U-19 Girls Soccer -- Spring 2012

High School Girls House Soccer League


Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


Links: Spring '01 * Fall '01 * Spring '02 * Fall '02 * Spring '03* Fall '03* Spring '04* Fall '04* Spring '05* Fall '05* Spring '06 * Fall '06 * Spring '07 * Fall '07 * Spring '08 * Fall '08 * Spring '09 * Fall '09 * Spring '10 * Fall '10 * Spring '11 * Fall '11

Click here for HSGHSL Bylaws

Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to Mac, Larry & Mary (AND your club referee coordinator).


Updated June 24, 2012 - Final


Springfield Takes Eighth HSGHSL Championship in a Row

West Springfield High School - June 3, 2012 -- In yet another championship match between these two SYC teams, Coach Jim Miller's team broke the tie, emerging as a narrow 1-0 winner over Coach Jerry Stillman's TNT ("we're dynamite!"). The two teams had met for the championship on two previous occasions with each team garnering a win. This year's end of season HSGHSL tourney marked the eighth in a row that an SYC team has taken top honors.

Miller's team had the better of the first half, scoring what turned out to be the game-winning goal on a long shot by Katie O. over the TNT goalie's arms, with assists going to Jennifer Ap. and Tara F. Although Stillman's team fought back hard in the second half, they were unable to score. Defensive standouts for Miller included Emani C., Laura G., Molly R., Celeste B., Jei Si A., Anna G., Rose M. and Katie O. Stillman's defensive stars were Brittany D., Stephanie G., Serena L., Mirita M., Marta M-S., Susie M. and Jenny T.

Miller's team advanced to the championship game by defeating another SYC team coached by Roy Reeves, 3-1. Miller's girls took an early lead on a goal by Tara F. as Rose M. had the assist. In the second half, Reeves' team tied the game when Bridget D. put a nice shot over the Miller goalie's arms. Rachel T. was credited with the assist. A second goal by Tara F. -- with assists going to Genesis R. and Katie O. -- put Miller on top. Then, following a goalie change, keeper Tara F. lifted a high punt. Cherly E. collected the long punt on the run and then scored over the Reeves goalie to put the icing on the cake. Defensive standouts for Reeves were Kayla E. and Eva K.

In perhaps the most exciting game of the tourney, Stillman's SYC team advanced to the finals by defeating a Braddock Road Youth Club (BRYC) team coached by Doug Alcorn and Mac Squires on penalty kicks (3-1) followng a 2-2 tie in regulation. SYC scored first as Amber R. crossed the ball to the middle where Jaclyn S. got the ball from a defender and put it in the net. Shortly thereafter, BRCY knotted the score as Nora M. put the ball in the net off a wonderful corner kick from Cynthia W. In the second half, SYC regained the lead as Annie T. -- who later broke her collarbone -- scored off a corner kick. But BRYC bounced back as Catlyn T. scored to force two scoreless overtime periods, which were followed by the shootout. Defensive stars for BRYC were keeper Kat D., stopper Sydney A., and fullbacks Jessica S. and Rebecca F. SYC top defenders included the same group as in the championship game plus Amanda G.

###


Announcements

Click here for
directions to fields

Inclement Weather Hotlines:


Team Standings

PlaceTeam No. & ColorWin=4 Lose=1*Tie=2Points
Goals
for
Goals
against
Games
played
1st-tie***Team 4 - SYC - Red - Stillman 70334
28310
1st-tieTeam 1 - SYC - Turquoise/White - Miller 82034
337 10
3rdTeam 2 - SYC - Lime - Reeves 61 331
31 610
4thTeam 3 - BRYC - Blue/Gray - Alcorn 63129
20 810
5thTeam 9 - BRYC - Blue/Gray - Lamore 64 028
202610
6thTeam 8 - VYS - Red/White - Leach 54 126
151210
7thTeam 6 - BRYC - Blue/Gray - Patecell 43325
15 610
8thTeam 7 - SYC - Navy/White - Bishop 44224
7 1010
9thTeam 5 - BRYC - Blue/Gray - Conaway 26218
111910
10thTeam 11 - VYS - Red/White - Sweeney 27117
82110
11thTeam 12 - VYS - Red/White - Russell 09111
74110
12thTeam 10b - BAC - Red/Blue - Ungerleider 12****16
6 6 4
13thTeam 10a - BAC - Red/Blue - Knox 06**05
137 6

* 0 for forfeit.
** = 1 by forfeit.
*** = No. 1 seed for tourney by reason of tie-breaker (head-to-head win).
**** = 2 by forfeit.


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 4 Annie T.8521
Team 1 Tara F.8117
Team 2 Andrea R.5616
Team 1 Cherly E.5414
Team 2 Alisa F.6214
Team 3 Caitlyn T.6214
Team 4 Amber R.4513
Team 4 Jaclyn S.5212
Team 2 Macy M.3410
Team 3 Nora M.4210
Team 1 Rose M.4210
Team 9 Gina N.4210
Team 1 Jamie D.259
Team 4 Yenny G.419
Team 1 Katie O.339
Team 9 Maria P.419
Team 2 Kate D.32 8
Team 4 Brittany DN.328
Team 2 Mackensie M.408
Team 1 Laura G.237
Team 4 Sabrina D.226
Team 12 Emily J.306
Team 12 Belle B.215
Team 2 Bridget DM.135
Team 1 Anna G.135
Team 2 Rachel T.135
Team 3 Alex W.215
Team 2 Isabelle W.21 5
Team 12 Ranya E.124
Team 2 Ashley F.124
Team 3 Elizabeth J.204
Team 11 Maelyn M.204
Team 3 Katey S.204
Team 1 Jacque W.204
Team 9 Zareen A.113
Team 2 Melanie F.113
Team 2 Stephanie F.113
Team 4 Kristen H.113
Team 1 Adriana O.033
Team 2 Berlyne P.033
Team 2 Caryn W.113
Team 9 Natalie A.102
Team 1 Jennifer Ap.022
Team 9 Libby B.102
Team 7 Scarlett B.102
Team 2 Beth D.102
Team 2 Kayla E.102
Team 11 Kelly F.102
Team 3 Rebecca F.102
Team 9 Skyler G.102
Team 11 Rachel H.102
Team 7 Brooke M.102
Team 9 Emily M.102
Team 7 Katy M.102
Team 11 Maddy M.102
Team 12 Mikeala M.102
Team 11 Aubrie N.102
Team 11 Erin N.102
Team 10a Kim N.102
Team 4 Carleigh P.102
Team 1 Brennan R.102
Team 1 Genesis R.102
Team 11 Ganesha T.102
Team 3 Kali T.102
Team 9 Ursula V.102
Team 3 Cynthia W.102
Team 1 Jacque W.102
Team 1 Jennifer Al.011
Team 1 Liya A.011
Team 1 Paula A.011
Team 12 Linsey K.011
Team 3 Zahra K.011
Team 9 Bridget L.011
Team 9 Katie M.011
Team 3 Kelsey M.011
Team 11 Maddie M.011
Team 12 Megan O.011
Team 1 Maggie R.011
Team 1 Molly R.011
Team 2 Catherine S.011
Team 10a Lisa S.011
Team 1 Veronica V.011
Team 1 Katherine W.011
Team 11 Lucy W.011

Defense - Based on coach's nomination
Team #Name Games
nominated
Points
Team 4 Serena L.810
Team 1 Laura G.99
Team 3 Sydney A.88
Team 1 Celeste B.88
Team 1 Cindy O.88
Team 1 Molly R.88
Team 4 Jenny T.78
Team 1 Jei-Si A.67
Team 1 Emani C.77
Team 3 Kat D.57
Team 1 Rose M.77
Team 2 Kayla R.67
Team 3 Alex W.77
Team 3 Cynthia W.77
Team 12 Elizaabeth W.67
Team 2 Emily B.56
Team 2 Melanie F.45
Team 4 Amanda G.55
Team 2 Eva K.55
Team 4 Mirita M.55
Team 1 Brennan R.55
Team 1 Claire S.55
Team 4 Jaclyn S.45
Team 12 Camille T.55
Team 4 Tati V.45
Team 2 Kate D.44
Team 2 Kayla E.44
Team 4 Stephanie G.44
Team 12 Sarah R.44
Team 3 Jessica S.44
Team 1 Jennifer Al.33
Team 2 Bridget DM.33
Team 12 Ranya E.33
Team 1 Tara F.33
Team 11 Adrienne G.33
Team 1 Anna G.33
Team 9 Skyler G.33
Team 2 Mackensie M.33
Team 12 Erin P.33
Team 2 Sangyoon P.33
Team 11 Rebecca R.33
Team 10a Karina S.23
Team 11 Margaret S.33
Team 11 Crista W.33
Team 4 Sam C.22
Team 2 Beth D.22
Team 2 Carra D.22
Team 4 Brittany DN.12
Team 9 Diana E.22
Team 2 Alisa F.22
Team 3 Rebecca F.22
Team 9 Leslie H.22
Team 11 Rachel H.22
Team 10a Anna M.12
Team 2 Macy M.22
Team 4 Marta MS.22
Team 10a April N.12
Team 10a Kim N.22
Team 12 Mikeala N.22
Team 1 Katie O.22
Team 9 Abby P.22
Team 9 Maria P.22
Team 2 Berlyne P.22
Team 1 Maggie R.22
Team 10a Diane S.12
Team 10a Juliana S.12
Team 9 Kat S.22
Team 10a Micah S.12
Team 2 Gabrielle T.22
Team 3 Kali T.22
Team 2 Caryn W.22
Team 11 Jenna W.22
Team 10a Helena A.11
Team 1 Jamie D.11
Team 2 Ashley F.11
Team 2 Stephanie F.11
Team 9 Bridget G.11
Team 3 Brittany H.11
Team 9 Maria J.11
Team 3 Zahra K.11
Team 9 Bridget L.11
Team 11 Gillian L.11
Team 11 Erin M.11
Team 12 Karen M.11
Team 9 Katie M.11
Team 3 Kelsey M.11
Team 9 Lara M.11
Team 3 Lauren M.11
Team 12 Sophia M.11
Team 11 Aubri N.11
Team 1 Adriana O.11
Team 12 Ashley P.11
Team 4 Carleigh P.11
Team 12 Hannah P.11
Team 12 Michelle P.11
Team 12 Abbi R.11
Team 2 Andrea R.11
Team 12 Tara R.11
Team 2 Catherine S.11
Team 10a Lisa S.11
Team 10a Lizzy S.11
Team 2 Rachel T.11
Team 12 Tenzin T.11
Team 11 Carissa W.11
Team 12 Gabriela W.11
Team 2 Isabelle W.11
Team 12 Lucy W.11

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

Mac Squires Larry MarkMary Shannon
703/978-8178
mh2squir3@verizon.net
703/451-3954
ldmark@verizon.net
703/255-2987
mshannon@htsdc.org

All scheduling changes need prior approval from either Mac, Larry or Mary

DateTeamsField TimeScore
Sat., Mar. 31 2-SYC-Reeves v 10a-BAC-Knox South Run #5 1:009 - 0
7-SYC-Bishop v 5-BRYC-Conaway South Run #5 3:00 1 - 0
9-BRYC-Lamore v 3-BRYC-Alcorn Pine Ridge #4 3:30 4 - 2
6-BRYC-Patecell v 12-VYS-Russell Pine Ridge #4 5:30 3 - 0
8-VYS-Leach v 4-SYC-Stillman Idylwood
Rescheduled for Sun., April 22
12:00
11-VYS-Sweeney v 1-SYC-Miller Marshall #1 2:000 - 2
April 7-8 Easter Weekend - No games
Sat., April 14 2-SYC-Reeves v 8-VYS-Leach South Run #5 1:002 - 3
7-SYC-Bishop v 3-BRYC-Alcorn South Run #5 3:00 0 - 2
4-SYC-Stillman v 6-BRYC-Patecell South Run #5 5:00 0 - 0
5-BRYC-Conaway v 12-VYS-Russell Pine Ridge #4 3:00 1 - 1
9-BRYC-Lamore v 1-SYC-Miller Pine Ridge #4 5:00 1 - 8
Sun., April 15 1-SYC-Miller v 10a-BAC-Knox Rolling Valley West-Upper 1:30 8 - 1
4-SYC-Stillman v 7-SYC-Bishop Rolling Valley West-Upper 3:30 0 - 0
5-BRYC-Conaway v 6-BRYC-Patecell Wakefield 1:001 - 0
9-BRYC-Lamore v 2-SYC-Reeves Wakefield 3:00 0 - 4
11-VYS-Sweeny v 12-VYS-Russell Idylwood 1:30 4 - 0
8-VYS-Leach v 3-BRYC-Alcorn Idylwood 3:300 - 1
Sat., April 21 4-SYC-Stillman v 2-SYC-Reeves South Run #5 1:000 - 0
1-SYC-Miller v 5-BRYC-Conaway South Run #5 3:00 3 - 1
3-BRYC-Alcorn v 12-VYS-Russell Wakefield 1:00 5 - 0
6-BRYC-Patecell v 11-VYS-Sweeney Wakefield 2:45 2 - 0
8-VYS-Leach v 9-BRYC-Lamore Idylwood 2:00 3 - 2
Sun., April 22 10a-BAC-Knox v 7-SYC-Bishop Patriot Park 12:000 - 1*
9-BRYC-Lamore v 10b-BAC-Ungerleider Not Wakefield
Postponed rain
Rescheduled for Sun., May 13
4:00
8-VYS-Leach v 4-SYC-Stillman South Run #5
Rescheduled from Sat., Mar. 31
12:00 0 - 1
Sat., April 28 7-SYC-Bishop v 12-VYS-Russell South Run #5 3:002 - 0
1-SYC-Miller v 2-SYC-Reeves South Run #5 1:00 0 - 2
5-BRYC-Conaway v 9-BYRC-Lamore Winterset 1:30 1 - 4
6-BRYC-Patecell v 8-VYS-Leach Winterset 3:30 1 - 1
11-VYS-Sweeney v 3-BRYC-Alcorn Idylwood 2:00 1 - 1
Sun., April 29 4-SYC-Stillman v 11-VYS-Sweeney West Springfield High School 2:30 2 - 0
7-SYC-Bishop v 8-VYS-Leach West Springfield High School 4:15 1 - 0
3-BRYC-Alcorn v 1-SYC-Miller Wakefield 1:000 - 1
6-BRYC-Patecell v 9-BRYC-Lamore Wakefield 3:00 1 - 2
12-VYS-Russell v 2-SYC-Reeves Madison High School 4:30 2 - 6
10b-Ungerleider v 5-BRYC-Conaway Winterset 1:302 - 2
Sat., May 5 7-SYC-Bishop v 1-SYC-Miller South Run #5 4:000 - 1
2-SYC-Reeves v 6-BRYC-Patecell South Run #5 2:00 0 - 0
5-BRYC-Conaway v 3-BRYC-Alcorn Winterset 1:30 1 - 2
8-VYS-Leach v 11-VYS-Sweeney James Madison High School 2:00 2 - 0
12-VYS-Russell v 4-SYC-Stillman James Madison High School 4:00 1 - 6
Sun., May 6 1-SYC-Miller v 8-VYS-Leach West Springfield High School 1:304 - 0
7-SYC-Bishop v 3-SYC-Reeves West Springfield High School 3:30 1 - 1
3-BRYC-Alcorn v 6-BRYC-Patecell Wakefield 3:00 1 - 0
5-BRYC-Conaway v 4-SYC-Stillman Wakefield 1:00 0 - 4
11-VYS-Sweeney v 9-BRYC-Lamore Idylwood 1:30 1 - 2
12-VYS-Russell v 10b-BAC-Ungerleider Idylwood 3:302 - 4
Thurs., May 10 3-BRYC-Alcorn v 10a-BAC-Knox Wakefield 5:45 6 - 0
Sat., May 12 2-SYC-Reeves v 11-VYS-Sweeney South Run #5 1:006 - 0
4-SYC-Stillman v 9-BRYC-Lamore South Run #5 3:00 6 - 1
3-BRYC-Alcorn v 10a-BAC-Knox Rescheduled for May 10

6-BRYC-Patecell v 7-SYC-Bishop Winterset 1:30 2 - 1
8-VYS-Leach v 5-BRYC-Conaway Idylwood 12:001 - 0
12-VYS-Russell v 1-SYC-Miller Idylwood 2:00 1 - 5
Sun., May 13 9-BRYC-Lamore v 10b-BAC-Ungerleider Rescheduled from April 22
Lake Braddock Lower
2:30??1 - 0*
Thurs., May 17 10a-BAC-Knox v 6-BRYC-Patecell Wakefield 5:45 0 - 6
Sat., May 19 2-SYC-Reeves v 3-BRYC-Alcorn South Run #5 1:001 - 0
1-SYC-Miller v 4-SYC-Stillman South Run #5 3:00 1 - 2
9-BRYC-Lamore v 7-SYC-Bishop Wakefield 12:00 4 - 0
12-VYS-Russell v 8-VYS-Leach Idylwood 12:000 - 5
11-VYS-Sweeney v 5-BRYC-Conaway Idylwood 2:001 - 4
10a-BAC-Knox v 6-BRYC-Patecell Rescheduled for May 17

Sun., May 20 10b-BAC-Ungerleider v 11-VYS-Sweeney Marshall High School 1:00 0 - 1*
10a-BAC-Knox v 4-SYC-Stillman South Run #6 12:000 - 7
June 2-3 End of Season Tournament
Sat., June 2 Semi-final game: 1 seed v 4 seed
4-SYC-Stillman v 3-BRYC-Alcorn
Wakefield 4:00OT= 2 - 2
PK= 3 - 1
Semi-final game: 2 seed v 3 seed
1-SYC-Miller v 2-SYC-Reeves
Wakefield 6:00 3 - 1
Sun., June 3 Championship = 4-SYC-Stillman v 1-SYC-Miller West Springfield High School 6:300 - 1
June 16-17 FPYC All-Star Tournament

* = Forfeit.

Back to top

Teams, Coaches & Colors

Team No.ClubColorCoachesHome/Cell/Work phonesE-mail address
1 SYC Turquoise/White Jim Miller H=569-1655
C=909-3721
woodhumor@hotmail.com
2 SYC Lime Green/Black Roy Reeves H=455-3174
C=240-832-7316
royreeves1966@gmail.com
3 BRYC Blue or GrayDoug Alcorn H=451-8081
C=517-3449
DouglasAlcorn@aol.com
4 SYC Red/Black Jerry StillmanH=690-2652
C=963-2963
W=633-8300 x4676
jerry.stillman@verizon.net
5 BRYC Blue or GrayBrian Conaway H=250-3264
C=202-253-4023
bconaway7@verizon.net
6 BRYC Blue or GrayDave Patecell H=323-9543
C=??
patecell4@yahoo.com
7 SYC Blue/White Steve Bishop H=866-5074
C=216-1092
bama8890@aim.com
8 VYS Red or White Dan Leach H=938-0710
C=??
DL2864@cox.net
9 BRYC Blue or Gray Walt Lamore H=426-8167
C=314-4801
wlamore50@gmail.com
10a BAC Red or Royal Blue Gregory Knox H=
C=338-3814
gknox97@yahoo.com
10b BAC Red or Royal Blue Stacey UngerleiderH=321-0213-?
C=703-409-7820
dunger1@verizon.net
11 VYS Red or White John Sweeney H=942-9153
C=867-2036
W=726-1923
jsweeney21@cox.net
12 VYS Red or White Alan RussellH=938-0857-?
C=244-6445
arussellva@yahoo.com

Back to top


League Officials

League Co-Directors:

Mac Squires = 978-8178; e-mail = mh2squir3@verizon.net

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@verizon.net

Mary Shannon = 255-2987; e-mail = mshannon@htsdc.org

Back to top

Visitors since March 31, 2012.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster