
Team 2 Anna G.88
Team 14 Katie G.88
Team 2 Passi G.88
Team 1 Jenny T.78
Team 5 Sarah C.67
Team 5 Kayla E.67
Team 2 Kendall G.67
Team 1 Serena L.57
Team 1 Jaclyn S.57
Team 1 Julie S.77
Team 5 Sami T.67
Team 1 Mary B.66
Team 5 Ryan B.66
Team 7 Kat D.66
Team 5 Bridget DM.66
Team 2 Tara F.66
Team 14 Ashley G.66
Team 5 Sara L.66
Team 2 Susanna M.66
Team 5 Andrea R.66
Team 2 Brennan R.66
Team 2 Molly R.66
Team 1 Kat U.66
Team 5 Caryn W.66
Team 5 Ana Z.66
Team 8 Laura G.55
Team 2 Chris K.55
Team 5 Sarah K.55
Team 5 Berlyne P.55
Team 14 Katrina S.55
Team 7 Sydney A.44
Team 9 Tia B.44
Team 2 Kathy C.44
Team 5 Ashley F.44
Team 9 Adrienne G.44
Team 5 Eva K.44
Team 9 Rebecca R.34
Team 5 Sydney S.44
Team 7 Cynthia W.44
Team 2 Jei-Si A.33
Team 14 Hailey C.33
Team 8 Kayger DM.23
Team 14 Skyler G.33
Team 12 Liz K.33
Team 8 Rose M.33
Team 9 Crista W.33
Team 1 Elena Y.33
Team 2 Hasni D.22
Team 9 Hanna H.12
Team 12 Jessie K.22
Team 14 Clare O'B.22
Team 1 Kristy P.22
Team 5 Sangyoon P.22
Team 7 Maddie S.22
Team 9 Margaret S.22
Team 14 Caitlyn T.22
Team 9 Carissa W.22
Team 12 Jessica Z.22
Team 5 Leila Z.22
Team 2 Jamie D.11
Team 9 Rachel H.11
Team 2 Jenny M.11
Team 5 Maggie M.11
Team 9 Nataly M.11
Team 12 Kelly McN.11
Team 9 Lauren P.11
Team 2 Molly R.11
Team 2 Becca S.11
Team 7 Jessica S.11
Team 14 Cait T.11
Team 7 Kalie T.11
Team 14 Becky W.11
Team 9 Jenna W.11
Team 9 Rachel W.11
Team 8 Sarah W.11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

George Getek Larry MarkMary Shannon
703/978-6674
ggetek@aol.com
703/451-3954
ldmark@verizon.net
703/255-2987
mshannon@htsdc.org

All scheduling changes need prior approval from either George, Larry or Mary

Coaches: Note switch of April 2 & May 21 from earlier schedule.
Also note changes in a number of Saturday Vienna fields/times made on April 6.

DateTeamsField TimeScore
Sat., April 2 10-SYC-Bishop v 8-SYC-Orellana South Run #5 12:300 - 3
12-SYC-Keast v 9-VYS-Sweeney South Run #5 2:15 0 - 1
1-SYC-Stillman v 6-VYS-Cooley South Run #5 4:00 5 - 0
14-BRYC-Getek v 2-SYC-Miller Wakefield 4:30 0 - 3
3-BRYC-Patecell v 4-VYS-Leach Winterset - Wet field;
Game rescheduled for
Sun., April 17, 1:00 at Wakefield
3:00
11-VYS-Milone v 7-BRYC-Alcorn Idylwood 1:301 - 1
5-SYC-Reeves - Bye


Sat., April 9 12-SYC-Keast v 10-SYC-Bishop South Run #5 12:30 2 - 0
1-SYC-Stillman v 7-BRYC-Alcorn South Run #5 2:15 2 - 0
8-SYC-Orellana v 11-VYS-Milone South Run #5 4:00 6 - 0
3-BRYC-Patecell v 5-SYC-Reeves Wakefield 1:00 0 - 0
4-VYS-Leach v 14-BRYC-Getek Nottoway - Wet field;
Game rescheduled for
Sun., May 8, Nottoway - 3:00
2:00
6-VYS-Cooley v 2-SYC-Miller Nottoway - Wet field;
Rescheduled for May 8
at Nottoway - 5:00
4:00
9-VYS-Sweeney - Bye


Sun., April 10 1-SYC-Stillman v 10-SYC-Bishop Rolling Valley West-Upper 1:00 2 - 0
8-SYC-Orellana v 3-BRYC-Patecell Rolling Valley West-Upper 2:45 0 - 3
7-BRYC-Alcorn v 4-VYS-Leach Wakefield 2:30 2 - 4
14-BRYC-Getek v 11-VYS-Milone Wakefield 4:30 2 - 0
6-VYS-Cooley v 5-SYC-Reeves Capital One #1 1:00 0 - 6
9-VYS-Sweeney v 2-SYC-Miller Capital One #1 3:003 - 2
12-SYC-Keast - Bye


Sat., April 16 8-SYC-Orellana v 1-SYC-Stillman South Run #5
Rescheduled for Sun., May 22, 1:00
Rolling Valley West-Upper
12:30
2-SYC-Miller v 7-BRYC-Alcorn South Run #5
Rescheduled for Sun., May 22, 4:30
Rolling Valley West-Upper
2:15
5-SYC-Reeves v 4-VYS-Leach South Run #5
Rescheduled for Sun., May 22, 2:45
Rolling Valley West-Upper
4:00
3-BRYC-Patecell v 9-VYS-Sweeney Wakefield 1:00 2 - 0
6-VYS-Cooley v 14-BRYC-Getek Madison 6:30 1 - 4
11-VYS-Milone v 12-SYC-Keast Madison 4:300 - 1*
10-SYC-Bishop - Bye


Sun., April 17 3-BRYC-Patecell v 4-VYS-Leach Wakefield 1:00 1 - 5
Sat., April 30 5-SYC-Reeves v 8-SYC-Orellana South Run #5 12:30 5 - 1
1-SYC-Stillman v 14-BRYC-Getek South Run #5 2:15 2 - 1
2-SYC-Miller v 11-VYS-Milone South Run #5 4:00 7 - 1
7-BRYC-Alcorn v 9-VYS-Sweeney Wakefield 1:00 1 - 1
4-VYS-Leach v 12-SYC-Keast Nottoway 2:003 - 3
6-VYS-Cooley v 10-SYC-Bishop Nottoway 4:00 1 - 3
3-BRYC-Patecell - Bye


Sun., May 1 2-SYC-Miller v 12-SYC-Keast Rolling Valley West-Upper 1:00 0 - 8
5-SYC-Reeves v 9-VYS-Sweeney Rolling Valley West-Upper 2:45 5 - 0
7-BRYC-Alcorn v 14-BRYC-Getek Pine Ridge #4 12:00 1 - 2
3-BRYC-Patecell v 11-VYS-Milone Wakefield 5:20 4 - 1
4-VYS-Leach v 10-SYC-Bishop Capital One #1 1:00 7 - 1
6-VYS-Cooley v 8-SYC-Orellana Capital One #1 3:003 - 1
1-SYC-Stillman - Bye


Sat., May 7 10-SYC-Bishop v 7-BRYC-Alcorn South Run #5 12:30 0 - 4
5-SYC-Reeves v 12-SYC-Keast South Run #5 2:15 2 - 0*
2-SYC-Miller v 1-SYC-Stillman South Run #5 4:00 1 - 1
14-BRYC-Getek v 3-BRYC-Patecell Wakefield 1:00 1 - 4
11-VYS-Milone v 6-VYS-Cooley Marshall #1 10:30 2 - 1
9-VYS-Sweeney v 8-SYC-Orellana Marshall #1 12:301 - 0
4-VYS-Leach - Bye


Sun., May 8 4-VYS-Leach v 14-BRYC-Getek Nottoway 3:00 1 - 4
6-VYS-Cooley v 2-SYC-Miller Nottoway 5:000 - 2
Sat., May 14 12-SYC-Keast v 1-SYC-Stillman South Run #5 12:30 0 - 7
8-SYC-Orellana v 2-SYC-Miller South Run #5 2:15 1 - 6
10-SYC-Bishop v 3-BRYC-Patecell South Run #5 4:00 0 - 1
14-BRYC-Getek v 5-SYC-Reeves Wakefield 1:00 0 - 1
7-BRYC-Alcorn v 6-VYS-Cooley Winterset 1:00 0 - 1
9-VYS-Sweeney v 4-VYS-Leach Idylwood 1:301 - 3
11-VYS-Milone - Bye


Sun., May 15 2-SYC-Miller v 3-BRYC-Patecell Rolling Valley West-Upper 1:00 4 - 2
12-SYC-Keast v 7-BRYC-Alcorn Rolling Valley West-Upper 2:45 1 - 1
10-SYC-Bishop v 9-VYS-Sweeney Rolling Valley West-Upper 4:30 2 - 1
11-VYS-Milone v 5-SYC-Reeves Capital One #1 1:00 0 - 4
4-VYS-Leach v 1-SYC-Stillman Capital One #1 3:000 - 5
6-VYS-Cooley - Bye


8-SYC-Orellana - Bye


14-BRYC-Getek - Bye


Sat., May 21 1-SYC-Stillman v 5-SYC-Reeves South Run #5 12:30 2 - 0
8-SYC-Orellana v 12-SYC-Keast South Run #5 2:15 0 - 6
10-SYC-Bishop v 14-BRYC-Getek South Run #5 4:00 0 - 1*
3-BRYC-Patecell v 6-VYS-Cooley Wakefield 1:00 2 - 0
9-VYS-Sweeney v 11-VYS-Milone Marshall #1 1:30 1 - 0*
4-VYS-Leach v 2-SYC-Miller Marshall #1 3:301 - 6
7-BRYC-Alcorn - Bye


Sun., May 22 8-SYC-Orellana v 1-SYC-Stillman Rolling Valley West-Upper 1:00 1 - 2
5-SYC-Reeves v 4-VYS-Leach Rolling Valley West-Upper 2:45 3 - 1
2-SYC-Miller v 7-BRYC-Alcorn Rolling Valley West-Upper 4:30 4 - 2
June 4-5 End of Season Tournament
June 4 - Semi-final game
1-SYC-Stillman v 3-BRYC-Patecell
Wakefield 2:30 5 - 0
June 4 - Semi-final game
5-SYC-Reeves v 2-SYC-Miller
Wakefield 4:30 1 - 4
June 5 - Championship game
1-SYC-Stillman v 2-SYC-Miller
Wakefield 1:00 OT=2 - 2
PK= 2/6 - 3/6
June 18-19 FPYC All-Star Tournament

* = Forfeit

Back to top

Teams, Coaches & Colors

Team No.ClubColorCoachesHome/Work/Cell phonesE-mail address
1 SYC Burgundy/White Jerry StillmanH=690-2652
C=963-2963
W=633-8300 x4676
jerry.stillman@verizon.net
2 SYC Turquoise/Navy Jim Miller H=569-1655
C=909-3721
woodhumor@hotmail.com
3 BRYC Blue/GrayDave Patecell H=323-9543
C=???-????
patecell4@yahoo.com
4 VYS Red/White Dan Leach H=938-0710 DL2864@cox.net
5 SYC Hunter Green/White Roy Reeves H=455-3174
C/W=240-832-7316
royreeves1966@gmail.com
6 VYS Red/White Martin Cooley C=571-228-4628martin.cooley@gmail.com
7 BRYC Blue/GrayDoug Alcorn H=451-8081
C=517-3449
DouglasAlcorn@aol.com
8 SYC Navy/Red Silvia Orellana
Kelsey Otersen
H=569-2497; C=439-9980
H=569-1406; C=677-4418
sporellana@gmail.com
kelsey.otersen@yahoo.com
9 VYS Red/White John Sweeney C=867-2036
W=726-1923
jsweeney21@cox.net
10 SYC Purple/White Steve Bishop H=866-5074
C=216-1092
bama8890@aim.com
11 VYS Red/White Peter Milone H=703-445-7198
C=703-919-4828
W=703-281-4590
peter.milone@verizon.net
pmilone@verizon.net
12 SYC Orange/Royal Blue Paul Keast H=866-4876
C-201-4876
pkeast@verizon.net
14 BRYC Blue/Gray George Getek H=978-6674 ggetek@aol.com

Back to top


League Officials

League Co-Directors:

George Getek = 978-6674; e-mail = ggetek@aol.com

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@verizon.net

Mary Shannon = 255-2987; e-mail = mshannon@htsdc.org

Back to top

Visitors since March 11, 2011.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster