U-19 Girls Soccer -- Spring 2013

High School Girls House Soccer League


Announcements --- Team Standings --- Individual Records --- Schedule & Results --- Teams, Colors & Coaches


Links: Spring '01 * Fall '01 * Spring '02 * Fall '02 * Spring '03* Fall '03* Spring '04* Fall '04* Spring '05* Fall '05* Spring '06 * Fall '06 * Spring '07 * Fall '07 * Spring '08 * Fall '08 * Spring '09 * Fall '09 * Spring '10 * Fall '10 * Spring '11 * Fall '11 * Spring '12 * Fall '12

Click here for HSGHSL Bylaws

Referee evaluation form: Download it as a Word, WordPerfect or Text document; fill it out; & email to Mac, Larry & Mary (AND your club referee coordinator).


Updated June 17, 2013 - Final


HSGSL Shines in FPYC All Star Tournament

June 16 -- Four out of the six HSGHSL all star teams entered in the 2013 Fairfax Polic Youth Club (FPYC) annual Father's Day All Star Tournament ended up either as champions or runner-ups in their respective divisions.

Championships belonged to a Springfield South County Youth Club (SYC) U-19 team coached by Jim Miller and to an SYC U-16 team coached by Steve Bishop. Runner-up honors went to a Braddock Road Youth Club (BRYC) U-19 team coached by Mac Squires and to an SYC U-16 team coached by Jon Rucker.

Congratulations to all!

###


It's Ten in a Row as Springfield Edges Braddock Road in Overtime

Wakefield, June 2 -- The spring 2013 HSGHSL end-of-season tourney featured two exciting semi-final games followed by an even more thrilling final as a Springfield South County Youth Club (SYC) team coached by Jon Rucker edged a Braddock Road Youth Club (BRYC) team coached by Josh Rock 3-2 in overtime. It was the tenth season in a row that an SYC team has won the HSGHSL tourney championship.

SYC scored 30 minutes into the game and then added to the lead ten minutes into the second half. But BRYC came back, scoring two goals in a four-minute span in the second half to send the game into overtime. Scoring for BRYC were Sydney G. on an assist by Hannah K. and an unassisted goal by Susie M. After a scoreless first five-minute overtime period, Mildred A. scored the second of her two goals to put SYC ahead and secure the win and the championship.

Rucker's SYC team advanced to the finals by defeating a BRYC team coached by Doug Alcorn and Mac Squires 4-3. BRYC took the lead at the six-and-a-half-minute mark with a great pass up the middle by Bridget L. to Ursula V., who put the ball in the net. SYC tied the game late in the half on a goal scored off a corner kick by Cammy O. SYC scored about 10 minutes into the second half to take a 2-1 lead but BRYC stormed back late in the game as Bubbles T. scored off off a pass by Katie S. and then Ursula V. scored her second goal off a "bouncing ball" corner kick to give Braddock Road a 3-2 lead. But Cammy O. scored on a penalty kick at the 42-minute mark and then put in a 35-yard kick two minutes later that gave SYC the 4-3 win.

Rock's BRYC team -- the number four seed in the tourney -- won its semi-final game 3-1 by defeating Jim Miller's number one SYC seed -- and last fall's tourney champion. BRYC scored early in the first half on a goal by Sarah H., the assist going to Sydney G., and then padded his lead to 2-0 on an unassisted goal from Susie M. early in the second half. Miller's team drew close at the 20-minute mark as Katie O. scored off an assist by Reyhan K. But Rock's team put the game out of reach in the 42nd minute as Sydney G. scored off an assist by Susie M. Top defenders for BRYC in both games were Alexis E. and Summer S.

###


Announcements

Click here for
directions to fields

Inclement Weather Hotlines:


Team Standings

PlaceTeam No. & ColorWin=4 Lose=1*Tie=2Points
Goals
for
Goals
against
Games
played
1stTeam 1 - SYC - Navy/White - Miller 70334
295 10
2ndTeam 12 - BRYC - Blue/Gray - Alcorn 71233
19 510
3rdTeam 5 - SYC - Navy/White - Rucker 72 132
19 610
4thTeam 6 - BRYC - Blue/Gray - Rock 62230
321610
5thTeam 10 - SYC - Navy/White - Stillman 63129
19 910
6thTeam 14 - BRYC - Blue/Gray - Sullivan 53 227
12 910
7thTeam 3 - SYC - Navy/White - Reeves 53 227
221110
8thTeam 8 - SYC - Navy/White - Bishop 54126
118 10
9thTeam 11 - VYS - Red/White - Russell 46022
193210
10thTeam 7 - VYS - Red/White - Leach 35 221
132310
11thTeam 9 - BRYC - Blue/Gray - Quiroz 27117
82710
12thTeam 4 - VYS - Red/White - Sweeney 28016
81810
13thTeam 2 - BRYC - Blue/Gray - McHale 18 114
72210
14thTeam 13 - BAC/BRYC - Red/Blue - Willis 19013
42810

* 0 for forfeit.


Individual Records

Offense
Team #NameGoals AssistsPoints
Team 3 Caitlin G.9725
Team 6 Sydney G.9220
Team 1 Marina R-H.6618
Team 3 Mackensie M.5414
Team 11 Lauren G.5212
Team 12 Ursula V.6012
Team 6 Alexis E.4311
Team 12 Bubbles T.2711
Team 1 Liya A.5010
Team 11 Katie H.4210
Team 12 Nora M.4210
Team 11 Yasmine A.41 9
Team 11 Leah C.41 9
Team 1 Cindy O.25 9
Team 1 Tara T.17 9
Team 1 Jamie D.40 8
Team 6 Alisha H.40 8
Team 1 Hannah C.23 7
Team 10 Amber R.31 7
Team 6 Jade B.22 6
Team 9 Mariel B.30 6
Team 3 Bridget DM.14 6
Team 10 Yenny G.30 6
Team 4 Emily J.30 6
Team 6 Susie M.14 6
Team 10 Jenny T.30 6
Team 1 Jacque W.30 6
Team 1 Emani C.13 5
Team 6 Sarah C.13 5
Team 6 Sarah L.21 5
Team 3 Andrea R.21 5
Team 9 Eunice C.20 4
Team 13 Kate C.20 4
Team 10 Kristin H.20 4
Team 6 Sarah H.20 4
Team 1 Reyhan K.20 4
Team 2 Kelly M.20 4
Team 12 Kelly M.20 4
Team 3 Macy M.20 4
Team 4 Maddie M.20 4
Team 11 Michelle M.12 4
Team 1 Rose M.12 4
Team 3 Berlyne P.04 4
Team 10 Jaclyn S.20 4
Team 12 Madeline S.20 4
Team 10 Annie T.20 4
Team 6 Ku A.11 3
Team 13 Nina A.11 3
Team 2 Aly C.11 3
Team 6 Liz F.11 3
Team 12 Rebecca F.11 3
Team 9 Courtney H.11 3
Team 3 Natalie I.11 3
Team 4 Hilda M.11 3
Team 1 Katie O.11 3
Team 10 Carleigh P.11 3
Team 1 Jennifer Ap.10 2
Team 6 Ellie B.10 2
Team 8 Jenna C.10 2
Team 1 Nandi C.02 2
Team 3 Kate D.02 2
Team 4 Alyssa G.10 2
Team 10 Erika G.10 2
Team 4 Rachel H.10 2
Team 6 Jasmine J.10 2
Team 6 Hannah K.10 2
Team 12 Kassandra M.10 2
Team 6 Maggie M.10 2
Team 6 Maggie N.02 2
Team 10 Hanan O.10 2
Team 3 Brennan R.10 2
Team 9 Maria R.10 2
Team 2 Jordan S.10 2
Team 12 Katie S.10 2
Team 6 Summer S.10 2
Team 3 Rachel T.10 2
Team 11 Lucy W.10 2
Team 1 Jen A.01 1
Team 1 Celeste B.01 1
Team 1 Ellen C.01 1
Team 3 Quinn DM.01 1
Team 9 Emma E.01 1
Team 3 Stephanie F.01 1
Team 6 Skyler G.01 1
Team 12 Tracy H.01 1
Team 11 Lynsey K.01 1
Team 11 Naomi K.01 1
Team 11 Sophia K.01 1
Team 12 Bridget L.01 1
Team 13 Evelyn M.01 1
Team 12 Lauren M.01 1
Team 9 Sam M.01 1
Team 9 Henna N.01 1
Team 6 Tony P.01 1
Team 3 Andrea R.21 5
Team 3 Kayla R.01 1
Team 1 Molly R.01 1
Team 9 Ashton S.01 1
Team 9 Erin S.01 1
Team 12 Caitlin T.01 1
Team 11 Camile T.01 1

Defense - Based on coach's nomination
Team #Name Games
nominated
Points
Team 1 Molly R.1014
Team 1 Linda D.99
Team 12 Bridget L.99
Team 1 Jei-Si A.88
Team 1 Celeste B.88
Team 1 Emani C.78
Team 3 Kayla R.68
Team 1 Rachelle R.88
Team 4 Drew C.77
Team 11 Emily H.77
Team 1 Jacque W.77
Team 1 Vicki W.77
Team 4 Naseem M.56
Team 1 Cindy O.66
Team 12 Jessica S.66
Team 6 Summer S.66
Team 12 Caitl1n T.66
Team 1 Ellen C.55
Team 3 Anneliese D.55
Team 3 Kate D.55
Team 13 Amber J.55
Team 3 Brennan R.55
Team 4 Margaret S.55
Team 10 Jenny T.35
Team 4 Carissa W.45
Team 13 Nina A.44
Team 4 Taylor C.34
Team 3 Beth D.34
Team 6 Liz F.44
Team 13 Sami F.44
Team 13 Evelyn M.44
Team 12 Lauren M.44
Team 13 Jocelyn O.44
Team 1 Marina R-H.44
Team 12 Madeline S.44
Team 11 Camile T.44
Team 13 Jessica V.44
Team 4 Jenna W.34
Team 13 Sabrina W.44
Team 3 Emily B.33
Team 13 Julia C.33
Team 6 Alexis E.33
Team 6 Melissa F.33
Team 12 Ashley G.33
Team 3 Caitlin G.33
Team 12 Leslie H.33
Team 11 Lynsey K.33
Team 11 Emery M.33
Team 3 Mackensie M.33
Team 2 Jordan S.23
Team 11 Lucy W.33
Team 12 Alexis A.22
Team 10 Yasmine B.22
Team 13 Kate C.22
Team 11 Juliette D.22
Team 2 Kim E.22
Team 13 Sami F.22
Team 12 Rebecca F.22
Team 4 Alyssa G.12
Team 10 Amanda G.22
Team 1 Laura G.22
Team 11 Naomi K.22
Team 2 Hannah L.22
Team 13 Evelyn M.22
Team 1 Claire S.22
Team 12 Katey S.22
Team 13 Myriam S.22
Team 1 Tara T.22
Team 11 Claire A.11
Team 1 Jen Al.11
Team 2 Abby B.11
Team 11 Jenny B.11
Team 13 Christine C.11
Team 10 Gressy C.11
Team 1 Hannah C.11
Team 10 Sam C.11
Team 3 Bridgett DM.11
Team 12 Brittany H.11
Team 12 Zahra K.11
Team 4 Marisa L.11
Team 2 Kelly M.11
Team 10 Marita M.11
Team 12 Morgan M.11
Team 1 Rose M.11
Team 9 Sam M.11
Team 11 Sophia M.11
Team 12 Veronica M.11
Team 10 Carleigh P.11
Team 9 Naomi Q.11
Team 2 Sarah R.11
Team 11 Tara R.11
Team 2 Devon S.11
Team 2 Lauren S.11
Team 13 Maureen S.11
Team 4 Remle S.11
Team 6 Summer S.11
Team 12 Bubbles T.11
Team 2 Sami T.11
-->

Back to top


Schedule & Results

League Co-Directors:

Mac Squires Larry MarkMary Shannon
H=703-978-8178
C=703-508-4379
mh2squir3@verizon.net
H=703-451-3954
C=703-300-1813
ldmark@verizon.net
H=703-255-2987
C=703-980-1343
mshannon@htsdc.org

All scheduling changes need prior approval from either Mac, Larry or Mary

DateTeamsField TimeScore
Sat., April 6 8-SYC-Bishop v 4-VYS-Sweeney Franconia #4 1:001 - 0
10-SYC-Stillman v 2-BRYC-McHale Franconia #4 3:003 - 0
1-SYC-Miller v 11-VYS-Russell Franconia #4 5:00 8 - 0
6-BRYC-Rock v 9-BRYC-Quiroz Wakefield 2:00 9 - 0
14-BRYC-Sullivan v 13-BAC/BRYC-Willis Wakefield 4:00 3 - 1
12-BRYC-Alcorn v 3-SYC-Reeves Wakefield 6:002 - 1
7-VYS-Leach v 5-SYC-Rucker Murphy Field 3:000 - 5
Sat., April 13 3-SYC-Reeves v 9-BRYC-Quiroz Franconia #4 1:004 - 1
10-SYC-Stillman v 13-BAC/BRYC-Willis Franconia #4 3:004 - 0
8-SYC-Bishop v 1-SYC-Miller Franconia #4 5:00 0 - 2
14-BRYC-Sullivan v 6-BRYC-Rock Winterset 1:00 3 - 2
12-BRYC-Alcorn v 11-VYS-Russell Winterset 3:00 4 - 1
2-BRYC-McHale v 7-VYS-Leach Winterset 5:000 - 3
4-VYS-Sweeney v 5-SYC-Rucker Kilmer #1 3:001 - 4
Sun., April 14 5-SYC-Rucker v 3-SYC-Reeves Rolling Valley West Upper 1:002 - 1
1-SYC-Miller v 7-VYS-Leach Rolling Valley West Upper 3:00 3 - 0
12-BRYC-Alcorn v 10-SYC-Stillman Franconia #3 1:001 - 1
2-BRYC-McHale v 6-BRYC-Rock Franconia #3 3:00 0 - 2
9-BRYC-Quiroz v 13-BAC/BRYC-Willis Franconia #3 5:00 1 - 0
4-VYS-Sweeney v 14-BRYC-Sullivan Nottoway 2:000 - 1
11-VYS-Russell v 8-SYC-Bishop Nottoway 4:000 - 4
Sat., April 20 5-SYC-Rucker v 10-SYC-Stillman Franconia #4 3:001 - 0
3-SYC-Reeves v 1-SYC-Miller Franconia #4 5:001 - 1
14-BRYC-Sullivan v 9-BRYC-Quiroz Robinson Stadium 1:00 3 - 1
v 6-BRYC-Rock v 12-BRYC-Alcorn Robinson Stadium 3:00 1 - 0
2-BRYC-McHale v 13-BAC/BRYC-Willis Robinson Stadium 5:00 0 - 2
11-VYS-Russell v 4-VYS-Sweeney Kilmer MS 1
Postponed to 4/21
3:00
7-VYS-Leach v 8-SYC-Bishop Nottaway 5:001 - 1
Sun., April 21 11-VYS-Russell v 4-VYS-Sweeney Kilmer MS 1 4:303 - 4
Sat., April 27 8-SYC-Bishop v 3-SYC-Reeves Franconia #4 3:000 - 1
1-SYC-Miller v 10-SYC-Stillman Franconia #4 5:004 - 0
13-BAC/BRYC-Willis v 12-BRYC-Alcorn Winterset 2:30 1 - 3
9-BRYC-Quiroz v 2-BRYC-McHale Winterset 4:15 1 - 0
6-BRYC-Rock v 5-SYC-Rucker Winterset 6:00 1 - 1
7-VYS-Leach v 4-VYS-Sweeney Luther Jackson MS 3:001 - 0
11-VYS-Russell v 14-BRYC-Sullivan Luther Jackson MS 5:000 - 1
Sun., April 28 5-SYC-Rucker v 8-SYC-Bishop West Spingfield HS 2:000 - 1
3-SYC-Reeves v 13-BAC/BRYC-Willis West Spingfield HS 4:00 5 - 0
2-BRYC-McHale v 11-VYS-Russell Lake Braddock Lower 12:002 - 3
6-BRYC-Rock v 10-SYC-Stillman Lake Braddock Lower 2:00 3 - 1
14-BRYC-Sullivan v 1-SYC-Miller Lake Braddock Lower 4:00 0 - 0
7-VYS-Leach v 9-BRYC-Quiroz Murphy Field 2:300 - 0
4-VYS-Sweeney v 12-BRYC-Alcorn Murphy Field 4:300 - 2
Sat., May 4 10-SYC-Stillman v 8-SYC-Bishop Franconia #4 1:001 - 0
3-SYC-Reeves v 4-VYS-Sweeney Franconia #4
Rescheduled for Sun., May 19
South Run # 6 - 12:00 noon
3:00
1-SYC-Miller v 6-BRYC-Rock Franconia #4 5:00 5 - 2
9-BRYC-Quiroz v 12-BRYC-Alcorn Robinson Stadium 2:00 0 - 2
14-BRYC-Sullivan v 2-BRYC-McHale Robinson Stadium 4:00 1 - 1
v 13-BAC/BRYC-Willis v 5-SYC-Rucker Robinson Stadium 6:000 - 1
11-VYS-Russell v 7-VYS-Leach Luther Jackson MS 3:003 - 1
Sun., May 5 3-SYC-Reeves v 7-VYS-Leach Rolling Valley West Upper 1:004 - 1
1-SYC-Miller v 9-BRYC-Quiroz Rolling Valley West Upper 3:00 4 - 1
12-BRYC-Alcorn v 14-BRYC-Sullivan Wakefield 1:001 - 0
2-BRYC-McHale v 5-SYC-Rucker Wakefield 3:00 1 - 4
13-BAC/BRYC-Willis v 8-SYC-Bishop Wakefield 5:00 0 - 2
4-VYS-Sweeney v 6-BRYC-Rock Kilmer MS #1 2:301 - 2
11-VYS-Russell v 10-SYC-Stillman Kilmer MS #1 4:300 - 5
Sat., May 11 8-SYC-Bishop v 12-BRYC-Alcorn Franconia #4 1:000 - 3
10-SYC-Stillman v 14-BRYC-Sullivan Franconia #4 3:002 - 0
5-SYC-Rucker v 1-SYC-Miller Franconia #4 5:00 0 - 1
6-BRYC-Rock v 3-SYC-Reeves Robinson Stadium 11:00 3 - 3
9-BRYC-Quiroz v 11-VYS-Russell Robinson Upper 1:00 3 - 4
13-BAC/BRYC-Willis v 7-VYS-Leach Robinson Upper 3:000 - 4
4-VYS-Sweeney v 2-BRYC-McHale Luther Jackson MS 3:001 - 3
Sat., May 18 10-SYC-Stillman v 3-SYC-Reeves Franconia #4 1:002 - 0
5-SYC-Rucker v 14-BRYC-Sullivan Franconia #4 3:00 1 - 0
8-SYC-Bishop v 2-BRYC-McHale Franconia #4 5:002 - 0
13-BAC/BRYC-Willis v 11-VYS-Russell Robinson Upper 9:15 0 - 5
12-BRYC-Alcorn v 1-SYC-Miller Robinson Upper 11:00 1 - 1
9-BRYC-Quiroz v 4-VYS-Sweeney Robinson Stadium 2:000 - 1
7-VYS-Leach v 6-BRYC-Rock Madison 3:002 - 7
Sun., May 19 3-SYC-Reeves v 4-VYS-Sweeney South Run #6
Rescheduled from May 4
12:003 - 0
June 1-2 End of Season Tournament
Sat., June 1 Semi-final game
12-BRYC-Alcorn v 5-SYC-Rucker
Robinson Stadium 2:003 - 4
Semi-final game Robinson Stadium
1-SYC-Miller v 6-BRYC-Rock
4:00 1 - 3
Sun., June 2 Championship
5-SYC-Rucker v 6-BRYC-Rock
Wakefield 2:00OT=
3 - 2
June 15-16 FPYC All-Star Tournament

Back to top

Teams, Coaches & Colors

Team No.ClubColorCoachesHome/Cell/Work phonesE-mail address
1 SYC Navy Blue or White Jim Miller H=569-1655
C=909-3721
woodhumor@hotmail.com
2 BRYC Blue or Gray Gene McHale H=425-1168
C=268-9584
mchales5@verizon.net
3 SYC Navy Blue or White Roy Reeves H=455-3174
C=202-285-9512
royreeves1966@gmail.com
4 VYS Red or White John Sweeney H=942-9153
C=867-2036
W=726-1923
jsweeney21@cox.net
5 SYC Navy Blue or White Jonathon RuckerH=992-8910
C=202-380-5897
jonathon.e.rucker@navy.mil
kjrucker@cox.net
6 BRYC Blue or GrayJosh Rock C=969-6999 tandjrock@gmail.com
7 VYS Red or White Dan Leach H=938-0710
C=???
DL2864@cox.net
8 SYC Navy Blue or White Steve Bishop H=866-5074
C=216-1092
bama8890@aim.com
9 BRYC Blue or GrayMartin Quiroz H=898-9538 martinquiroz@aol.com
10 SYC Navy Blue or WhiteJerry StillmanH=690-2652
C=963-2963
W=633-8300 x4676
jerry.stillman@verizon.net
11 VYS Red or White Alan RussellC=244-6445 arussellva@yahoo.com
12 BRYC Blue or GrayDoug Alcorn H=451-8081
C=517-3449
DouglasAlcorn@aol.com
13BAC/BRYCBlue or WhiteMatt Willis H=425-5069
C=571-217-4946
willisma@yahoo.com
14 BRYC Blue or GrayJames Sullivan H=540-349-1350
C=475-6004
sullija@comcast.net
Note: Area code for phone numbers is (703) unless otherwise noted.

Back to top


League Officials

League Co-Directors:

Mac Squires = 978-8178; e-mail = mh2squir3@verizon.net

Larry Mark = 451-3954; e-mail = ldmark@verizon.net

Mary Shannon = 255-2987; e-mail = mshannon@htsdc.org

Back to top

Visitors since March 14, 2013.

Questions or comments -- e-mail The HSGHSL Webmaster